Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet.
Michael Douglas to jeden z najlepszych i najbardziej cenionych amerykańskich aktorów. Artysta wiele lat temu zachorował na nowotwór. W najnowszym wywiadzie opowiedziała, jak wyglądała jego walka z chorobą.
Szczepienia przeciwko wirusowi HPV mają wrócić do szkół. Ministerstwo Zdrowia chce, aby młodzież już od października miała łatwy dostęp do preparatu, który chroni przed rozwojem raka szyjki macicy czy raka krtani.
W Polsce rak szyjki macicy atakuje blisko 4 tysiące kobiet rocznice. Połowa z nich umiera. Dlatego tak ważne jest promowanie szczepień przeciwko HPV wśród nastolatków oraz dorosłych. Nasz reporter Piotrek Wojtasik spotkał się z Anją Rubik, a także z jej siostrzeńcem oraz ginekolożką Marzeną Dębską.
O jakim wirusie mowa?
4 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV.
Jak się chronić przed wirusem?
Szacuje się, że rocznie na świecie dochodzi do ok. 300 mln nowych zakażeń.
Zobacz, jak się zapisać.
Rak szyjki macicy to jeden z częściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Ochronę przed chorobą zapewniają szczepienia. Od 1 czerwca mogą z nich skorzystać zarówno dziewczynki, jak i chłopcy w wieku 12 i 13 lat. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Na to pytanie odpowiedział w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Piotr Sobiczewski, Klinika Ginekologii Onkologicznej, Profesor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
"Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy powinni być szczepieni".
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w połowie roku rozpoczną się bezpłatne szczepienia dzieci przeciwko wirusowi HPV. Szczepieniami mają zostać objęte dwie grupy wiekowe. Kiedy startują?
"Transmisja wirusa, jeśli jedna z osób jest zakażona, sięga prawie 80 proc."
"Lepiej samemu nie analizować wyników".
Wirus HPV, czyli brodawczak ludzki, odpowiada za 70 proc. przypadków raka szyjki macicy, który jest drugim najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Niektóre samorządy w Polsce prowadzą programy profilaktyczne oraz refundują szczepionkę przeciw HPV. Ze względów zdrowotnych szczepienie powinny rozważyć nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Dowiedz się, dlaczego chłopców również należy chronić przed zarażeniem się wirusem HPV.
Wirus HPV kojarzy się głównie z rakiem szyjki macicy, tymczasem z jego powodu na nowotwory mogą zapadać także mężczyźni. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistkę ginekologii i położnictwa lek. Annę Traczyńską i specjalistę chirurgii głowy i szyi, chirurgii plastycznej twarzy dr n. med. Norberta Górskiego, aby zapytać, ile jest odmian wirusa HPV i które są dla nas groźne. Jak można się zarazić wirusem HPV? Czy każdy zarażony zachoruje na raka? Co nas powinno zaniepokoić?
Będąc w drugiej ciąży dowiedziała się, że jest nosicielką wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego), który powoduje raka szyjki macicy, jeżeli nie jest leczony. Gościem Dzień Dobry TVN była Viola Kołakowska, matka dwójki dzieci i życiowa partnerka Tomasza Karolaka. Jak przebiegało leczenie i czy jest już teraz zdrowa?
Co może być przyczyną pojawiania się delikatnych wąsów u kobiet? Czy stoi za tym zaburzona równowaga hormonalna? Jakie kroki podjąć po wykryciu w organizmie wirusa HPV, powodującego raka szyjki macicy? Czy wirus jest zaraźliwy?