EMA przebada leki z pseudoefedryną. Możliwe, że wpływa ona na naczynia krwionośne mózgu

EMA przebada leki z pseudoefedryną. Możliwe, że wpływa ona na naczynia krwionośne mózgu
Źródło: Dzień Dobry TVN
Przegląd lekowy – dlaczego jest potrzebny?
Przegląd lekowy – dlaczego jest potrzebny?
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Ruszają przeglądy lekowe
 Leki na cukrzycę wykupione na odchudzanie
Leki na cukrzycę wykupione na odchudzanie
Leki z apteczki babuni – kto je jeszcze pamięta?
Leki z apteczki babuni – kto je jeszcze pamięta?
Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła przegląd preparatów, które zawierają pseudoefedrynę. Substancja jest częstym składnikiem leków na przeziębienie. Przyczyną badań jest podejrzenie o jej negatywny wpływ na naczynia krwionośne. 

Leki z pesudoefedryną pod kontrolą

Komitet do spraw Bezpieczeństwa EMA rozpoczął przegląd leków zawierających substancję czynną - pseudoefedrynę. Prace rozpoczęto ze względu na obawy dotyczące ryzyka powstawania zespołu odwracalnej tylnej encefalopatii (PRES) oraz zespołu odwracalnego skurczu naczyń mózgowych (RCVS) po przyjęciu leków. Te schorzenia wpływają na naczynia krwionośne w mózgu.

PRES i RCVS mogą powodować zmniejszony dopływ krwi do mózgu i inne zagrażające życiu powikłania, jak udar. Do typowych objawów tych schorzeń zalicza się ból głowy, nudności oraz drgawki.

W ulotkach zawarte są informacje i ostrzeżenia dotyczące możliwych działań niepożądanych po przyjęciu leków z pseudoefedryną. Mają na celu zmniejszenie ryzyka, jednak EMA przebada preparaty szczegółowo pod kątem bezpieczeństwa.

Czy pseudoefedryna jest bezpieczna?

Przegląd leków Europejskiej Agencji Leków opiera się na nowych danych dotyczących niewielkiej liczby przypadków, w których wystąpił zespół odwróconej tylnej encefalopatii i zespół odwracalnego skurczu naczyń mózgowych u osób, któe przyjmowały leki z pseudoefedryną. Jak podaje portal rynekzdrowia.pl "przypadki te zostały zarejestrowane w bazach danych dotyczących nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii, odnotowano je również w literaturze medycznej".

Komitet PRAC dokona przeglądu posiadanych dowodów i ma podjąć decyzje, czy pozwolenia na dopuszczenie ich do obrotu powinno zostać utrzymane, zmienione, zawieszone bądź wycofane w całej Unii. Występujące schorzenia wpisane są w ostrzeżenia na ulotkach, a jak podaje Rynek Zdrowia "wiadome jest, że leki zawierające pseudoefedrynę wykazują ryzyko spowodowania działań niepożądanych obejmujących niedokrwienie serca i mózgu, w tym udaru mózgu i zawału serca".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości