Listopad jest miesiącem walki z nowotworami męskich narządów płciowych. Nie umknęło to uwadze Mateusza Damięckiego, który postanowił wziąć udział w akcji "Movember".
W archiwach Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie znaleziono próbki nowotworów, które były pobieranie od pacjentów kilka dekad temu. Naukowcy mogą wykorzystać je do przeprowadzenia badań na temat raka.
Październik to miesiąc podnoszenia świadomości na temat profilaktyki i leczenia raka piersi. Każdego roku ponad półtora miliona kobiet z całego świata staje przed obliczem tej choroby, dlatego niezwykle ważne jest podejmowanie działań umożliwiających wczesne wykrycie zmian nowotworowych.
Potencjał sztucznej inteligencji może okazać się niezastąpiony w rewolucjonizowaniu systemu opieki zdrowotnej, w tym także diagnostyki i leczenia nowotworów. To dobra wiadomość dla pacjentów, jak również dla opiekujących się nimi lekarzy.
Deborah James zmarła 28 czerwca po kilkuletniej chorobie. Dziennikarka BBC zmagała się z nowotworem jelita grubego. Miała 40 lat. Odeszła w otoczeniu bliskich. Kondolencie rodzinie przekazał książę i księżna Cambridge.
W warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka możliwe jest zrobienie nowoczesnych badań na obecność nowotworu. Wszystko dzięki nowej Pracowni Pozytonowej Tomografii Emisyjnej. Obecnie jest to jedyny ośrodek dla dzieci w Europie, w którym możliwe jest przeprowadzenie tych badań.
Diagnoza choroby nowotworowej wiąże się z licznymi wyzwaniami i trudnymi emocjami. Pacjentki onkologiczne zwykle mierzą się z czasochłonnym leczeniem, mającym niebagatelny wpływ na wygląd zewnętrzny, a co za tym idzie także i pewność siebie. Nie oznacza to jednak, że zatracają swoją kobiecość i rezygnują upiększających rytuałów. W trakcie terapii kobiety mogą, a przede wszystkim chcą czuć się atrakcyjne.
Jest sto razy silniejszy niż morfina, uzależnia szybciej niż metamfetamina i zabija szybciej niż heroina. Mowa o fentanylu - leku dostępnym na receptę, od którego w USA umiera rocznie 50 tys. osób. Fentanyl ma silne właściwości przeciwbólowe, dlatego - jak mówi Tomasz Białas z GIS, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi - chorzy w stanach terminalnych odczuwają fentanyl jako błogosławieństwo. Czy lekarze często przepisują ten lek? Jak rozpoznać, że ktoś jest pod wpływem pochodnych fentanylu?
Gdyby ludzie chcieli zmienić swój styl życia i złe przyzwyczajenia, mogliby uniknąć wielu chorób. Naukowcy przewidują, że do 2030 roku liczba chorych na nowotwory wzroście aż o 75 procent. Jest jednak prosty sposób, by zmniejszyć ryzyko zachorowania - to regularna aktywność fizyczna.
Polacy są w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. Powstawaniu otyłości sprzyjają rożne czynniki: środowiskowe, genetyczne, a także niektóre schorzenia. Otyłość sprzyja powstawaniu m.in.: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca czy choroby zwyrodnieniowej stawów. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje otyłość za jedną z najgroźniejszych chorób przewlekłych, która zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre rodzaje nowotworów. Jakich? Jak wystrzegać się otyłości? I jak sprawdzić czy ten problem nas dotyczy?
Nowotwór szyjki macicy jest w Polsce drugim pod względem częstotliwości występowania (po raku piersi) nowotworem złośliwym u kobiet. Czym jest to spowodowane? Jak temu zaradzić? Czy szczepionka jest w stanie uchronić nas przed zachorowaniem? Dlaczego jej temat wciąż wzbudza tyle kontrowersji? Jak następuje zarażenie wirusem HPV? Prowadzący Dzień Dobry TVN rozmawiali o tym, z ekspertem, prof. Cezarym Szczylikiem – onkologiem.
Joanna Wiszniewska, która wygrała walkę z rakiem, postanowiła założyć na terenie szpitala niecodzienny salon piękności, w którym chore kobiety, po chemii, odzyskują godność, pewność siebie i uśmiech na twarzy. Przychodzą do niej, by choć na chwilę wyrwać się ze szpitalnego korytarza, po nowe włosy, brwi i rzęsy... Zobaczcie reportaż Ludwika Lisa.
Marcin Prokop chciałby, żeby wynaleziono lekarstwo na raka, bo zbyt wiele osób odchodzi przedwcześnie. Jedną z takich osób jest Magda Prokopowicz, o której powstała książka "Magda, miłość i rak". Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Alinę Mrowińską, dziennikarkę, autorkę filmu i książki „Magda, miłość i rak” oraz Edytę Olszówkę, aktorkę i przyjaciółkę Magdy Prokopowicz.