Marta Kubacka jest jedną z osób, której lekarze wszczepili kardiowerter-defibrylator serca. Jak działa to urządzenie? Jakie są wskazania do takiego zabiegu? Pacjenci z rozrusznikiem muszą stosować się do ściśle określonych zaleceń.
Marta Kubacka ma rozrusznik serca
Żona Dawida Kubackiego przez kilka tygodni przebywała w szpitalu z powodu problemów kardiologicznych. Marta przeszła poważny zabieg, ale całe szczęście jest już w domu. Skoczek przekazał w sieci nowe informacje na temat jej stanu zdrowia. Sportowiec wyznał, że jego ukochana ma wszczepiony kardiowerter-defibrylator serca.
- Prawie każdy z nas zna kogoś z kardiowerterem-defibrylatorem, potocznie nazywanym rozrusznikiem serca. Ja z taką osobą będę dzielić życie, drugie życie - napisał.
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca?
Wszczepialny kardiowerter-defibrylator serca to urządzenie medyczne składające się z elektrody defibrylującej i baterii. Dzięki niemu możliwe jest rozpoznanie i przerwanie zagrażających życiu arytmii. Gdy wystąpią, aparatura wysyła serię impulsów, a ich celem jest przywrócenie prawidłowego rytmu zatokowego.
Baterię o grubości 8 milimetrów wszczepia się podskórnie pod lewym obojczykiem, a elektrodę defibrylującą umieszcza się w prawej komorze i prawym przedsionku serca.
Urządzenie jest elementem profilaktyki nagłej śmierci sercowej. Wskazania do wszczepienia kardiowertera-defibrylatora to m.in. wystąpienie zatrzymania krążenia w migotaniu przedsionków, skurczowa niewydolność serca, częstoskurcz komorowy, który przebiega z zaburzeniami krążenia lub jednostki chorobowe np. kardiomiopatie czy choroby genetyczne (zespół długiego QT i zespół Brugadów).
Po wszczepieniu rozrusznika pacjent musi m.in. być pod kontrolą lekarzy, powinien unikać pól elektromagnetycznych (mogą zaburzać pracę urządzenia) oraz dźwigania ciężkich przedmiotów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kontakt z psem lub kotem chroni przed alergią pokarmową? Badacze mają ciekawe ustalenia
- Zaczęło się od zwykłej chrypki, a skończyło na przeszczepie płuc. "Operacja trwała 13 godzin"
- Trudny czas dla alergików. Kiedy rozpocząć odczulanie? "Medycyna to nie matematyka"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Zdrowie TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto