"Polityka w sztuce", czyli wyjątkowa wystawa w Krakowie. "Jednych zaciekawi, innych oburzy"

"Polityka w sztuce"
Źródło: Dzień Dobry TVN
„Polityka w sztuce”
„Polityka w sztuce”
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
W MOCAK-u, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, trwa wyjątkowa wystawa. "Polityka w sztuce" pokazuje, jak polityka w imię ambicji i zachowania władzy potrafi kłamać, manipulować, a nawet zabijać. W Dzień Dobry TVN o tej ekspozycji opowiedziała Maria Anna Potocka, dyrektorka placówki.

Poruszająca wystawa w MOCAK-u

Już 28 kwietnia w MOCAK-u rozpoczął się nowy sezon wystawienniczy. Wśród czterech prezentowanych ekspozycji szczególne emocje wywołuje "Polityka w sztuce". Na tej wystawie, która łączy sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi, zaprezentowano prace prawie 70 artystów. Jak stwierdził Marcin Sawicki, ten zbiór dzieł "jednych zaciekawi, innych oburzy".

- Ta wystawa jest narzędziem do tego, żeby poruszyć myślenie człowieka. Musisz być aktywny wobec tego, co jest tak niezwykle aktywne wobec ciebie. (...) Prezentujemy prace 67 artystów z kilkunastu krajów. Wiele osób jest z Europy Zachodniej - Izrael, Palestyna, Białoruś, Ukraina, Rosja... Wszyscy ludzie, którzy w różny sposób doświadczyli polityki - mówiła w Dzień Dobry TVN Maria Anna Potocka.

"Polityka w sztuce"

Wystawa "Polityka w sztuce" została podzielona na sześć istotnych działów. Pierwszym z nich jest "Opór i protest", gdzie zaprezentowano głównie polskie protesty, które wiele wymusiły na politykach. Potem jest "Przekraczanie pewnych granic i systemów", a następnie bardzo ważna "Demokracja". Czwarty jest "Nacjonalizm", w którym postawiono na kontrowersje. Jak wyjawiła dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, "nawet nacjonalista zacznie się brzydzić sam sobą, jak to zobaczy". Kolejna jest "Unia Europejska", natomiast podsumowującym działem została "Medialność polityki".

- Przeżyłam już wiele skandali i muszę powiedzieć, że to jest coś, co dodaje takiego pieprzu dyskusjom o tym, czym jest sztuka. Sztuka jest narzędziem, żeby burzyć oczywistości - dodała Maria Anna Potocka w naszym programie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości