Kasprowy Wierch to ważny punkt na turystycznej mapie Podhala. W pogodne dni turyści chętnie zbierają się u podnóża szczytu, czekając na możliwość skorzystania z kolejki linowej. W czwartek, 16 lutego br. większość z nich musiała uzbroić się w cierpliwość.
W szczycie ferii poczekalnie na SOR w szpitalach w Zakopanem oraz w Nowym Targu pękają w szwach. Zgłaszają się przede wszystkim kontuzjowani narciarze. - Na prawdziwy nawał pacjentów szykujemy się, gdy rozpoczną się ferie w województwie mazowieckim - przyznaje Małgorzata Czaplińska, wicedyrektorka zakopiańskiego szpitala.
Mieszkańcy Podhala z pokolenia na pokolenie pielęgnują góralskie tradycje świąteczne, a jest ich naprawdę wiele. O tych najpopularniejszych opowiedzieli w reportażu Dzień Dobry. Co kładą na stole? Kiedy zaczynają przygotowania?
Pierwsi górale z Podhala na Pomorze przybyli już przed II w.ś. Zaczęli się osiedlać i ściągać kolejnych członków swoich rodzin. Dziś mieszka tu blisko dwustu górali. Jak wygląda ich życie?
Podhale jako malowniczy region Polski. Piękne, górskie krajobrazy, wyjątkowa architektura i góralskie tradycje zderzają się tam z masową turystyką, patodeweloperką i wielkimi billboardami.
Podhale słynie z gościnności, którą, niestety, wielu turystów zdaje się wykorzystywać. Z hoteli ginie wyposażenie, a obsługa wskazuje na wyjątkowo niekulturalne zachowania gości.
Piotr Majerczyk wyrabia dudy podhalańskie. Instrument często określany jest jako "koza". Swoją przygodę z dudami zaczął już w dzieciństwie. W Dzień Dobry TVN opowiedział o pasji, która stała się pomysłem na życie.
Niedźwiedzie w Tatrach zaczęły wybudzać się z zimowego snu. Głodne zwierzęta mogą rozpocząć wędrówki w poszukiwaniu pożywienia, a co za tym idzie zbliżyć się do terenów zamieszkiwanych przez ludzi.
W mediach zrobiło się ostatnio głośno o "bostonce z Podhala". W powiatach nowotarskim i tatrzańskim zdiagnozowano wiele przypadków HFMS, czyli choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Co wywołuje tę chorobę i czy można się uchronić przed zakażeniem? Jakie są jej pierwsze objawy? O tym opowiedział nam dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert profilaktyki zakażeń.
Andrzej Siekierka szyje stroje tradycyjne oraz stylizowane, a także na nowo odkrywa piękno ukryte w starych ubraniach. Lansuje tzw. styl siekierkowski i ma klientów z całego świata. Jak do tego doszło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Katarzyna i Andrzej Gąsienicowie tworzą jeden z najbardziej lubianych duetów programu "Gogglebox. Przed telewizorem". Charyzmatyczni małżonkowie dbają o to, by miłośnicy popularnego show nie mogli narzekać na nudę. W Dzień Dobry TVN ulubieńcy widzów opowiedzieli o swoim związku, rodzicielstwie i wyzwaniach dnia codziennego.
W regionalnej kuchni Podhala nie brakuje miejsca również na deser. Bombolki to drożdżowe, pieczone placuszki, tudzież ciasteczka, polewane roztopionym masłem i miodem. Po wyciągnięciu z piekarnika przypominają amerykańskie naleśniki lub mini pączki. Sprawdź prosty przepis.
Paulina Krupińska-Karpiel opublikowała na swoim Instagramie niezwykłą, a może i nieziemską fotografię. I zapytała fanów, czy wiedzą, gdzie zostało wykonane zdjęcie. Czy udało im się odgadnąć?
Hanna i Tomasz tworzą lampy z kijów narciarskich, a Jan Krzysztof z wielką precyzją wykonuje misy z drewna. Co ich łączy? Wszyscy zaczynali od sportu, a teraz zajmują się rękodziełem. Oto młodzi podhalańscy twórcy.
Powiaty tatrzański i nowotarski mają najniższy procent zaszczepionych mieszkańców w całej Polsce. Widmo czwartej fali pandemii i kolejnego lockdownu nie przekonuje Podhalan. - My górale uważamy, że ta szczepionka jest szkodliwa – podkreśla inicjator akcji Góralskie Veto. Temat podjęli reporterzy programu Uwaga! TVN.
W wyniku ogromnego pożaru w Nowej Białej, dach nad głową straciło ponad sto osób. Płonęło ponad 50 budynków. - Wszystko stanęło w płomieniach – opowiada jeden z pogorzelców. Okoliczności pożaru bada prokuratura.
Bartek Topa jest jednym z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. Widzowie znają go m.in. z produkcji "Druga szansa", "Pod powierzchnią", "Karbala" czy "Sługi boże". W młodości nie zapowiadało się jednak, że zostanie aktorem, o czym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Polska w zimowe miesiące to nie tylko stoki narciarskie i góry. Wszyscy marzymy o tym, żeby w końcu odetchnąć i wyjechać za miasto. Nie trzeba uprawiać sportu, żeby skorzystać z bogactwa, jakie skrywa nasz kraj. Podróżnik Michał Cessanis proponuje podróże po miejscach, które wciąż można odkrywać na nowo. Naprawdę, jest w czym wybierać!
Sebastian Pitoń, lider "Góralskiego veta" zapowiedział, że przedsiębiorcy z Podhala, w tym ci, którzy wynajmują pensjonaty, prowadzą stacje narciarskie i restauracje, zamierzają otworzyć swoje biznesy 18 stycznia. Inicjatywę wsparła m.in. Agrounia i przedstawiciele inicjatywy "Bałtyckie veto".
Trwa ostatni weekend zimowych ferii, zdecydowanie innych niż dotychczas. Na Podhalu, mimo pandemii, turyści próbowali choć trochę skorzystać z zimowego wypoczynku, a właściciele obiektów - choć trochę zarobić, żeby nie splajtować. Rozmawiali z nimi reporterzy programu "Uwaga! TVN".
Czym byłaby rodzina bez tradycji? Nie wyobraża sobie tego Paweł Łojas, mąż i ojciec sporej gromadki dzieci. Mężczyzna pochodzący z Podhala od najmłodszych lat pokazuje potomkom uroki wspólnego muzykowania. Pasją do tańca, gry i śpiewu udało mu się zarazić całą piątkę.
Wielu przedsiębiorców z Podhala, w tym ci, którzy wynajmują kwatery i prowadzą stacje narciarskie, zamierza otworzyć swoje działalności po 17 stycznia i to bez względu na ewentualne dalsze obostrzenia. W tym celu powstała inicjatywa Góralskie Veto, która zrzeszyła kilkuset przedsiębiorców.