Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV - co to za wirus?
Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV obchodzony jest 4 marca. W tym dniu szczególny nacisk kładzie się na profilaktykę zakażeń wirusem HPV, gdyż jest to najskuteczniejsza forma walki z nim. Co trzeba wiedzieć o wirusie brodawczaka ludzkiego?
Jak zdiagnozować i wyleczyć kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe?
Choroby intymne należą do bardzo wstydliwych chorób. Nie można jednak ich ignorować i udawać, że nie istnieją, zwłaszcza jeżeli należą do tych tak niebezpiecznych, jak kłykciny kończyste. Spowodowane one są przez wirus brodawczaka ludzkiego, nazywanego także HPV.
Dlaczego należy szczepić chłopców przeciw wirusowi HPV? Ekspert: „Możemy uzyskać bardzo dobre efekty uodpornienia populacji”
Wirus HPV, czyli brodawczak ludzki, odpowiada za 70 proc. przypadków raka szyjki macicy, który jest drugim najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Niektóre samorządy w Polsce prowadzą programy profilaktyczne oraz refundują szczepionkę przeciw HPV. Ze względów zdrowotnych szczepienie powinny rozważyć nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Dowiedz się, dlaczego chłopców również należy chronić przed zarażeniem się wirusem HPV.
Wirus HPV kojarzy się głównie z rakiem szyjki macicy, tymczasem z jego powodu na nowotwory mogą zapadać także mężczyźni. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistkę ginekologii i położnictwa lek. Annę Traczyńską i specjalistę chirurgii głowy i szyi, chirurgii plastycznej twarzy dr n. med. Norberta Górskiego, aby zapytać, ile jest odmian wirusa HPV i które są dla nas groźne. Jak można się zarazić wirusem HPV? Czy każdy zarażony zachoruje na raka? Co nas powinno zaniepokoić?