O czym jeszcze pisaliśmy w serwisie dziendobry.tvn.pl?
W wodociągu w Prusinowicach w województwie łódzkim wykryto bakterie z grupy coli. W wyniku tego w kilkunastu miejscowościach woda jest niezdatna do picia. W żadnym wypadku nie można jej spożywać, myć w niej owoców i warzyw ani przygotowywać z niej posiłków.
Kilkanaście osób trafiło do szpitala.
Których miejscowości dotyczą ostrzeżenia?
- Nie rozpuszczają się one w wodzie i tworzą w rurach trudne do usunięcia zatory, co może prowadzić do zapchania kanalizacji - poinformował rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.
Ekologia i Internet wkraczają do coraz bardziej specjalistycznych dziedzin naszego życia. Nawet takich jak liczniki na wodę. We Wrocławiu rozbudowuje się sieć, która umożliwi bezprzewodową komunikację i zdalny, szybszy odczyt liczników. Jest to tzw. Internet Rzeczy, czyli IoT (Internet of Things). Jak wykorzystają go urzędnicy i eksperci?
Kolejnym miejscem, do którego zaprosiliście prezentera pogody Dzień Dobry TVN Bartka Jędrzejaka jest "łódzki Mount Everest". To właśnie tam znajdują się zbiorniki wodociągów. Zobaczcie, jak niesamowicie wygląda to miejsce.
Według rankingu Europejskiej Organizacji Współpracy na rzecz Benchmarkingu wynika, że kranówka z Krakowa pod względem czystości zajmuje drugie miejsce wśród szesnastu krajów na świecie. Lepsza jest jedynie woda z Singapuru. Ale według ekspertów wodę z kranu możemy pić w całej Polsce. O skomentowanie tych informacji poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: Rzecznika Prasowego MPWiK w Warszawie Romana Bugaja i Michała Kożurno, który propaguje picie wody z kranu. Dowiedzieliśmy się, jakie są zasady picia kranówki, skąd warszawskie wodociągi pobierają wodę i jak ją filtrują.
Co w budynku studni miejskiej w Warszawie robią małże, rybki, skorupiaki i gupiki? I co testują? Jak wygląda ich standardowa "rozmowa kwalifikacyjną"?