Dalsza część tekstu poniżej.
Z informacji przekazanych przez RMF FM wynika, że punkty szczepień w szkołach mają działać po południu albo w soboty. Dzięki temu dziecku będzie mógł towarzyszyć rodzic lub opiekun prawny.
Szczepienia przeciwko HPV w szkołach
Same szczepienia mają ruszyć w szkołach już w październiku. Preparat będzie podawany przez lekarzy lub pielęgniarki z położonych blisko szkoły poradni i przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Akcja edukacyjna i zachęcająca do szczepień przeciwko HPV ma wystartować wraz z początkiem roku szkolnego.
Natomiast - jak dowiedział się reporter RMF FM Michał Dobrołowicz - już w sierpniu ministerstwo rozpocznie spotkania z przedstawicielami szkół, aby zachęcić je do udziału w akcji. - Z panią minister Barbarą Nowacką napisałyśmy list do dyrektorów szkół i samorządowców, będzie list do rodziców, chcę pod koniec sierpnia zrobić webinar dla dyrektorów szkół. Ta akcja to duża szansa. Szczepimy dziewczynki i chłopców - tłumaczyła Izabela Leszczyna.
Warto dodać, że dziewięciowalentą szczepionkę przeciwko HPV będą mogły przyjąć dzieci między 9. a 14. rokiem życia. Obecnie preparat przysługuje tylko osobom w wieku 12-13 lat.
Szczepienia przeciwko HPV. Dlaczego warto zaszczepić dziecko?
Szczepienia przeciwko HPV od czerwca 2023 roku są bezpłatne. Niestety zainteresowanie nim jest niewielkie. Do tej pory skorzystało z nich zaledwie 20 proc. nastolatków.
Należy przypomnieć, że szczepienie przeciw HPV chroni nie tylko przed rakiem szyjki macicy. Preparat zapobiega także rozwojowi nowotworów głowy i szyi (rak krtani), ale i prącia czy odbytu. Tym samym szczepienia zalecane są zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- WZW, czyli wirusowe zapalenie wątroby. Jak się objawia i jak jest leczone?
- Lekarze wyleczyli pacjenta zakażonego wirusem HIV. Jak im się to udało?
- Ma złamany kręgosłup i jest najradośniejszą pacjentką onkologiczną: "Nie mówcie, że trzeba być silnym"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: RMF FM
Źródło zdjęcia głównego: Manjurul/Getty Images