Pracownia Pozytonowej Tomografii Emisyjnej PET w Polsce
Pracownia Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET) w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka to pierwsze miejsce w Europie, gdzie dzieci będą mogły korzystać z nowoczesnego badania wykrywającego ogniska chorób nowotworowych. Oznacza to, że mali pacjenci nie będą musieli być przewożeni w tym celu do szpitali dla dorosłych.
- W tym roku planujemy wykonanie około dwustu badań. W kolejnym 350 lub więcej - mówił dla portalu twojezdrowie.rmf24.p Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.
Zdrowie
Badanie PET może być wykorzystywane do umiejscowienia nie tylko żywych komórek nowotworowych, ale także do oceny położenia ognisk padaczkorodnych, w diagnostyce zakażeń protez i implantów, w diagnostyce zapaleń oraz gorączki nieznanego pochodzenia, a także do oceny ukrwienia mięśnia sercowego.
Badania diagnostyczne nowotworów dziecięcych
Dzięki pozytonowej tomografii emisyjnej możliwe jest wykrywanie aktywnych zmian w całym organizmie. Jako znacznik wykorzystywany jest do tego radioaktywny związek. Wskazaniem do badania są przede wszystkim nowotworów głowy i szyi, płuc, układu nerwowego, wątroby i chłoniaki. Aparat może być też pomocny przy wczesnej identyfikacji przerzutów do kości.
Dzięki powstaniu nowoczesnej pracowni dla najmłodszych, możliwe będzie wykrywanie nowotworów u dzieci i niemowląt. Tomograf został zakupiony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, zaś pracownia została utworzona dzięki środkom z Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz także:
- Onkologia dziecięca w cieniu pandemii. "Zgłaszają się do nas z rozwiniętą chorobą nowotworową, w trzecim, a nawet czwartym stadium"
- Ukraińskie dzieci z nowotworami leczą się teraz w naszym kraju. A co z polskimi pacjentami?
- Ftalany są groźne dla dzieci. Zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory
Autor: Teofila Siewko
Źródło: twojezdrowie.rmf24.p
Źródło zdjęcia głównego: Pornpak Khunatorn/Getty Images