Zdrowie

"Część mojego mózgu umarła". Zuzanna przeszła udar w młodym wieku

Zdrowie

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózguDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Zuzanna Butkiewicz przeszła udar mózgu. Dzięki determinacji i rehabilitacji dziś może cieszyć się pełną sprawnością. Na początku maja wydała też książkę, w której opisuje historię swojego leczenia. Jak rozpoznać objawy udaru? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN wraz z prof. dr. hab. med. Bartoszem Kraszewskim.

Udar w młodym wieku

Latem zeszłego roku Zuzanna Butkiewicz przeszła udar, w wyniku którego duży obszar jej prawej półkuli mózgu obumarł. Kobieta nie załamała się, a dzięki ogromnej motywacji i intensywnej rehabilitacji udało jej się powrócić do pełnej sprawności. Na początku maja wydała też książkę "Pół mózgiem, pół serio" - opisującą historie jej leczenia po udarze.

Okazuje się, że autorka publikacji przeszła jeden duży udar mózgu i jeden mały. Jak to się stało? - Obudziłam się z bezwładną ręką i bólem głowy. Nie przejęłam się tym, bo miałam już takie epizody drętwienia rąk - wyjaśniła w Dzień Dobry TVN. - Upadłam w łazience i zawołałam dzieci, żeby mi pomogły. One nie dały radę mnie podnieść więc wezwały sąsiada - dodała.

Jak rozpoznać udar w młodym wieku?

Całe szczęście sąsiad Zuzanny szybko rozpoznał udar i zadzwonił po pomoc. - Miałam bezwładną rękę, opadniętą lewą część twarzy i bełkotałam, nie mówiłam wyraźnie - podkreśliła. Jakie jeszcze objawy powinny nas zaniepokoić?

- Asymetria po jednej stronie ciała, niedowład kończyny. Ta sama asymetria dotyczy pola widzenia, podwójne widzenie i zaburzenia mowy - niewyraźnie zaczynamy mówić, albo tracimy umiejętność rozumienia, co inni mówią, albo logicznego formułowania wypowiedzi - zaznacza neurolog dr hab. med. Bartosz Karaszewski.

Należy również pamiętać, aby zadzwonić po pogotowie ratunkowe, a nie jechać samodzielnie do szpitala. Ratownicy medyczni będą mogli przetransportować nas do specjalistycznej placówki, gdzie uzyskamy szybką i skuteczną pomoc. - 15-20 minut szybszej reakcji, naszej reakcji lekarskiej (...) może stanowić, czy pacjent będzie miał większą, czy mniejszą niepełnosprawność - zaznacza ekspert. - Im szybciej, tym lepiej - dodaje.

Bartosz Karaszewski zaznacza, by nie stygmatyzować udarów mózgu. Wiele osób powraca do bardzo dobrego funkcjonowania tak, jak w przypadku Zuzanny Butkiewicz. Ważna jest praca nad powróceniem do sprawności, oraz indywidualna neuroplastyczność mózgu. - Są pewne cechy indywidualne, które skłaniają do tego, że łatwiej rehabilitować - podsumowuje specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości