Wyjątkowa wystawa mody kobiecej. Jak zmieniał się ubiór przez lata?

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wyjątkowa kolekcja mody damskiej
Wyjątkowa kolekcja mody damskiej
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Nieoczywiste połączenia barw
Nieoczywiste połączenia barw
Moda inspirowana latami 90.
Moda inspirowana latami 90.
Wystawa "Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja" to opowieść o modzie damskiej w różnych kontekstach związanych z sytuacją i rolą społeczną kobiet w poszczególnych epokach. Co możemy na niej zobaczyć? O tym historyk sztuki opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Od princeski do New Look

W Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy można właśnie obejrzeć wystawę "Od princeski do New Look", czyli stroje i akcesoria mody z jednej z największych w Europie kolekcji historyka sztuki, Adama Leja. Zaprezentowane ubrania dzienne i wieczorowe, a także suknie ślubne wspólnie z dziełami sztuki i rzemiosła artystycznego tworzą iluzję rzeczywistości z lat około 1895-1950.

- Fajnie to pokazuje, jak zmieniała się sylwetka kobieca, jak kobieta się wyzwalała z pewnych krępujących ją chociażby gorsetów i z pewnych konwenansów, bo stała się bardziej wyemancypowana i zupełnie inaczej podchodziła do dnia codziennego. (...) Wystawa zaczyna się tak naprawdę princeską, która powstała w 1895 roku. Krój princeski zapoczątkował właściwie i wynalazł Charles Frederick Worth dla księżnej Aleksandry, tak aby właśnie pokazać szczupłość jej figury - opowiadał Adam Leja w Dzień Dobry TVN.

Zmiana wyglądu kobiety

Na wystawie można zobaczyć, że w latach 20. XX w. zostały całkowicie odrzucone gorsety. Kreacje zachowywały linię prostą, talia nie była zaznaczana, a biust był wręcz spłaszczany specjalnym biustonoszem. Adam Leja zdradził: "Wszelkie kobiece atrybuty były troszeczkę ukryte". Wtedy też odkryto Grobowiec Tutanchamona i pojawiła się moda na motywy egipskie. W muzeum można zobaczyć więcej eksponatów i odbyć prawdziwą podróż przez historię mody. Niektóre egzemplarze są naprawdę wyjątkowe. Gdzie historyk sztuki je nabywa?

- Eksponaty pozyskuję właściwie wszędzie, bo oczywiście są targi staroci, jest Internet, są antykwariaty, ale też już staram się pozyskiwać wyjątkowe przedmioty na światowych aukcjach, chociażby w domu aukcyjnym Christie's czy Sotheby's - zdradził Adam Leja w naszym programie.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości