Udar mózgu. Co warto o nim wiedzieć?
Kasia Paciorek jest streamerką. 25-latka podczas gry na komputerze transmitowanej na żywo przeszła udar mózgu. Zaczęło się od tego, że nie trafiała we właściwe przyciski. - Coraz słabiej się czułam. Na transmisji powtarzałam, że dziwnie się czuję, że jest mi słabo, że czuję się zmęczona, że coś ta ręka mi drętwieje, że nie mogłam ją ruszyć. Po zakończeniu meczu [...] wyłączyłam transmisję, próbując wstać od biurka, zauważyłam, że mam też problem z nogą - powiedziała w Dzień Dobry TVN.
Dodała, że miała typowe objawy udaru. - Drętwienie lewej strony ciała, lewej ręki, lewej nogi, [...], z chłopakiem bardzo szybko stwierdziliśmy, że coś jest nie tak i zadzwonimy po pogotowie - relacjonowała.
- Udar mózgu jest nagłym zachorowaniem neurologicznym. Objawy pojawiaj się bardzo gwałtownie. Udarem nazywamy nagłe wystąpienie dysfunkcji neurologicznych, szeroko mówiąc z przyczyn naczyniowych. Udary możemy podzielić na niedokrwienne i tych jest ok. 85 proc., gdzie dochodzi do zamknięcia przepływów w tętnicy na skutek zakrzepu, zatoru - tłumaczyła Barbara Kściuk, neurolog.
W konsekwencji do mózgu nie dociera krew, narząd jest niedotleniony i bardzo szybko obumiera. - Pozostałe 15 proc. to udary krwotoczne. Kiedy dochodzi do przerwania światła tętnicy. Najczęściej na skutek nieleczonego, źle leczonego nadciśnienia tętniczego - dodała. Przyczyną wylewu krwi może być również tętniak.
Dlaczego udar pojawia się u młodych ludzi?
- Na pewno musimy poszukiwać, czy nie ma wad serca, czy nie ma jakichś genetycznych zaburzeń krzepnięcia krwi, takich schorzeń hematologicznych. Być może styl życia. Jesteśmy coraz wygodniejsi, może nie do końca w młodym wieku sprawdzamy, jakie jest nasze ciśnienie, jaki jest poziom cukru, jaki jest nasz lipidogram. Styl życia - w sensie aktywność ruchowa, dieta, papierosy, alkohol, używki, jakieś substancje psychoaktywne, narkotyki to niestety jest duży czynnik ryzyka udaru mózgu - wyliczyła specjalistka.
Nie bez znaczenia są również pewne predyspozycje genetyczne. Co jeszcze? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowe badanie dotyczące astmy. "Cenne informacje dla pracowników ochrony zdrowia"
- Remedium na raka i chorobę Alzheimera. W przyszłości koniecznie włącz je do codziennej diety
- Czy smog zwiększa odporność na antybiotyki? Naukowcy nie mają wątpliwości
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN