Krzemień pasiasty - zastosowanie
W 1972 roku złotnik Cezary Łutowicz przeprowadził się ze Słupska do Sandomierza. Mężczyzna postanowił wybrać się do jednego z muzeów w nowo zamieszkałym mieście. Nie wiedział wtedy, że ta wizyta na zawsze odmieni jego życie. Jednym ze zbiorów ekspozycji, które wzbudziły jego ciekawość, była siekiera z krzemienia pasiastego.
- To mnie zainteresowało. Wszedłem w świat geologów, pytam się: "panowie, powiedźcie mi coś na temat krzemienia pasiastego" - tłumaczy mistrz złotnictwa. Według Cezarego Łutowicza kamień wcześniej traktowany był jako "chwast" przy pozyskiwaniu wapnia. - On występuje w skale wapiennej jako takie rodzynki w cieście - wyjaśnia.
Krzemień pasiasty - kamień optymizmu
Złotnik postanowił wprowadzić kamień do świata biżuterii. Dziś jego wyroby jubilerskie noszą światowej sławy osobistości m.in. Victoria Beckham, Robbie Williams czy królowa Belgii, Matylda Maria Christina Ghislaine d’Udekem d’Acoz. Co ciekawe, do tworzenia biżuterii wykorzystuje kamienie, które są pęknięte lub połamane. Jak sam podkreśla, najpiękniejszych okazów nie ma odwagi przeciąć, by nie naruszyć ich naturalnego piękna. Krzemień pasiasty jest także uważany za kamień optymizmu. - Miałem kilka takich przypadków, że młodzi ludzie budujący dom kupują sobie taki krzemień pasiasty do wmurowania sobie czy nad wejściem, czy w holu lub w fundamentach, jako ten kamień optymizmu, kotwica mentalna - wyjaśnia Cezary Łutowicz.
Krzemienne unikaty można podziwiać m.in. w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. - Turyści są zawsze zaskoczeni, ponieważ mało kto wie, że krzemień pasiasty występuje tylko tutaj, w okolicach ziemi sandomierskiej - zaznacza pracowniczka placówki Anna Jeznach. Naturalne formy krzemienia pasiastego mają nawet 150 milionów lat. Mają niezwykłą wartość dekoracyjną. - Bardzo często te formy, jak je przetniemy, onieśmielają obrazem wewnątrz, który jest często jak malarstwo lub grafika - podsumowuje mistrz złotnictwa.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Siła jest kobietą". Spełnia się jako kierowczyni samochodów ciężarowych. "Auto jest moją kawalerką"
- Mikołaj Rey poznaje smaki radomskiej wsi. Jakich potraw próbował?
- 18-letni naukowiec rozpoczyna naukę na Harvardzie. Jak wyglądała rekrutacja na najlepszą uczelnię świata?
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Izolda Sanetra
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN