"Potop", "Janosik" czy "Ja wam pokażę!". Urokliwe krajobrazy polskich Tatr często były scenografią dla hitów filmowych. Podróżniczka Magdalena Delkowska opowiada na swoim blogu o kultowych produkcjach zrealizowanych w górach. Gdzie dokładnie ekipy filmowe nagrywały słynne podhalańskie kadry?
Co się wydarzyło w Białym Dunajcu? Reportaż programu Uwaga! TVN.
Zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze i minerały, aktywność fizyczna, a także picie dużej ilości wody to klucze do długiego życia w dobrym zdrowiu.
"Już dawno nie pamiętamy takiego bilansu".
Popularne stoki działają dzięki sztucznemu odśnieżaniu, a wokół zjazdów brakuje zimowej aury.
Co najchętniej kupują turyści?
Jak wygląda czas Bożego Narodzenia w domu prezenterki?
Oślady to tajemnicze znaki, które według ludowych wierzeń, dają nam umierający bliscy. W prawie każdej góralskiej rodzinie jest ktoś, kto ma do opowiedzenia historię o wiadomości, którą przekazał mu bliski.
Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
Ser bundz pojawił się w rankingu najlepszych serów świata.
Kasprowy Wierch to ważny punkt na turystycznej mapie Podhala. W pogodne dni turyści chętnie zbierają się u podnóża szczytu, czekając na możliwość skorzystania z kolejki linowej. W czwartek, 16 lutego br. większość z nich musiała uzbroić się w cierpliwość.
W szczycie ferii poczekalnie na SOR w szpitalach w Zakopanem oraz w Nowym Targu pękają w szwach. Zgłaszają się przede wszystkim kontuzjowani narciarze. - Na prawdziwy nawał pacjentów szykujemy się, gdy rozpoczną się ferie w województwie mazowieckim - przyznaje Małgorzata Czaplińska, wicedyrektorka zakopiańskiego szpitala.
"Ceny w tym sezonie są wysokie"
Mieszkańcy Podhala z pokolenia na pokolenie pielęgnują góralskie tradycje świąteczne, a jest ich naprawdę wiele. O tych najpopularniejszych opowiedzieli w reportażu Dzień Dobry. Co kładą na stole? Kiedy zaczynają przygotowania?
Pierwsi górale z Podhala na Pomorze przybyli już przed II w.ś. Zaczęli się osiedlać i ściągać kolejnych członków swoich rodzin. Dziś mieszka tu blisko dwustu górali. Jak wygląda ich życie?
Podhale jako malowniczy region Polski. Piękne, górskie krajobrazy, wyjątkowa architektura i góralskie tradycje zderzają się tam z masową turystyką, patodeweloperką i wielkimi billboardami.
Podhale słynie z gościnności, którą, niestety, wielu turystów zdaje się wykorzystywać. Z hoteli ginie wyposażenie, a obsługa wskazuje na wyjątkowo niekulturalne zachowania gości.
Socjolog dr Tomasz Marcysiak w rozmowie z dziendobry.tvn.pl tłumaczy, gdzie tkwi źródło tego niepokojącego zjawiska.
Piotr Majerczyk wyrabia dudy podhalańskie. Instrument często określany jest jako "koza". Swoją przygodę z dudami zaczął już w dzieciństwie. W Dzień Dobry TVN opowiedział o pasji, która stała się pomysłem na życie.
Niedźwiedzie w Tatrach zaczęły wybudzać się z zimowego snu. Głodne zwierzęta mogą rozpocząć wędrówki w poszukiwaniu pożywienia, a co za tym idzie zbliżyć się do terenów zamieszkiwanych przez ludzi.
W mediach zrobiło się ostatnio głośno o "bostonce z Podhala". W powiatach nowotarskim i tatrzańskim zdiagnozowano wiele przypadków HFMS, czyli choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Co wywołuje tę chorobę i czy można się uchronić przed zakażeniem? Jakie są jej pierwsze objawy? O tym opowiedział nam dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert profilaktyki zakażeń.
Andrzej Siekierka szyje stroje tradycyjne oraz stylizowane, a także na nowo odkrywa piękno ukryte w starych ubraniach. Lansuje tzw. styl siekierkowski i ma klientów z całego świata. Jak do tego doszło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
"Wzrost zachorowań jest lawinowy".
"Na wyciągach obowiązują maseczki i odstęp".
Katarzyna i Andrzej Gąsienicowie tworzą jeden z najbardziej lubianych duetów programu "Gogglebox. Przed telewizorem". Charyzmatyczni małżonkowie dbają o to, by miłośnicy popularnego show nie mogli narzekać na nudę. W Dzień Dobry TVN ulubieńcy widzów opowiedzieli o swoim związku, rodzicielstwie i wyzwaniach dnia codziennego.
Jakie tradycje kultywuje rodzina Karpiel-Bułecka?
"Żałuję, że ten pomysł nie wpadł mi do głowy trochę wcześniej"
W regionalnej kuchni Podhala nie brakuje miejsca również na deser. Bombolki to drożdżowe, pieczone placuszki, tudzież ciasteczka, polewane roztopionym masłem i miodem. Po wyciągnięciu z piekarnika przypominają amerykańskie naleśniki lub mini pączki. Sprawdź prosty przepis.
Paulina Krupińska-Karpiel opublikowała na swoim Instagramie niezwykłą, a może i nieziemską fotografię. I zapytała fanów, czy wiedzą, gdzie zostało wykonane zdjęcie. Czy udało im się odgadnąć?
Hanna i Tomasz tworzą lampy z kijów narciarskich, a Jan Krzysztof z wielką precyzją wykonuje misy z drewna. Co ich łączy? Wszyscy zaczynali od sportu, a teraz zajmują się rękodziełem. Oto młodzi podhalańscy twórcy.