Utalentowany projektant mody z Podhala. "To jest taki nasz Versace"

Andrzej Siekierka
Źródło: Dzień Dobry TVN
Versace z Podhala
Versace z Podhala
Ada Fijał o swoim stylu w cyklu "Moda na spacer"
Ada Fijał o swoim stylu w cyklu "Moda na spacer"
Karolina Pisarek w cyklu "Moda na spacer"
Karolina Pisarek w cyklu "Moda na spacer"
Joanna Przetakiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Joanna Przetakiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Znajomość Joanny Przetakiewicz i Karla Lagerfelda. Jak się poznali?
Znajomość Joanny Przetakiewicz i Karla Lagerfelda. Jak się poznali?
Maja Bohosiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Maja Bohosiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Łukasz Jemioł w cyklu "Moda na spacer"
Łukasz Jemioł w cyklu "Moda na spacer"
Viva a Viva w cyklu "Moda na spacer"
Viva a Viva w cyklu "Moda na spacer"
Sandra Kubicka w cyklu "Moda na spacer"
Sandra Kubicka w cyklu "Moda na spacer"
Andrzej Siekierka szyje stroje tradycyjne oraz stylizowane, a także na nowo odkrywa piękno ukryte w starych ubraniach. Lansuje tzw. styl siekierkowski i ma klientów z całego świata. Jak do tego doszło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Pasja do tworzenia

Andrzej Siekierka zaczął interesować się modą dzięki swojej babci. Jak miał już 10 lat, podglądał, jak ona haftuje, szyje i robi na drutach. Kiedy miał 15 lat poszedł do Technikum Tkactwa Artystycznego im. H. Modrzejewskiej w Zakopanem, gdzie uczestniczył w zajęciach praktycznych z rysunku artystycznego, technicznego, malarstwa, projektowanie odzieży, tkactwa, haftu i koronkarstwa. Po praktyce trafił do wojska, gdzie - jak mówi - obszywał cały sztab oficerów i ich żony. Dziś powszechnie nazywany jest Góralskim Versace. Potrafi robić na drutach i szydełku, a także haftować nićmi, cekinami i wstążeczkami atłasowymi na tkaninach oraz skórze. Preferuje materiały nasycone intensywnymi kolorami.

- Nie ma obowiązku szycia u Andrzeja Siekierki - to jest przywilej, że on chce komuś coś uszyć, bo jak komuś nie chce, to nie uszyje po prostu. Jeżeli on szyje na kobiecie, to znakomicie wygląda, leży i jest jak druga skóra. On doskonale wyczuwa proporcje, materiały i powiedziałabym nawet, że osobowość kobiety, dla której szyje. Warto jego rad posłuchać. (...) Najważniejsze jest dla niego sztuka i tworzenie, bo tym jest dla niego kreowanie mody - powiedziała w Dzień Dobry TVN Małgorzata Wonuczka-Wnuk, góralka z Zakopanego.

Projekty Andrzeja Siekierki

Kreacje od Andrzeja Siekierki nosili m.in. Władysław Szpilman, Maryla Rodowicz, Skaldowie czy Irena Dziedzic. Projektant szyje już od 50. lat i cały czas ma dużo zamówień, mimo że terminy są dalekie i na daną rzecz trzeba długo czekać. Swoje prace wysyłał już choćby do Urugwaju i Paragwaju. Miłośnikami jego projektów jest również Polonia. Jest bardzo skromny i lubi przekazywać swoją wiedzę - dlatego też zaczął prowadzić zajęcia i warsztaty.

- Nie zawsze pasuje kolor do twarzy kobiety, bo blondynki na pewno nie mogą być ubrane w ciemnych kolorach - trzeba je ożywiać. I bardzo źle wyglądają blondynki w zielonym kolorze - robi się baba taka ziemista i szara. Nie podobają mi się stroje, które baby szyły dawniej. Spódnica była niedługa, a katana była długa i to deformowało sylwetkę kobiety. Wróciłem więc te lata bardzo stare, czyli XVII-XIX wiek, kiedy te stroje były bardzo wcięte i dopasowane. Inaczej były krojone, szyte. Tak bardziej, jak szlachcianki nosiły dawniej - tłumaczył krawiec i projektant, Andrzej Siekierka.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości