Zaskakująca przyczyna cukrzycy typu II. Naukowcy nie mają wątpliwości

Czy doświadczanie przemocy może wpływać na rozwój cukrzycy typu II? Naukowcy nie mają wątpliwości
Źródło: Dzień Dobry TVN
Gorzkie życie z cukrzycą
Gorzkie życie z cukrzycą
Cukrzyca – o co pytali widzowie?
Cukrzyca – o co pytali widzowie?
 Leki na cukrzycę wykupione na odchudzanie
Leki na cukrzycę wykupione na odchudzanie
Życie młodej mamy z cukrzycą
Życie młodej mamy z cukrzycą
Przekąski i słodycze dla cukrzyków
Przekąski i słodycze dla cukrzyków
Zbadaj się! Dziś Światowy Dzień Cukrzycy
Zbadaj się! Dziś Światowy Dzień Cukrzycy
Z najnowszych badań amerykańskich naukowców z Meharry Medical College w Nashville oraz Kentucky University wynika, że osoby doświadczające przemocy w domu, narażone są na wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Do tej pory uważano, że tego typu agresja wpływa na rozwój zaburzeń lękowych, depresję czy otyłość.

Wpływ przemocy na rozwój cukrzycy

Badanie przeprowadzone przez naukowców z z Meharry Medical College w Nashville oraz Kentucky University opublikowano w "American Journal of Preventive Medicine". Eksperci przeanalizowali dane zebrane w ramach badania Southern Community Cohort Studies i dowiedli, że przemoc domowa ma znaczny wpływ na rozwój cukrzycy typu 2. w przyszłości osób jej doświadczających. Jak wynika z badań, ryzyko wzrasta nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych. Dotyczy to także obu płci oraz różnej przynależności etnicznej.

Eksperyment objął ponad 25 tysięcy osób, z którymi badacze wielokrotnie kontaktowali się w latach 2002-2015. Ankietowani odpowiadali na pytania na temat doświadczanej przemocy (psychicznej i fizycznej doświadczanej ze strony partnera oraz w dzieciństwie), a także o aktualny stan zdrowia, w tym cukrzycę.

Przemoc domowa a rozwój cukrzycy typu 2.

Analiza ujawniła, że przemoc miała związek z wyższym o 20-35 proc. ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2, w porównaniu z osobami, które nie miały takich sytuacji w swoim życiu.

- Na przykład doświadczenie zarówno przemocy ze strony partnera, jak i w okresie dzieciństwa było powiązane z wyższym o 35 proc. ryzykiem cukrzycy typu 2, niezależnie od przynależności rasowej czy płci - podaje portal rynekzdrowia.pl.

Cukrzyca typu 2. jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia epidemią XXI wieku. Jest to pierwsza niezakaźna choroba przewlekła określona tym mianem. Choruje na nią ponad 400 mln na całym świecie, a jej konsekwencją mogą być niebezpieczne udary mózgu lub zawały serca.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości