Zatrucie rtęcią, nazywane rtęcicą, spowodowane jest akumulacją tego związku w organizmie człowieka. Jakie są tego objawy? Czy możliwe jest zachorowanie przez zanieczyszczenie Odry?
Zatrucie rtęcią - kiedy może do niego dojść
Do zatrucia rtęcią dochodzi na kilka sposobów. Omawiany pierwiastek chemiczny może dostać się do organizmu nie tylko drogą pokarmową, ale również przez nos czy skórę.
Zdrowie
Zdrowie
Dawka śmiertelna dla człowieka to 0,2-1 g przy podaniu doustnym. Za największą dopuszczalną wartość rtęci w ludzkim ciele uważa się 0,04 mg na kg masy ciała. Oznacza to, że śmiertelne mogą być nawet niższe dawki, jak 0,2-0,4 g.
Zatrucie rtęcią - objawy
Do ogólnych objawów zatrucia rtęcią zalicza się:
- bóle głowy,
- ogólne osłabienie lub nadmierne pobudzenie,
- zaburzenia mowy,
- zaburzenia pamięci,
- zaburzenia widzenia,
- wysypkę skórną,
- drętwienie lub drżenie kończyn.
Zatrucie niewielkimi ilościami rtęci początkowo daje niespecyficzne objawy, takie jak wymienione powyżej. Przy ostrym zatruciu dochodzi do uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych, a w efekcie upośledzenia działania ważnych układów, takich jak nerwowy, szkieletowy, hormonalny, immunologiczny, a także krążenia i dokrewny.
Zatrucie rtęcią w przypadku podania doustnego daje objawy już po kilkunastu minutach. Pojawiają się pieczenie ust i przełyku, ślinotok, ból brzucha, uszkodzenie warg i dziąseł, wymioty (mogą być krwawe), krwawe biegunki, a w konsekwencji niewydolność krążenia. Śmierć może nastąpić w ciągu 24 godzin od podania.
Jak rozpoznać zatrucie rtęcią
Oprócz rozpoznania objawów możliwe jest badanie stężenia rtęci w moczu, włosach oraz we krwi. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza wywiad w kierunku narażenia na rtęć - czy osoba mogła mieć kontakt z tym pierwiastkiem, kiedy i w jaki sposób.
Leczenie zatrucia rtęcią
W leczeniu zatrucia rtęcią, a także innymi nieorganicznymi związkami Hg stosowane jest natychmiastowe płukanie żołądka, a następnie podanie środków z węglem aktywnym, DMPS bądź penicylinę. Przy podejrzeniu zatrucia związkami organicznymi rtęci podawane są cysteiny, DMSA oraz N-acetylohomocysteiny.
W przypadku ciężkich zatruć, zarówno organicznymi, jak i nieorganicznymi formami rtęci wykonywana jest hemodializa.
Zatrucie rtęcią z Odry - czy to możliwe?
Jak podała na Twitterze Anna Moskwa, nie potwierdziły się doniesienia na temat obecności rtęci w Odrze. Gdyby jednak okazało się, że woda została zanieczyszczona tym pierwiastkiem, to do zatrucia mogłoby dojść nie tylko po spożyciu martwych ryb, ale także po kontakcie z nimi lub wodą. Także wdychanie powietrza, w którym znajdują się jony rtęci, mogłoby prowadzić do zatrucia.
Zobacz także:
- Katastrofa ekologiczna Odry. "Będziemy widzieli wielką śmierć tej rzeki"
- Muzeum Odry na wodzie. "Ostatnio mniej szanujemy rzeki przez urbanizację miast"
- Susza hydrologiczna w Polsce. Zakaz używania wody z kranu do niektórych celów
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Farmacja Współczesna, "Wpływ związków rtęci na organizm człowieka"
Źródło zdjęcia głównego: videophoto/Getty Images