Komisja Europejska zaleca obniżenie temperatury w domu do 19 stopni. W obliczu kryzysu energetycznego niektóre kraje Unii Europejskiej rozważają wprowadzenie kontroli i egzekwowanie kar grzywny za przekroczenie wytycznych. Czy 19 stopni to nie za zimno? Ile stopni powinno być w poszczególnych pokojach? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Justyną Milewską, lekarzem rodzinnym.
Najzdrowsza temperatura w domu
Czy 19 stopni to idealna temperatura w domu?
- W kuchni tak może być. [...] Tam może być nawet około 17 stopni pod warunkiem, że gotujemy. Jak ktoś nie korzysta z kuchni, to nie emituje ciepła, więc nie. Natomiast co do dziennego pobytu czy w salonie, czy pokoju dziecięcym, troszkę będzie nam chłodno. Tam optymalnie chcielibyśmy 20-22 stopnie - tłumaczyła Justyna Milewska, lekarz rodzinny.
Optymalna temperatura w poszczególnych pomieszczeniach w mieszkaniu to:
- pokój dzienny: 20-22 st. C.,
- kuchnia: 16-19 st. C.,
- sypialnia: 17-19 st. C.,
- łazienka: 22-24 st. C.,
- pokój dziecięcy: 20-22 st. C.
- Natomiast pamiętajmy o tym, że w pokoju dziecięcym lub salonie, jeśli w nim śpimy, bo nie musimy mieć przecież osobnej sypialni, na noc temperaturę obniżamy do ok. 17-18 stopni. Jeśli jest nam zimno, mamy poczucie niekomfortowego pobytu, to wtedy wkładamy skarpety, bo od stóp najbardziej się wyziębiamy - poradziła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.
Jak dodała lekarka, kiedy w nocy jest zbyt ciepło, śluzówka się wysusza, a drogi oddechowe nie mają naturalnej, bariery ochronnej. - Łapiemy niestety infekcje - podkreśliła.
Wilgotność powietrza w domu
Obok odpowiedniej temperatury równie ważna jest prawidłowa wilgotność powietrza.
- Ma być ok. 40-60 proc. [...] Mamy mieć dobrą temperaturę i prawidłową wilgotność powietrza, a u nas często mamy je za suche plus za ciepło, bo niestety Polacy mają tendencje do tego, by przegrzewać. Szczególnie tam, gdzie małe dzieci albo starsze osoby, bądź chore leżące. I wówczas mamy: problem z barierą błony śluzowej, nadmierne infekcje, nasilenie alergii, wysuszanie skóry i spojówek oczu, pogorszenie koncentracji, bóle głowy, zaburzenie ciśnienia. Generalnie źle się czujemy - wskazała Justyna Milewska.
Dlatego należy wietrzyć pomieszczenia. Jak często? Odpowiedź na to pytanie poznasz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2023 roku? Będziemy spać dłużej czy krócej?
- Jaka będzie pogoda na Wszystkich Świętych w 2023?
- Wymiana opon na zimowe – gdzie i kiedy trzeba to zrobić? Jakie są zalecenia w Polsce?