Zdrowie
Czym jest jad kiełbasiany?
Jad kiełbasiany nazywany jest również toksyną botulinową, botuliną, lub w skrócie BTX. Jest to toksyna białkowa, którą wytwarzają laseczki bakterii Clostridium botulinum, a w rzadkich przypadkach przez innych przedstawicieli bakterii z rodzaju Clostridium.
Substancja ta jest szczególnie niebezpieczna. W kontrolowanych warunkach bywa wykorzystywana w medycynie estetycznej, np. do niwelowania zmarszczek, w leczeniu kurczy twarzy i powiek, a nawet podczas terapii nadmiernej potliwości.
Gdzie występuje jad kiełbasiany?
Wytwarzany jest przez beztlenowe pałeczki jadu kiełbasianego. Oznacza to, że do powstania toksyny dochodzi bez udziału tlenu. Najczęściej można je znaleźć w produktach domowej produkcji, jak konserwy mięsne, ale także w rybnych, a nawet jarzynowych.
Na rozwój bakterii narażone są przede wszystkim produkty niezakonserwowane, bez soli, cukru i o niskiej kwasowości, ale przede wszystkim bez dostępu do powietrza. Najczęściej powstają w zanieczyszczonych bakterią i źle przetrzymywanych produktach.
Jak rozpoznać produkty skażone jadem kiełbasianym?
Jad kiełbasiany jest bezwonny, a do tego nie widać go gołym okiem. Oznacza to, że produkty skażone nie śmierdzą, a także mogą nie wyglądać na zepsute. Co gorsza, zainfekowana żywność nie zmienia smaku, a to oznacza, że nie da się jej również wyczuć podczas jedzenia.
Naszą uwagę powinny przykuć produkty zamknięte, których wieczko jest wybrzuszone. Także produkty, które znajdowały się w pojemniku nieszczelnym, pękniętym lub uszkodzonym nie powinny być spożywane. Wybrzuszenie pokrywki lub wieczka, a także charakterystyczny syk podczas otwierania, może wskazywać na rozwój bakterii beztlenowych w produkcie, a zatem również jadu kiełbasianego.
Jak można zatruć się jadem kiełbasianym?
Do zatrucia jadem kiełbasianym dochodzi po spożyciu zepsutej żywności. Już niewielka ilość botuliny powoduje poważne problemy żołądkowe i daje objawy silnego zatrucia, których nie sposób nie rozpoznać.
Może także dojść do zakażenia ran, ale także do powikłań kosmetycznych, w których wykonywano zabiegi botuliną. Oprócz tego występuje również botulizm niemowlęcy (u dzieci poniżej 1 r. ż., u których w przewodzie pokarmowym stwierdza się kolonizację C. botulinum), botulizm jatrogenny (jako skutek powikłania zabiegów leczniczych lub kosmetycznych, w których wykorzystuje się toksynę botulinową).
Jak rozpoznać zatrucie jadem kiełbasianym? Objawy
Jeśli doszło do zatrucia się botuliną, objawia się to:
- nudnościami,
- bólami brzucha,
- wymiotami,
- zaparcia,
- zatrzymanie oddawania moczu.
Objawy pojawiają się od 12 do 72 godzin od zatrucia. Zazwyczaj nie występują zaburzenia czucia. Inaczej wygląda to w sytuacji, kiedy do zatrucia doszło inną drogą, niż pokarmową.
Do wczesnych objawów zatrucia kwasem inną drogą niż pokarmową zalicza się:
- podwójne widzenie,
- zmianę barwy głosi,
- trudności z mówieniem,
- trudności z przełykaniem.
Następnie pojawiają się osłabienie i paraliż wiotki w obrębie kończyn i tułowia. Może dojść do niewydolności oddechowej.
Jak leczy się zatrucie jadem kiełbasianym?
Po rozpoznaniu zatrucia natychmiast stosuje się różne metody leczenia. Jedną z nich jest podanie antytoksyny, którą jest końska surowica antybotulinowa. Stosowane są też przeciwciała przeciw toksynie. Choremu podaje się antytoksynę domięśniowo, a jeśli jest zagrożenie życia - nawet dożylnie.
Ponadto, stosuje się płukanie żołądka, środki przeczyszczające i głębokie wlewy doodbytnicze.
Czy po zatruciu jadem kiełbasianym można umrzeć?
Nieleczone zatrucie jadem kiełbasianym może doprowadzić do osłabienia mięśni szyi, kręgosłupa, a przede wszystkim mięśni oddechowych. Może nawet dojść do porażenia mięśni, a także nagłego zatrzymania krążenia. W efekcie może dojść do śmierci.
Po zatruciu do zdrowia wraca się bardzo powoli. Długo utrzymują się kłopoty ze wzrokiem, a także osłabienie mięśni.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zatruła się jadem kiełbasianym po zjedzeniu popularnego sosu. "Nie mogłam się ruszać"
- Jakich dań nie odgrzewać, jeśli nie były w lodówce? "Można sobie zafundować jad kiełbasiany"
- Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie i kosmetologii
Autor: Teofila Siewko
Źródło: zdrowietvn.pl
Źródło zdjęcia głównego: Manjurul/Getty Images