100-latek otrzymał rozrusznik serca
Pan Józef Pułecki ma 100 lat. Lekarze, aby wspomóc serce mężczyzny, wszczepili mu rozrusznik. - Głównym problemem było to, że serce pracowało zbyt wolno i oprócz tego, że pracowało zbyt wolno, czasami również miało pauzy w tej pracy - opowiadał Piotr Kulesza z Oddziału Elektrokardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w reportażu przygotowanym przez Marzenną Zielińską dla "Faktów TVN".
Urządzenie, które wspiera pracę narządu, przełoży się nie tylko na lepszą jakość życia mężczyzny. - Zabezpiecza pacjenta przed nagłą utratą przytomności, urazami wynikającymi z tego, a nawet właśnie ze zgonem - wyjaśniał dr Grzegorz Jarosiński z Oddziału Elektrokardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego.
Specjaliści dodali, że serce pana Józefa jest w doskonałej formie i z pewnością jest dużo młodsze niż pokazuje to metryka. - Absolutnie bez żadnych wad zastawkowych, z dobrą frakcją wyrzutową, absolutnie tu nie ma do czego się przyczepić, nawet zażartuję, że nie wiem, czy wszyscy z nas by taką mieli pracę serca - mówił Kulesza.
Eksperci podkreślają, że wiek nie jest żadnym przeciwwskazaniem do wszczepienia rozrusznika.
Sposób na długowieczność
Pan Józef pracowała w telekomunikacji, sporą część zawodowego życia przepracował na dyrektorskim stanowisku. Wysokie stanowisko to dużo stresów. - W 1945 roku zaangażowany zostałem do Rejonowego Urzędu Telekomunikacyjnego w Koźlu i tam się to się zaczęło - wspominał 100-letni pacjent.
Mężczyzna w rozmowie z "Faktami TVN" zdradził, że jego dobra kondycja opiera się na trzech filarach. - Pierwszy to szczęśliwa rodzina bez stresów i nałogów, drugie to właściwe odżywianie się, a trzecie: opieka lekarska - wyliczał. Jak zaznaczył, znaczenie ma również dieta. - Unikać mięsa tłustego, unikać cukru, wypieków cukierniczych i jeść dużo jarzyn - wyliczał. Pan Józef zdradził też, że 63 lata rzucił palenie, a po alkohol (wino) sięga jedynie okazjonalnie.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie fakty.tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie
- Niebezpieczna choroba zakaźna – jersinioza. Jak się przed nią ustrzec? Jak się objawia?
- Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z ust? Poznaj rady eksperta
Autor: Katarzyna Oleksik/Marzanna Zielińska
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: krisanapong detraphiphat/Getty Images