Do Zakopanego przyjeżdżano już od końca XVIII wieku. Miasto szybko stało się uzdrowiskiem i wkrótce stolicą narciarstwa.
Piotr Majerczyk, który mieszka na Podhalu, opowiedział o zwyczajach, które panują w jego domu w Boże Narodzenie.
Podsłuchajcie tego wykonania.
Święta na Podhalu zawsze są wyjątkowe.
Członkowie ludowej kapeli Trebunie-Tutki opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN o góralskich tradycjach świątecznych.
Ludzie na Podhalu charakteryzują się świetnym poczuciem humoru. Ironia, gwara i cięta riposta to ich znak rozpoznawczy. Rodowici mieszkańcy śmieją się nie tylko z turystów, ale i z samych siebie. Jakie tematy są dla nich najbardziej inspirujące?
"Potop", "Janosik" czy "Ja wam pokażę!". Urokliwe krajobrazy polskich Tatr często były scenografią dla hitów filmowych. Podróżniczka Magdalena Delkowska opowiada na swoim blogu o kultowych produkcjach zrealizowanych w górach. Gdzie dokładnie ekipy filmowe nagrywały słynne podhalańskie kadry?
Co się wydarzyło w Białym Dunajcu? Reportaż programu Uwaga! TVN.
Zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze i minerały, aktywność fizyczna, a także picie dużej ilości wody to klucze do długiego życia w dobrym zdrowiu.
"Już dawno nie pamiętamy takiego bilansu".
Popularne stoki działają dzięki sztucznemu odśnieżaniu, a wokół zjazdów brakuje zimowej aury.
Co najchętniej kupują turyści?
Jak wygląda czas Bożego Narodzenia w domu prezenterki?
Oślady to tajemnicze znaki, które według ludowych wierzeń, dają nam umierający bliscy. W prawie każdej góralskiej rodzinie jest ktoś, kto ma do opowiedzenia historię o wiadomości, którą przekazał mu bliski.
Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
Ser bundz pojawił się w rankingu najlepszych serów świata.
Kasprowy Wierch to ważny punkt na turystycznej mapie Podhala. W pogodne dni turyści chętnie zbierają się u podnóża szczytu, czekając na możliwość skorzystania z kolejki linowej. W czwartek, 16 lutego br. większość z nich musiała uzbroić się w cierpliwość.
W szczycie ferii poczekalnie na SOR w szpitalach w Zakopanem oraz w Nowym Targu pękają w szwach. Zgłaszają się przede wszystkim kontuzjowani narciarze. - Na prawdziwy nawał pacjentów szykujemy się, gdy rozpoczną się ferie w województwie mazowieckim - przyznaje Małgorzata Czaplińska, wicedyrektorka zakopiańskiego szpitala.
"Ceny w tym sezonie są wysokie"
Mieszkańcy Podhala z pokolenia na pokolenie pielęgnują góralskie tradycje świąteczne, a jest ich naprawdę wiele. O tych najpopularniejszych opowiedzieli w reportażu Dzień Dobry. Co kładą na stole? Kiedy zaczynają przygotowania?
Pierwsi górale z Podhala na Pomorze przybyli już przed II w.ś. Zaczęli się osiedlać i ściągać kolejnych członków swoich rodzin. Dziś mieszka tu blisko dwustu górali. Jak wygląda ich życie?
Podhale jako malowniczy region Polski. Piękne, górskie krajobrazy, wyjątkowa architektura i góralskie tradycje zderzają się tam z masową turystyką, patodeweloperką i wielkimi billboardami.
Podhale słynie z gościnności, którą, niestety, wielu turystów zdaje się wykorzystywać. Z hoteli ginie wyposażenie, a obsługa wskazuje na wyjątkowo niekulturalne zachowania gości.
Socjolog dr Tomasz Marcysiak w rozmowie z dziendobry.tvn.pl tłumaczy, gdzie tkwi źródło tego niepokojącego zjawiska.
Piotr Majerczyk wyrabia dudy podhalańskie. Instrument często określany jest jako "koza". Swoją przygodę z dudami zaczął już w dzieciństwie. W Dzień Dobry TVN opowiedział o pasji, która stała się pomysłem na życie.
Niedźwiedzie w Tatrach zaczęły wybudzać się z zimowego snu. Głodne zwierzęta mogą rozpocząć wędrówki w poszukiwaniu pożywienia, a co za tym idzie zbliżyć się do terenów zamieszkiwanych przez ludzi.
W mediach zrobiło się ostatnio głośno o "bostonce z Podhala". W powiatach nowotarskim i tatrzańskim zdiagnozowano wiele przypadków HFMS, czyli choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Co wywołuje tę chorobę i czy można się uchronić przed zakażeniem? Jakie są jej pierwsze objawy? O tym opowiedział nam dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert profilaktyki zakażeń.
Andrzej Siekierka szyje stroje tradycyjne oraz stylizowane, a także na nowo odkrywa piękno ukryte w starych ubraniach. Lansuje tzw. styl siekierkowski i ma klientów z całego świata. Jak do tego doszło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.