przemoc domowa

  przemoc domowa

  Krystyna Paszko jest tegoroczną maturzystką, która założyła fikcyjny sklep internetowy z kosmetykami. W rzeczywistości stanowi on platformę dla ofiar przemocy domowej - składając zamówienie, tak naprawdę proszą o pomoc. Za swój pomysł nastolatka zdobyła prestiżową nagrodę Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, a o jego szczegółach opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Każdego roku ok. 90 tys. kobiet w Polsce doznaje różnego rodzaju przemocy domowej. Wielu rodzin nie obejmują te statystyki. Często przemoc zaczyna się od drobnych gestów czy słów, a narasta przez lata. Tak było w przypadku Marii. - "Mamo ja się boję, że on nas w nocy wszystkich pozabija". Myślałam dokładnie o tym samym – oświadczyła ofiara.

  Katarzyna Dziedzic została - jak mówi - dotkliwie pobita przez swojego partnera. W wyniku jego ataku doznała m.in. złamania czaszki i otwartych ran twarzy. Kobieta upubliczniła fakt pobicia w internecie. Dlaczego się na to zdecydowała? Co dokładnie stało się tuż przed i w trakcie ataku? Jak Pani Katarzyna poznała swojego partnera? Kiedy zaczęło się między nimi psuć? Z Panią Katarzyną rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Magda Nabiałczyk. A jak były partner kobiety komentuje wydarzenie, o którym teraz jest głośno? Czuje się winny?

  Pani Karolina była ofiarą przemocy ze strony męża - polityka Rafała Piaseckiego. Rok temu upubliczniła zapis jednej z awantur, do których dochodziło w jej domu. Nagranie było drastyczne. Po 11 latach małżeństwa postanowiła zostawić swojego oprawcę. Spakowała kilka rzeczy i z córeczkami wyprowadziły się z domu. Jak wygląda jej obecna sytuacja? Ktoś jej pomaga? Czy dzieci kontaktują się z ojcem? Panią Karolinę Piasecką gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  "Dla mnie jest to rzecz abstrakcyjna" - powiedział o przemocy wobec kobiet Krzysztof Hołowczyc. Kto zainspirował go do udziału w akcji "Bała Wstążka"? Akcja potrwa 16 dni, a w social mediach propagowana jest za pomocą hasztaga #TrzymamStronęKobiet. "Jestem troszkę zakłopotany, bo to jest tak oczywiste, że trzeba stawać w obronie kogoś, kto okazuje słabszy [...], że jest mi trudno uzasadniać i usprawiedliwiać moją obecność tutaj" - wyznał Andrzej Seweryn, który również przyłączył się do akcji. Skąd pomysł na akcję? Czy przemoc wobec kobiet w Polsce to faktycznie duży problem? Na to pytanie odpowiedział Łukasz Wójcicki z Głosów Przeciw Przemocy.

  Wiele kobiet doświadcza przemocy domowej. Co tydzień z jej powodu giną przynajmniej trzy Polki. Jednak - jak powiedział gość Dzień Dobry TVN prezeska Lubuskiego Stowarzyszenia na rzecz Kobiet BABA dr Anita Kucharska-Dziedzic - w Polsce obowiązuje paradygmat, zgodnie z którym rodziny działają bez zarzutów, a przemoc domowa jest marginalna. Z tego też powodu odebrano środki finansowe wielu ośrodkom pomagającym ofiarom przemocy. Gdzie zatem bite kobiety mogą szukać wsparcia? Jak działa w Polsce konwencja antyprzemocowa? Dlaczego wiele bitych kobiet nie odchodzi od swoich oprawców?

  Co zrobić, kiedy z za ścianą słychać krzyki i płacz dziecka? Jak zareagować, nie szkodząc jednocześnie ofierze przemocy domowej? Policja reaguje na każde zgłoszenie zaniepokojonych sąsiadów. Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami po ich interwencji, kiedy ofiara zostaje znowu sam na sam ze sowim oprawcą? Gdzie kobiety mogą szukać pomocy prawnej i ekonomicznej? W Dzień Dobry TVN Sara Winnicka - prezes fundacji pomagającej ofiarom przemocy Oblivion i kom. Iwona Jurkiewicz ze stołecznej komendy policji powiedziały, jak reagować na przemoc domową i, jak rozmawiać z jej ofiarami.

  Niedawno Pani Karolina ujawniła nagrania, na których słychać jak mąż się nad nią znęca. Dlaczego latami trwała w związku z tyranem, który na co dzień stosował wobec niej przemoc psychiczną i fizyczną? "Miałam bardzo zakorzenione to, że miłość znosi wszystko i nadstawia drugi policzek" - wyznaje w Dzień Dobry TVN. Kiedy mąż zaczął wulgarnie odnosić się do ich córek, coś w niej pękło. Co chciałaby powiedzieć kobietom, które tkwią w matni przemocy domowej? W Dzień Dobry TVN Anita Kucharska-Dziedzic i Sara Winnicka, prezeski fundacji pomagającym ofiarom przemocy domowej, powiedziały, dlaczego tak trudno jest zostawić partnera, który krzywdzi całą rodzinę.

  Pani Marta została skatowana przez męża i jego kolegę. Mężczyźni przewrócili ją na podłogę, bili i kopali po całym ciele. Na szczęście policyjna interwencja zapobiegła najgorszemu. Panią Martę i jej brata Łukasza zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedzieli o tym dramatycznym wydarzeniu. Jak wyglądały wcześniejsze relacje kobiety z mężem? Jakie rany odniosła wskutek pobicia? Jak zachowuje się rodzina męża względem Pani Marty? Zobaczcie, o co Pani Marta zaapelowała do innych kobiet.

  Zdarza się, że zza ściany dobiegają nas krzyki, odgłosy tłuczonego szkła i płacz dziecka. W pierwszym odruchu chcemy zareagować, ale potem zaczynamy myśleć o własnej skórze. Co, jeśli agresor zabierze się i za nas? Jak zareagować na sąsiedzkie awantury i jednocześnie nie narazić się na niebezpieczeństwo? W studio Dzień Dobry TVN asp. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji i psycholog Agnieszka Bratkiewicz powiedziały, co zrobić gdy jesteśmy świadkami agresji.

  Nawet milion kobiet i mężczyzn rocznie pada ofiarą przemocy psychicznej. Bardzo często nie są to tak zwane rodziny patologiczne, a "dobre domy". Dzieje się tak z bardzo prostego powodu: ran po takim rodzaju krzywdy nie widać, a ofiary często nawet nie zdają sobie sprawy, że nimi są. "Wyzywa, a za chwilę mówi kocham cię" - tak zazwyczaj opisują spiralę w którą wpadły. Czy da się przewidzieć, że partner w pewnym momencie stanie się naszym największym wrogiem? O pomocy zranionym na duszy porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog ze stowarzyszenia "Niebieska linia" Eweliną Bazyluk.

  Rocznie 22% kobiet w Europie doświadcza przemocy fizycznej, natomiast w Polsce 150 ginie w jej wyniku. Często pozostają w związku z damskim bokserem ze względu na dobro swoich dzieci oraz finansowe i emocjonalne uzależnienie od partnera. Czy da się przewidzieć, że życiowy partner zacznie nas bić? W Dzień Dobry TVN Anita Kucharska-Dziedzic z lubuskiego stowarzyszenia na rzecz kobiet "Baba" opowiedziała o toksycznych relacjach.

  Występowała w różnych miejscach... na małych i dużych scenach, ale nigdy nie śpiewała publicznie w windzie! Zobaczcie, co zaśpiewała Kasia Stankiewicz i jak zareagowali na nią ludzie. W najbliższą niedzielę przekonacie się, jakie gwiazdy przyłączyły się jeszcze do naszej akcji. Bądźcie z nami od 8:30! Nie możecie tego przegapić!

  W ramach wspólnej akcji Dzień Dobry TVN i Stowarzyszenia Niebieska Linia gościliśmy na czacie psycholog Ewelinę Bazyluk. Z jakimi sprawami zgłaszali się do niej nasi widzowie? Czy były to głównie ofiary przemocy? A może pisali również oprawcy? Czy ludziom ciężko przełamać się, aby opowiedzieć o swoim problemie? Kto - poza rodziną - może być grupą wsparcia dla ofiar przemocy?

  Dlaczego aktorka Tamara Arciuch zdecydowała się wziąć udział w akcji "Przerwij spektakl przemocy"? Dlaczego ofiary przemocy milczą? Co powinna zrobić osoba, która doświadcza przemocy? Czym jest tzw. Niebieska Karta? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z komisarz Iwoną Kuc z KGP oraz z aktorką Tamarą Arciuch.

  Oto historia niezwykłej kobiety, która 20 lat temu postanowiła pomóc kobietom wyklętym, czyli pochodzącej z najniższych kast. Durga Sob założyła organizację, która walczy o prawa tych kobiet. Jolancie Pieńkowskiej opowiedziała o smutnym losie kobiet wyklętych. Poruszająca rozmowa...