62-latek z Niemiec zaszczepił się przeciwko COVID-19 aż 217 razy. Przyjął wspomniane dawki wakcyny w ciągu 29 miesięcy. Jego poczynania nie były zgodne z krajowymi zaleceniami medyków. Mężczyzna jednak nie zgłasza żadnych skutków ubocznych.
Niemcy. Mężczyzna przyjął 217 dawek szczepionki
O tym niecodziennym przypadku dowiadujemy się z informacji zawartych w "The Lancet Infectious Diseases". Na łamach czasopisma zaznaczono, że 62-letni pacjent z Niemiec nie dostosował się do zaleceń lekarskich i z bliżej niesprecyzowanych "powodów prywatnych" celowo zaszczepił się przeciwko COVID-19 aż 217 razy.
Prokurator z niemieckiego Magdeburga zainteresował się tą sprawą i wszczął śledztwo, by ustalić, czy nie doszło do potencjalnego oszustwa. Urzędnik udowodnił pacjentowi przyjęcie 130 dawek wakcyny. Pozostałe szczepienia zostały zarejestrowane indywidualnie. 62-latek ostatecznie nie usłyszał zarzutów.
Skutki uboczne szczepienia przeciwko COVID-19
W czasopiśmie "The Lancet Infectious Diseases" zaznaczono, że pochodzący z Niemiec mężczyzna nie skarży się na żadne skutki uboczne, które mogłyby wystąpić ze względu na przyjęcie tak dużej liczby dawek szczepionki przeciw COVID-19. Informację tę chcieli potwierdzić naukowcy z Uniwersytetu Fryderyka Aleksandra w Erlangen i Norymberdze, którzy zaproponowali pacjentowi, by poddał się badaniom. 62-latek wyraził na to zgodę, a do analizy oddano jego krew i ślinę. Wyniki nie wskazały jakichkolwiek niepokojących nieprawidłowości zdrowotnych czy odchyleń od normy.
Więcej informacji na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- WHO alarmuje. Coraz więcej przypadków odry w Europie. Niemal 45-krotny wzrost liczby zachorowań
- Które szczepienia trzeba przeprowadzić w pierwszych 24 godzinach życia noworodka? NFZ przypomina
- Szczepienia przeciwko HPV. Ile dzieci już przyjęło preparat?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: BBC, "The Lancet Infectious Diseases"
Źródło zdjęcia głównego: O_Lypa/Getty Images