Długotrwała ekspozycja na niebieskie światło może mieć negatywny wpływ na zdrowie i powodować zaburzenia poziomu cukru we krwi - tak wynika z badań naukowców z University College London. Co to oznacza i jak temu zapobiec?
Toksyczne niebieskie światło
Jak podaje serwis Dailymail, naukowcy z University College London ostrzegają przed niebieskim światłem emitowanym przez telefony i lampy LED, ponieważ może być toksyczne dla zdrowia. Badanie opublikowane w "Journal of Biophotonics" monitorowało poziom cukru we krwi osób wystawionych na działanie światła o różnych częstotliwościach. Jak się okazało, długotrwała ekspozycja na niebieskie światło najprawdopodobniej zakłóca funkcjonowanie organizmu.
- Niebieskie światło samo w sobie źle wpływa na fizjologię i może powodować zaburzenia poziomu cukru we krwi, co na dłuższą metę może przyczyniać się do cukrzycy i pogarszać stan zdrowia - powiedział profesor Glen Jeffery. - Przed 1990 rokiem wszyscy mieliśmy oświetlenie żarowe, które było w porządku, ponieważ balans kolorów niebieskiego i czerwonego był podobny do światła słonecznego. Jednak przejście na diody LED w starzejącym się społeczeństwie może być potencjalną bombą zegarową dla zdrowia - dodał naukowiec.
Wpływ czerwonego światła na zdrowie
Według ekspertów z University College London, 15-minutowa ekspozycja na światło czerwone może regulować poziom cukru we krwi po posiłku. Naukowcy w badaniu sprawdzili to, wykorzystując światło czerwone o długości fali 670 nm. Jest ono stosowane m.in. w zabiegach przeciwstarzeniowych.
Wykazano, że światło czerwone stymuluje produkcję energii w komórkach i zwiększa zużycie glukozy. W efekcie u osób, które brały udział w badaniu, doszło do obniżenia poziomu glukozy we krwi o 27,7%, co może w przyszłości stanowić nowy sposób leczenia cukrzycy.
- To oczywiste, że światło wpływa na funkcjonowanie mitochondriów, a to wpływa na nasze organizmy na poziomie komórkowym i fizjologicznym. Nasze badanie wykazało, że pojedyncza, 15-minutową ekspozycję na czerwone światło może obniżyć poziom cukru we krwi po jedzeniu. Chociaż badanie przeprowadzono to tylko u zdrowych osób, może to mieć wpływ na kontrolę cukrzycy w przyszłości - podsumował dr Michael Powner.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"
- Z tą wadą rodzi się 1 na 500 dzieci. Naukowy znaleźli jej wstępną przyczynę
- Opłakane skutki spożycia jadu kiełbasianego. Jak dochodzi do zatrucia?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto