Styl życia

Polka wygrała prestiżowy konkurs architektoniczny. Jej ekologiczny projekt zachwycił organizatorów

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Wschodząca gwiazda polskie architektury
Dzień Dobry TVNWschodząca gwiazda polskie architektury

Dominika Bednarek jest laureatką międzynarodowego konkursu architektonicznego "Architecture at Zero". Projekt studentki Politechniki Wrocławskiej był jedną ze 180 zgłoszonych propozycji. Jakie były założenia konkursu? Które rozwiązania zdecydowały o jej zwycięstwie? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Wschodząca gwiazda polskiej architektury

Dominika Bednarek została laureatką prestiżowego konkursu architektonicznego „Architecture at Zero”. Mogli brać w nim udział zarówno profesjonaliści, jak i studenci, jednak byli oni oceniani osobno, w innych kategoriach. Studentka architektury na Politechnice Wrocławskiej konkurowała z uczestnikami z 35 krajów.

Projekt osiedla w Kalifornii musiał wpisywać się w nurt architektury zrównoważonej, czyli być w pełni ekologiczny i zeroemisyjny. Oprócz opracowania architektonicznego trzeba było przygotować też część techniczną, opisującą idee i strategie zastosowane w projekcie. Musiały one brać pod uwagę zmiany klimatyczne np. ekstremalne temperatury.

Dominika Bednarek laureatką "Architecture at Zero"

Praca zgłoszona przed Polkę była równocześnie jej dyplomem inżynierskim. - Musiałam w ubiegłym semestrze zrealizować moją pracę inżynierską i zdecydowałam się w tym samym czasie spróbować swoich sił w konkursie. Jest to na pewno jakaś szansa - tłumaczy laureatka.

Jak wygląda projekt polskiej studentki? - Na architekturę zdecydowałam się raczej prostą. Jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne, to postawiłam na rozwiązania ekologiczne, ale bardziej nowoczesne i innowacyjne - opowiada Dominika Bednarek. - Do konstruowania budynków wykorzystałam jeszcze mało popularny beton konopny, a tradycyjną fotowoltaikę połączyłam z ogniwami perowskitowymi - dodaje gościni Dzień Dobry TVN.

Program przedstawiony przez organizatorów zakładał zaprojektowanie osiedla socjalnego, dlatego ważne było, by koszty realizacji projektu nie były zbyt wysokie. - Trzeba było to wszystko pogodzić, co było trochę problematyczne - podkreśla Dominika.

Należało również przewidzieć wspólną przestrzeń dla całej społeczności. Polka zaprojektowała tam plac zabaw, boiska oraz dom wspólnotowy, w którym znalazła się wspólna jadalnia czy pralnia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości