Tworzenie szopek krakowskich to ich rodzinna tradycja. "Nawiązujemy do czegoś, co nas bardzo dotyka"

Tworzą szopki od pokoleń
Źródło: Dzień Dobry TVN
Malikowie to rodzina znana w całym Krakowie. Nic dziwnego - od blisko stu lat tworzą szopki. Obecnie już 5. pokolenie zajmuje się tym wyjątkowym rękodziełem, kultywując wyjątkową tradycję, która od jakiegoś czasu znajduje się na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Szopki krakowskie: rodzinna tradycja Malików

Zapoczątkowana przed wiekiem tradycja tworzenia szopek krakowskich była w rodzinie Malików zagrożona. - Mój mąż Jan myślał, że skoro ma same córki, to pewnie nie będzie miał komu przekazać tej tradycji, bo dawniej szopki wykonywali tylko mężczyźni - powiedziała Agata Malik.

Święta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Święta last minute
Święta last minute
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Idealny makijaż na święta
Idealny makijaż na święta
Święta w podróży z pupilem
Święta w podróży z pupilem
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Kuchnia. Święta tuż tuż
Kuchnia. Święta tuż tuż

Wyjątkowym elementem szopki tworzonych przez tę rodzinę jest niewątpliwie Gwiazda Malików - Tę gwiazdę, która jest na miejscu narodzin Chrystusa, staramy się zawsze tam umieścić i to nasze szopki wyróżnia - dodała pani Agata.

Skąd rodzina Malików czerpie inspiracje do tworzenia swoich dzieł? - Nawiązujemy zawsze do czegoś, co nas aktualnie bardzo dotyka: boli, smuci albo raduje - wyznała pani Agata. Jedną z szopek poświęciła nawet pamięci swojego męża, Jana Malika, miłośnika tradycji szopek krakowskich. Umieściła w niej jego postać, który niesie złotą szopkę dzieciątku.

Szopka jasełkowa - fenomen na skalę światową

Rozalia, która tworzy szopki, lubi, kiedy jej dzieła są spektakularne. - Jeżeli ona wypełnia cały pokój, świeci się, to jest niesamowite - wyznała. Do olśniewającej budowli potrzebne są jednak figury - te tworzy pani Agata.

Co ciekawe, szopki krakowskie, tworzone przez rodzinę Malików, są wyjątkowe, bo jako jedyni kultywują tradycję szopki jasełkowej. - Szopka to był teatrzyk jasełkowy. Pastrze niosą dary, diabeł kusi króla, ale występują też postacie krakowskie. Jedną z postaci, która musi być w szopce, jest Pan Twardowski - tłumaczyła pani Agata.

W tym roku rodzina Malików wzięła udział, wraz z innymi szopkarzami, w wyjątkowym projekcie. Na zaproszenie Muzeum Krakowa udekorowali jedną z sal Pałacu Krzysztofory. - Żeby w końcu dzieci mogły wejść do szopki. To marzenie każdego - wyjaśniała pani Agata.

Jak wygląda ich realizacja? Sprawdź w naszym materiale.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.v

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz więcej:

Autor: Katarzyna Lackowska

Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana