Muzeum Odry na wodzie. "Ostatnio mniej szanujemy rzeki przez urbanizację miast"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Płynie ogromny dom na wodzie… to muzeum Odry
Płynie ogromny dom na wodzie… to muzeum Odry
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy badają serce Chopina
Naukowcy badają serce Chopina
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Muzeum Odry na wodzie, którego pomysłodawcą jest Kamil Zaremba, to miejsce odwołujące się do dziedzictwa wrocławskiego węzła wodnego. Dlaczego ośrodek tak chętnie przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych?

Muzeum Odry we Wrocławiu

Nasz reporter Piotr Wojtasik odwiedził z kamerą Muzeum Odry we Wrocławiu. - Tutaj jest ośrodek edukacyjny, który ma 14 warsztatów. Mamy np. akademię węzłów, ceramikę - wszystko, co można robić dłońmi. Prowadzimy tutaj projekty edukacyjne - opowiada pomysłodawca, Kamil Zaremba.

Muzeum skupia się na edukacji dotyczącej ekosystemów rzecznych. - Staraliśmy się zbudować coś, co pokaże walory rzeki - jak o nią dbać, szanować w mieście, bo ostatnio troszkę mniej szanujemy rzeki przed urbanizację miast - tłumaczy pomysłodawca. - Staramy się odwoływać do historii, edukacji, ekologii, do dziedzictwa wrocławskiego węzła wodnego - dodaje.

Muzeum na wodzie - Wrocław

Podczas wizyty w ośrodku można jednocześnie zrelaksować się i zadbać o środowisko. Odwiedzający mają możliwość popływania na kajaku, a dzięki specjalnym kijkom mogą w tym czasie również usuwać śmieci z rzeki. - Dajemy worki na śmierci, a druga godzina pływania jest gratis. Chodzi o to, żeby sprzątać codziennie - podkreśla Kamil Zaremba.

Płynąc rzeką możemy, zaobserwować wyjątkowy ekosystem Oławy. - Mamy tutaj kilkanaście gatunków ptaków, bardzo wiele roślin, które występują tylko tutaj, na ujściu rzeki Oławy - podsumowuje pomysłodawca ośrodka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości