Szczepienia przeciwko HPV będą dostępne w szkołach. Od kiedy?

szczepionka przeciwko HPV
Szczepienia przeciwko HPV w szkołach
Źródło: Manjurul/Getty Images
Szczepienia przeciwko wirusowi HPV mają wrócić do szkół. Ministerstwo Zdrowia chce, aby młodzież już od października miała łatwy dostęp do preparatu, który chroni przed rozwojem raka szyjki macicy czy raka krtani. Jak to ma wyglądać w praktyce?

Dalsza część tekstu poniżej.

prof. Marzena Dębska, Bartosz Jeschke, Natalia Smuś, Jagoda Towalska
“Nie daj się HPV” - licealiści w trosce o zdrowie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Z informacji przekazanych przez RMF FM wynika, że punkty szczepień w szkołach mają działać po południu albo w soboty. Dzięki temu dziecku będzie mógł towarzyszyć rodzic lub opiekun prawny.

Szczepienia przeciwko HPV w szkołach

Same szczepienia mają ruszyć w szkołach już w październiku. Preparat będzie podawany przez lekarzy lub pielęgniarki z położonych blisko szkoły poradni i przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Akcja edukacyjna i zachęcająca do szczepień przeciwko HPV ma wystartować wraz z początkiem roku szkolnego.

Natomiast - jak dowiedział się reporter RMF FM Michał Dobrołowicz - już w sierpniu ministerstwo rozpocznie spotkania z przedstawicielami szkół, aby zachęcić je do udziału w akcji. - Z panią minister Barbarą Nowacką napisałyśmy list do dyrektorów szkół i samorządowców, będzie list do rodziców, chcę pod koniec sierpnia zrobić webinar dla dyrektorów szkół. Ta akcja to duża szansa. Szczepimy dziewczynki i chłopców - tłumaczyła Izabela Leszczyna.

Warto dodać, że dziewięciowalentą szczepionkę przeciwko HPV będą mogły przyjąć dzieci między 9. a 14. rokiem życia. Obecnie preparat przysługuje tylko osobom w wieku 12-13 lat.

Szczepienia przeciwko HPV. Dlaczego warto zaszczepić dziecko?

Szczepienia przeciwko HPV od czerwca 2023 roku są bezpłatne. Niestety zainteresowanie nim jest niewielkie. Do tej pory skorzystało z nich zaledwie 20 proc. nastolatków.

Należy przypomnieć, że szczepienie przeciw HPV chroni nie tylko przed rakiem szyjki macicy. Preparat zapobiega także rozwojowi nowotworów głowy i szyi (rak krtani), ale i prącia czy odbytu. Tym samym szczepienia zalecane są zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: Manjurul/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości