Podhale

  Podhale

  Socjolog dr Tomasz Marcysiak w rozmowie z dziendobry.tvn.pl tłumaczy, gdzie tkwi źródło tego niepokojącego zjawiska.

  Piotr Majerczyk wyrabia dudy podhalańskie. Instrument często określany jest jako "koza". Swoją przygodę z dudami zaczął już w dzieciństwie. W Dzień Dobry TVN opowiedział o pasji, która stała się pomysłem na życie.

  Niedźwiedzie w Tatrach zaczęły wybudzać się z zimowego snu. Głodne zwierzęta mogą rozpocząć wędrówki w poszukiwaniu pożywienia, a co za tym idzie zbliżyć się do terenów zamieszkiwanych przez ludzi.

  W mediach zrobiło się ostatnio głośno o "bostonce z Podhala". W powiatach nowotarskim i tatrzańskim zdiagnozowano wiele przypadków HFMS, czyli choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Co wywołuje tę chorobę i czy można się uchronić przed zakażeniem? Jakie są jej pierwsze objawy? O tym opowiedział nam dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert profilaktyki zakażeń.

  Andrzej Siekierka szyje stroje tradycyjne oraz stylizowane, a także na nowo odkrywa piękno ukryte w starych ubraniach. Lansuje tzw. styl siekierkowski i ma klientów z całego świata. Jak do tego doszło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  "Wzrost zachorowań jest lawinowy".

  "Na wyciągach obowiązują maseczki i odstęp".

  Katarzyna i Andrzej Gąsienicowie tworzą jeden z najbardziej lubianych duetów programu "Gogglebox. Przed telewizorem". Charyzmatyczni małżonkowie dbają o to, by miłośnicy popularnego show nie mogli narzekać na nudę. W Dzień Dobry TVN ulubieńcy widzów opowiedzieli o swoim związku, rodzicielstwie i wyzwaniach dnia codziennego.

  Jakie tradycje kultywuje rodzina Karpiel-Bułecka?

  "Żałuję, że ten pomysł nie wpadł mi do głowy trochę wcześniej"

  W regionalnej kuchni Podhala nie brakuje miejsca również na deser. Bombolki to drożdżowe, pieczone placuszki, tudzież ciasteczka, polewane roztopionym masłem i miodem. Po wyciągnięciu z piekarnika przypominają amerykańskie naleśniki lub mini pączki. Sprawdź prosty przepis.

  Paulina Krupińska-Karpiel opublikowała na swoim Instagramie niezwykłą, a może i nieziemską fotografię. I zapytała fanów, czy wiedzą, gdzie zostało wykonane zdjęcie. Czy udało im się odgadnąć?

  Hanna i Tomasz tworzą lampy z kijów narciarskich, a Jan Krzysztof z wielką precyzją wykonuje misy z drewna. Co ich łączy? Wszyscy zaczynali od sportu, a teraz zajmują się rękodziełem. Oto młodzi podhalańscy twórcy.

  Powiaty tatrzański i nowotarski mają najniższy procent zaszczepionych mieszkańców w całej Polsce. Widmo czwartej fali pandemii i kolejnego lockdownu nie przekonuje Podhalan. - My górale uważamy, że ta szczepionka jest szkodliwa – podkreśla inicjator akcji Góralskie Veto. Temat podjęli reporterzy programu Uwaga! TVN.

  W wyniku ogromnego pożaru w Nowej Białej, dach nad głową straciło ponad sto osób. Płonęło ponad 50 budynków. - Wszystko stanęło w płomieniach – opowiada jeden z pogorzelców. Okoliczności pożaru bada prokuratura.

  Bartek Topa jest jednym z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. Widzowie znają go m.in. z produkcji "Druga szansa", "Pod powierzchnią", "Karbala" czy "Sługi boże". W młodości nie zapowiadało się jednak, że zostanie aktorem, o czym opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Polska w zimowe miesiące to nie tylko stoki narciarskie i góry. Wszyscy marzymy o tym, żeby w końcu odetchnąć i wyjechać za miasto. Nie trzeba uprawiać sportu, żeby skorzystać z bogactwa, jakie skrywa nasz kraj. Podróżnik Michał Cessanis proponuje podróże po miejscach, które wciąż można odkrywać na nowo. Naprawdę, jest w czym wybierać!

  Sebastian Pitoń, lider "Góralskiego veta" zapowiedział, że przedsiębiorcy z Podhala, w tym ci, którzy wynajmują pensjonaty, prowadzą stacje narciarskie i restauracje, zamierzają otworzyć swoje biznesy 18 stycznia. Inicjatywę wsparła m.in. Agrounia i przedstawiciele inicjatywy "Bałtyckie veto".

  Trwa ostatni weekend zimowych ferii, zdecydowanie innych niż dotychczas. Na Podhalu, mimo pandemii, turyści próbowali choć trochę skorzystać z zimowego wypoczynku, a właściciele obiektów - choć trochę zarobić, żeby nie splajtować. Rozmawiali z nimi reporterzy programu "Uwaga! TVN".

  Czym byłaby rodzina bez tradycji? Nie wyobraża sobie tego Paweł Łojas, mąż i ojciec sporej gromadki dzieci. Mężczyzna pochodzący z Podhala od najmłodszych lat pokazuje potomkom uroki wspólnego muzykowania. Pasją do tańca, gry i śpiewu udało mu się zarazić całą piątkę.

  Wielu przedsiębiorców z Podhala, w tym ci, którzy wynajmują kwatery i prowadzą stacje narciarskie, zamierza otworzyć swoje działalności po 17 stycznia i to bez względu na ewentualne dalsze obostrzenia. W tym celu powstała inicjatywa Góralskie Veto, która zrzeszyła kilkuset przedsiębiorców.

  Obie są zdolnymi, pięknymi kobietami, które osiągnęły sukces. Nic więc dziwnego, że nie brakuje im tematów do rozmów. Paulina Krupińska-Karpiel i Anna Lewandowska przyjaźnią się od kilku lat i mimo napiętych grafików znajdują chwilę, by się spotykać. Teraz okazuje się, że trenerka przyjechała do prowadzącej Dzień Dobry TVN na Podhale w odwiedziny.

  Zamknięte restauracje, stragany, na których nikt nic nie kupuje i pustki na ulicach, tak zimowa stolica Polski wygląda na starcie sezonu. Część właścicieli kwater i domków nadal przyjmuje gości na teoretycznie "służbowe" wyjazdy. - Wszyscy sobie zdają sprawę, że wiosny możemy nie dotrwać – mówi jeden z zakopiańskich przedsiębiorców.

  Tuż po drugiej wojnie światowej do kurortów w Rabce i Zakopanem przybyło wiele żydowskich sierot, które ocalały z Holokaustu. Pobyt w sanatoriach miał być dla dzieci szansą na powrót do zdrowia, ale niestety bezpieczne miejsce szybko zostało zaatakowane.

  Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mówienie w Polsce dialektem było czymś wstydliwym. Dziś gwara śląska i góralska wracają z podwójną siłą. Dlaczego tak się dzieje? W Dzień Dobry TVN wyjaśniali to Grzegorz Kulik, tłumacz na język śląski oraz Bartłomiej Kuraś, autor książek o Podhalu i dziennikarz.

  Choć kultura podhalańska jest piękna i wyjątkowa, nie każdy rozumie tamtejszą muzykę. Niektórzy mają ją za kakofonię czy cepelię, nie doceniając oryginalności ludowej piosenki. Teraz Sebastian Karpiel-Bułecka postanowił odczarować tę opinię i stworzył cykl, który ma przybliżyć istotę autentycznej, góralskiej muzyki.

  Od 20 lat, w każdy weekend, Ricardo czaruje swoich fanów, którzy do Zakopanego przyjeżdżają specjalnie dla niego. Jak żyje podhalański celebryta? Czy to prawda, że ma swojego ochroniarza i, że nie może się opędzić od kobiet? Z Ricardo spotkał się reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Coraz częściej Boże Narodzenie spędzamy w polskich górach. Ile kosztuje zimowy wypoczynek i, jak wygląda oferta wynajmu pokoi i domków? Prezenter pogody Bartek Jędrzejak wybrał się na Podhale, by sprawdzić te informacje u Klementyny Gąsienicy-Byrcyn. Czy wiecie, jak górale przeganiają złą pogodę?

  Czym różnią się nasze, polskie dudy podhalańskie od innych wersji tego instrumentu i czy trafią na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Łukasz Radwan zabrał kamerę Dzień Dobry TVN na Podhale, by móc posłuchać prawdziwej, góralskiej muzyki!

  Pani Janina Rzepka jest pierwszą i, jak do tej pory, jedyną kobietą bacą. Co musiała zrobić, aby zdobyć certyfikat? Jak wygląda jej dzień? O to zapytał ją dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Zobaczcie, czy zdał egzamin z rozróżniania prawdziwego oscypka od tego podrabianego.