Mikołaj Rey poznaje smaki radomskiej wsi. Jakich potraw próbował?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Mikołaj Rey, Łukasz Kowalski
Tradycyjne pierogi od „Zdziechowianek”
Tradycyjne pierogi od „Zdziechowianek”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Mikołaj Rey zabrał nas w kolejną kulinarną podróż. Tym razem wybrał się na radomską wieś. Spotkał się z tam kołem gospodyń wiejskich i wspólnie przygotowali tradycyjne pierogi. Jak one powstają? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Tajemnice radomskiej wsi

Na początku swojej kulinarnej podróży Mikołaj Rey odwiedził Muzeum Wsi Radomskiej. - Muzeum niebawem będzie obchodziło swoje półwiecze. Ja zwykle czuje się tutaj jak u dziadków. Przed wieloma laty, kiedy przyjeżdżało się na wakacje - mówił Przemysław Bednarczyk, Muzeum Wsi Radomskiej.

Rozmówca Mikołaja Reya dodał, że na tych terenach najczęściej spożywano produkty zbożowe. - Ty możesz spróbować tych prawdziwych potraw, robionych przez niezastąpione w tej dziedzinie panie z koła z gospodyń wiejskich - mówił Przemysław Bednarczyk.

Jak powstają tradycyjne pierogi?

Kolejnym etapem kulinarnej podróży po radomskiej wsi było właśnie spotkanie z kołem gospodyń wiejskich i wspólne lepienie pierogów. Mikołaj Rey z ich pomocą przygotowywał pierogi z trzema rodzajami farszu - z mięsem, z kaszą oraz z grzybami. Następnie powstały dwa duże pierogi, które rozmiarem znacznie odbiegają od tych tradycyjnych. - Kiedyś tak było, że jak mama piekła chleb, to od razu ciasta było więcej. Farsz się zrobiło i zaraz piekło się pierogi w piecu - mówiła Danuta Woźniak, Koło Gospodyń Wiejskich "Zdziechowianki".

Przepisy, z których korzystają panie z koła gospodyń wiejskich, to receptury, które znały ich mamy i babcie. - Mamy takie potrawy, które są tylko od naszych mam, babć i takich przepisów się nie zdradza. Ale jeśli ktoś je - niech się zachwyca - mówiła Czesława Derleta, Koło Gospodyń Wiejskich "Zdziechowianki".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Mikołaj Rey, Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości