Szczepienia przeciwko HPV w Polsce
Minister Zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że blisko 70 tysięcy dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat zostało zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV. - W większości skorzystali z preparatu 9-walentnego - czytamy w poście, który zamieścił w mediach społecznościowych.
- Szczepionek na pewno nie zabraknie. Na koniec ubiegłego tygodnia przyszło dodatkowo 50 tys., w tym tygodniu dotrze kolejne 9 tys. i jeszcze w sierpniu 19 tys. - napisał Adam Niedzielski.
Wirus HPV - jak bardzo jest niebezpieczny?
Wirus HPV, czyli brodawczaka ludzkiego jest groźny zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Do zakażenia dochodzi najczęściej w czasie stosunku seksualnego. W przypadku pań patogen może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, pochwy oraz sromu. Natomiast u mężczyzn odpowiada za raka prącia. Dodatkowo wywołuje raka odbytu oraz nowotwory okolic głowy i szyi u obu płci.
Szczepienia przeciwko wirusowi HPV chronią przed tymi schorzenia. Bezpłatnie preparat mogą przyjąć dziewczynki i chłopcy w wieku 12-13 lat. Rodzice mogą zapisać swoje dzieci na szczepienie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub przez infolinię.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dziewczynka przeraźliwie płakała po wyjściu z wody. "Jeśli masz w domu tego typu balony, wyrzuć je"
- GIS ostrzega: "Na obozach i koloniach może pojawić się wszawica". Jak się przed nią ustrzec?
- FDA zatwierdziła lek przeciwko wirusowi RSV. Co o nim wiadomo?
Autor: pp//now/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Gam1983/Getty Images