Czy Polacy znają zarobki swojego partnera? Zobacz wyniki naszej sondy

Czy znasz zarobki swojego partnera? Zagłosuj w naszej sondzie!
Czy wiesz, ile zarabia Twój partner/partnerka?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy w Twoim związku rozmowy o pieniądzach są łatwe, czy raczej wywołują napięcie? Najnowsze badanie "Finanse w parach 2025" pokazuje, że choć wciąż wierzymy w pewne stereotypy dotyczące zarobków i gospodarowania budżetem, to w rzeczywistości podział finansowych obowiązków bywa znacznie bardziej skomplikowany. Kto powinien zarabiać więcej – kobieta czy mężczyzna? A może to wcale nie ma znaczenia? Czy partnerzy powinni znać swoje zarobki? Poznaj wyniki naszej sondy.

"Finanse w parach 2025" - wyniki badań, analiza

Jak wynika z badań przeprowadzonych w styczniu bieżącego roku na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, w Polsce nadal popularne są stereotypy dotyczące ról płci w związku i finansach. - W praktyce żadna ze stron nie chce łatwo zrezygnować z zarządzania domowym budżetem ani oddać drugiej osobie pełnej kontroli nad wspólnym majątkiem. W niektórych kwestiach dotyczących pieniędzy niemal nic o sobie nie wiemy - czytamy w raporcie przedstawionym przez KRD.

Słowa te potwierdza w Dzień Dobry TVN prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. - W tym badaniu wzięło udział w sumie 749 osób. Te osoby były w parach, czyli w związkach małżeńskich bądź partnerskich. Te pary w odsetku 75% były przynajmniej z 10-letnim stażem, czyli mamy do czynienia z osobami już doświadczonymi. Powinni teoretycznie wiedzieć o sobie wszystko. Jak się okazuje z badania, wszystkiego nie wiedzą - zaznaczył Adam Łącki.

Temat pieniędzy w związku - tajemnice

A jak młodzi ludzie podchodzą do wspólnych wydatków? Według badań przeprowadzonych przez "Sukces Pisany Szminką" kobiety ukrywają wydatki, natomiast mężczyźni - długi.

- Nadal istnieje podział, czyli mamy tę grupę, która cały czas funkcjonuje w tych stereotypach, gdzie np. młode kobiety jednak oczekują, że to mężczyzna będzie ostoją. A młodzi mężczyźni mówią: "No zaraz, zaraz, a dlaczego ja mam za wszystko płacić, przecież mówimy o równości". (...) Jest takie podejście oddzielności w finansach, że (...) każdy ma swoje konto i np. zakładamy trzecie konto - tłumaczy założycielka fundacji Olga Kozierowska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości