Czy mleko może chronić przed rakiem?
DairyFunInn to trzyletni projekt, w ramach którego naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wspólnie ze specjalistami z Chin chcą stworzyć wyjątkowe produkty mleczne, bogate w wysokiej jakości składniki. - Te funkcjonalne składniki mleka obejmują pochodne laktozy, białka mleka oraz białka otoczki kuleczek tłuszczowych - powiedziała w rozmowie z serwisem Nauka w Polsce dr hab. inż. Justyna Żulewska, prof. UWM, koordynatorka projektu po stronie polskiej.
Z pomocą specjalnej filtracji naukowcy wyodrębnili różne frakcje białka z mleka, serwatki i maślanki. Tak udało im się pozyskać jeszcze mniejsze cząstki peptydy. I to właśnie w nich - zdaniem badaczy - drzemie wielki potencjał. - Białka mleka są dobrym źródłem peptydów o aktywności przeciwnadciśnieniowej (inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę), antybakteryjnej, opioidowej (poprawiających sen) czy antyoksydacyjnej, które mogą być wykorzystywane w leczeniu i zapobieganiu chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nowotwory, choroba Alzheimera – tłumaczyła jedna z badaczek.
Naukowcy tłumaczą, że nabiał wcale nie musi być nimi wzbogacany. Odpowiednio przeprowadzone procesy technologiczne sprawią, że pojawią się one w danym produkcie.
Jakie właściwości ma białko?
Badacze dodają, że prozdrowotne właściwości uzależnione są od rodzaju białka oraz technologii, którą wykorzystano przy jego produkcji.
- Po spożyciu produktów mleczarskich, które zawierają kazeinę oraz w mniejszej ilości białka serwatkowe, w przewodzie pokarmowym człowieka, w wyniku procesów trawiennych, powstają wolne aminokwasy, jak również biologicznie aktywne peptydy. O ile wolne aminokwasy wykorzystywane są przez organizm głównie jako materiał budulcowy, to bioaktywne peptydy, wykazują różnorodne korzystne działania dla organizmu - dodała Żulewska.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy smog zwiększa odporność na antybiotyki? Naukowcy nie mają wątpliwości
- Eris - nowy wariant koronawirusa. Czy czeka nas powrót pandemii?
- Coraz więcej pacjentów z chorobami odkleszczowymi. NFZ podaje nowe dane
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: zdrowie.wprost.pl/Nauka w Polsce
Źródło zdjęcia głównego: baibaz/Getty Images