udar mózgu

  Magdalena Andruszkiewicz do listopada 2018 r. była niezwykle aktywną kobietą: prowadziła własną firmę, uczyła tańczyć, jeździła konno. Aż nagle jej świat stanął w miejscu. Doznała obszernego udaru mózgu i móżdżku.

  "Ogólny stan pacjenta jest doskonały"

  Spożywanie niektórych napojów może zaburzać pracę mózgu i aż trzykrotnie zwiększać ryzyko udaru lub demencji starczej. Udowadniają to liczne badania naukowe. Z jakich specjałów warto zrezygnować, by uchronić się przed problemami natury neurologicznej?

  "Poinformowano rodzinę, żeby przyjechała się ze mną pożegnać".

  Jak rozpoznać objawy udaru?

  Radziszów pod Krakowem. Właśnie tu na oddział rehabilitacji trafiają rodzice szukający pomocy dla dzieci, które przeszły COVID-19. Lekarze alarmują, że po bezobjawowym przebyciu choroby pojawiają się problemy. Brak koncentracji i pogorszenie wyników w nauce można zaliczyć do łagodnych skutków COVID-19, choć nie należy ich bagatelizować. Jednak dla dr n. med. Grażyny Spychałowicz-Brol największym zaskoczeniem były niedowłady połowicze u najmłodszych pacjentów, którzy z pozoru wyglądali na okazy zdrowia. Na co szczególną uwagę powinni zwrócić rodzice w czasie pandemii?

  "Najmłodszy pacjent miał kilkanaście miesięcy".

  "Czas jest najważniejszy".

  Krzysztof Globisz to ukochany aktor wielu Polaków, który przez lata wcielał się w kultowe role. Jego karierę przerwała nagła choroba, która uniemożliwiła mu pracować i funkcjonować normalnie. Gdy nastąpiła poprawa i po wielu miesiącach żmudnej rehabilitacji aktor ponownie mógł występować, nastąpiło załamanie. 

  Kilka dni temu pisaliśmy o śmierci trenera gwiazd. Przyczyną zgonu 32-letenigo sportowca był udar mózgu. Jak to możliwe, tak młody mężczyzna doznał udaru? Co mogło być tego przyczyną? Na ten temat rozmawialiśmy z dr. Jakubem Kosmą Rokickim z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Beata Tadla postanowiła przypomnieć wszystkim, jak ważna jest szybka reakcja w przypadku udaru. Wiele osób bagatelizuje jego objawy i nie trafia do szpitala we właściwym momencie. A czas w przypadku tego schorzenia jest na wagę złota. Im szybciej trafimy pod opiekę lekarza, tym większa szansa na ratunek. Dziennikarka sama tego doświadczyła.

  Niemal od początku pandemii wiadomo, że koronawirus sieje spustoszenie nie tylko w układzie oddechowym, ale również nerwowym. Ostatnie badania ujawniły znaczne uszkodzenia mózgu u pacjentów zmarłych na COVID-19. Co więcej – okazało się, że zmiany wcale nie są podobne do tych wywołanych przez brak tlenu, tylko przypominają stan po ciężkim udarze. Jak to możliwe?

  Wciąż żywe jest przekonanie, że udar to choroba, która dotyka przede wszystkim osoby starsze. Tymczasem statystyki mówią co innego. Schorzenie coraz częściej diagnozowane jest u osób młodych, pozornie zdrowe osoby. Jedną z takich osób jest pani Krystyna.

  Krzysztof wrócił do sprawności fizycznej po przebytym udarze. Teraz wraz ze swoim przyjacielem Mateuszem Janickim zaprasza na charytatywne zawody narciarskie. Podczas konkursu będą zbierane pieniądze na rzecz Łukasza Daty. Mężczyzna jest w trakcie rehabilitacji po udarze mózgu.

  Stan Borys i Anna Maleady to para na dobre i na złe. Razem są od 12 lat. Niedawno premierę miał najnowszy utwór artysty, który początkowo był dedykowany jego partnerce z okazji 10-lecia ich związku. Plany rocznicy pokrzyżował jednak udar mózgu wokalisty. Po dwóch latach rekonwalescencji para szczerze opowiedziała nam o trudach rekonwalescencji oraz wzajemnej miłości i planach.

  Na przestrzeni kliku lat Jerzy Stuhr zmagał się z kilkoma groźnymi chorobami. W ciężkich chwilach zawsze mógł liczyć na pomoc swojej rodziny, zwłaszcza żony Barbary. O tym, jak sobie radzili oraz o wzajemnym wsparciu małżeństwo opowiedziało Ewie Drzyzdze.

  29 września obchodzimy Światowy Dzień Serca. Jak powszechnie wiadomo, serce nie sługa, potrafi nam spłatać figle. Jedno jest jednak pewne - bez jego prawidłowego funkcjonowania nie będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Jak dbać o serce i co ma ono wspólnego z udarem? O tym rozmawialiśmy z prof. Przemysławem Mitkowskim oraz Tomaszem Szczepanikiem, wokalistą zespołu Pectus, który zaangażował się w kampanię społeczną "Stop Udarom".

  Dwukrotny zawał, nowotwór, a niedawno udar. Jerzego Stuhra choroby nie oszczędzały. - Zawsze miałem po nich dużą erupcję twórczą – mówi aktor i reżyser, nie tracąc pogody ducha.

  Jerzy Stuhr wraca do zdrowia. Aktor udzielił wywiadu dla tygodnika "Newsweek", w którym opowiedział o wydarzeniach z połowy lipca. Po pobycie w szpitalu, przyszedł czas na rehabilitację. Jak się teraz czuje?

  Jerzy Stuhr po dwóch tygodniach opuścił Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Taką informację przekazała rodzina aktora. Artysta miał udar mózgu. - Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali - podkreśla żona aktora. Zobacz zdjęcie, które opublikowała córka Marianna.

  Wybitny aktor Jerzy Stuhr trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Przyczyną było podejrzenie udaru mózgu. Informację tę potwierdziła rodzina artysty, która prosi w tym trudnym momencie o dobre myśli i uszanowanie prywatności.

  Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych ostrzegają, że COVID-19 może mieć wpływ na powikłania neurologiczne, takie jak: dezorientacja, zawroty głowy, drgawki, udar mózgu, paraliż, a nawet śpiączka. Badania z obu ośrodków były przeprowadzone niezależnie.

  Trombektomia to nowoczesna metoda leczenia osób po udarze mózgu. Na czym ona polega i jak szybko po udarze powinna zostać przeprowadzona? O tym, czym jest udar, jak rozpoznać jego objawy i co robić kiedy je zauważymy, opowiedział nam w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Adam Kobayashi.

  Udar mózgu - to trzecia, po chorobach serca i nowotworach, przyczyna śmierci. To także najczęstsza przyczyna niepełnosprawności u dorosłych osób. Co jest przyczyną udaru mózgu? Jakie są rodzaje udaru i komu on grozi? Jakie są pierwsze objawy udaru? I, jak leczyć pacjentów po udarze mózgu? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy neurologiem Adamem Kobayashim.

  W lipcu Krzysztof Globisz trafił do szpitala. Aktor miał wylew. Powoli odzyskuje zdrowie. Jednak przed nim długa i mozolna rehabilitacja. Anna Dymna zaangażowała się w pomoc dla aktora. Co wydarzy się 15 lutego? Jak można pomóc Krzysztofowi Globiszowi? Prosto z Krakowa Anna Dymna zwróciła się do wszystkich ludzi dobrej woli, by pomogli aktorowi.

  Karolina Wiktor przeszła dwa udary mózgu. One doprowadziły do afazji. Musiała na nowo nauczyć się pisać i czytać. A książka "Wołgą przez Afazję" to zapis jej zmagań z chorobą. Karolina była gościem Doroty i Marcina w Dzień Dobry TVN. Co czuje osoba, która nie może porozumiewać się z otoczeniem? Co pozwoliło jej przetrwać trudne chwile?

  Po długiej nieobecności spowodowanej poważną chorobą Alicja Borkowska wraca do zdrowia. Na scenie Dzień Dobry TVN zaśpiewała piosenkę „Melodía de Arrabal”. Posłuchajcie!

  W listopadzie 2013 roku doznała udaru mózgu spowodowanego najprawdopodobniej silnym stresem. Nie chodziła, nie mówiła, nie jadła... Ona i jej bliscy znaleźli się w w trudnej sytuacji - bez środków do życia, a leczenie i rehabilitacja sporo kosztuje. I wtedy z pomocą przyszli jej przyjaciele, koledzy i ludzie z branży. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktorkę Alicję Borkowską, która po wylewie i długiej rehabilitacji wraca do zdrowia.

  Solimy na potęgę. Codziennie zjadamy jedenaście gramów soli, powinniśmy zjadać tylko pięć . Nadmierne spożycie soli może powodować nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, zawał serca, raka żołądka czy osteoporozę. Jak unikać soli, kiedy jest ona prawie w każdym produkcie na rynku spożywczym? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN dietetyczka Anna Jelonek.

  Chińskie tabletki odchudzające zostały już wycofane z aptek, ale w Internecie nadal może je zakupić. Mogą powodować udar mózgu i zawał mięśnia sercowego - przestrzega dr Piotr Gryglas. O tym, jak działa subitramina rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z naszym ekspertem. Czy sibutramina uzależnia jak amfetamina?