Szykuje się rewolucja w L4. Czy chory pracownik będzie mógł zarabiać u innego pracodawcy?

Mężczyzna z nogą w gipsie siedzi na kanapie z laptopem
Szykuje się rewolucja w L4. Czy chory pracownik będzie mógł zarabiać u innego pracodawcy?
Źródło: puhimec/GettyImages

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących zwolnień lekarskich. Obejmują one między innymi umożliwienie choremu pracownikowi wykonywanie obowiązków u drugiego pracodawcy. Co warto wiedzieć o projekcie resortu?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dr Katarzyna Kalata
Czy pracownik może odmówić pracy w święta?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zmiany w L4. Możliwa praca u drugiego pracodawcy

"Puls Biznesu" podaje, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) planuje rewolucyjne zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Są one na etapie opiniowania.

- Przyszła regulacja zakłada wiele istotnych zmian dotyczących zwolnień lekarskich. Aktualnie trwają konsultacje na temat zaproponowanych rozwiązań. Jednym z nich jest to, aby osoba zatrudniona przez więcej niż jednego pracodawcę mogła w określonych sytuacjach pracować również u drugiego. Oczywiście pod warunkiem, że lekarz wystawi zwolnienie, w którym wyraźnie wskaże taką możliwość - podkreśla w rozmowie z gazetą Renata Bugiel, adwokat w kancelarii GKR Legal.

Ekspertka zwróciła również uwagę na to, że obecnie osoba pracująca w kilku miejscach, mająca zwolnienie lekarskie w jednym z nich, nie może pracować w innych. W przeciwnym razie traci zasiłek chorobowy.

Inne modyfikacje w zasadach L4 planowane przez MRPiPS

Jak jeszcze niedawno informowała "Rzeczpospolita", jedno z podstawowych założeń tego projektu to też dokładne określenie, co pracownik może, a czego nie może robić na zwolnieniu lekarskim. Gazeta przypomniała, że obecnie lekarz, wystawiając zwolnienie lekarskie, wskazuje czy pacjent w trakcie choroby powinien pozostać w domu i leżeć (oznaczenie "1" na L4), czy też może swobodnie się poruszać i opuszczać miejsce zamieszkania (oznaczenie "2").

Osoby, które otrzymały zwolnienie z dwójką, nie mogą jednak wykonywać czynności sprzecznych z celem tego zwolnienia. Za takie uznaje się wszelkie aktywności, które mogą utrudnić leczenie lub przedłużyć rekonwalescencję. Jednakże interpretacja tych zasad często budzi wątpliwości. Zgodnie ze wspomnianym projektem nowelizacji, nie obejmują one "zwykłych czynności dnia codziennego". Oznacza to, że pacjent będzie mógł m.in. robić zakupy spożywcze, kupować leki, a także wychodzić do lekarza lub na zabiegi medyczne.

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości