Coraz więcej osób zarażonych legionellą. Jedna z nich nie żyje. Polskie miasto powołało sztab kryzysowy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kranówka lepsza niż woda ze sklepu?
Kranówka lepsza niż woda ze sklepu?
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Zakrztuszenie dziecka
Zakrztuszenie dziecka
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Ratownicy na polskich wodach
Ratownicy na polskich wodach
Przybywa osób zakażonych bakterią legionella pneumophila. Obecnie w rzeszowskich szpitalach przebywa już 51 osób, a jednego z chorych nie udało się uratować. Władze miasta Rzeszowa powołały sztab kryzysowy.

Rzeszów. Fala zakażeń bakterią

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie wydała komunikat, w którym poinformowała o wszczęciu dochodzenia w sprawie ustalenia źródła masowych zakażeń legionellą pneumophilą. W lokalnych szpitalach odnotowano bowiem w ostatnich dniach 51 przypadków zatrucia tą bakterią. 49 osób hospitalizowanych jest w Rzeszowie i w powiecie rzeszowskim, a 2 w ZOZ w Dębicy. Jednego z pacjentów nie udało się uratować. - Niestety, jedna osoba zmarła na legionellozę. Była to osoba z wielochorobowością, leczona onkologicznie, z bardzo obniżoną odpornością – przekazał we wtorek, 22 sierpnia, Andrzej Sroka, rzecznik szpitala Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) przy ul. Szopena

Dyrektor rzeszowskiego sanepidu przekazał, że trwa dochodzenie, które ma wskazać źródło zakażenia. Zdecydowano również o kontroli i przebadaniu wody. - Pierwsze wyniki badań z pobranych w piątek 18 sierpnia próbek z instalacji wody ciepłej i z punktów pobrań będą znane w poniedziałek. Następne będą spływać na bieżąco – poinformował dyrektor. Przedstawiciel sanepidu dodał, że badane próbki pochodzą z ogólnych punktów pobrań wody z domów osób zakażonych.

- Polecono również wzmożenie szczególnego nadzoru nad instalacjami ciepłej wody w obiektach zamieszkania zbiorowego, w tym domach opieki, szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej - wskazał sanepid.

W związku z rosnącą liczbą chorych władze miasta powołały sztab kryzysowy, podjęto także szereg działań prewencyjnych. Do odwołania nie będą się odbywały codzienne pokazy fontanny multimedialnej oraz specjalny pokaz zaplanowany na najbliższą sobotę.

Legionella pneumophila - co to za bakteria?

Bakteria legionella występuje na całym świecie, a jej rezerwuarem są woda i mokra gleba. Wykrywana jest w zbiornikach wodnych takich jak strumienie oraz stawy, w instalacjach wodno-kanalizacyjnych w budynkach użyteczności publicznej, w kurkach i sitkach prysznicowych, w urządzeniach klimatyzacyjnych i nawilżających, w basenach i na terenie SPA, a nawet w urządzeniach medycznych.

- Potencjalnie bakteria ta może być obecna w instalacji zasilającej w wodę w każdym budynku. Zwolniony przepływ wody, przerywane wykorzystanie wody, obecność biofilmu, stara instalacja wodna sprzyjają kolonizacji legionella pneumophila - tłumaczy sanepid.

Do zakażenia dochodzi zwykle drogą inhalacji zakażonego aerozolu lub przez mikroaspirację wody. Bakterią nie można zarazić się, pijąc wodę kranową. Nie przenosi się ona również z człowieka na człowieka. Legionella pneumophila wywołuje zwykle objawy grypopodobne i przyczynia się do wywołania zapalenia płuc.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: wini/tok/Berenika Olesińska/Katarzyna Oleksik

Źródło: onet.pl, rzeszow-info.pl/TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: turk_stock_photographer/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana