Trebunie-Tutki to góralski zespół, który funkcjonuje na scenie od 30 lat i nie boi się nietypowych połączeń gatunków muzycznych. Na swoim koncie ma m.in. współpracę z jamajską grupą reggae. O tradycjach świątecznych Podhala i kolędowaniu po całym świecie członkowie ludowej kapeli opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.
Trebunie-Tutki i muzyczne spotkanie kultur
Góralskie zespoły są kojarzone głównie z pieśniami ludowymi, ale w okresie bożonarodzeniowym wszelkie tradycyjne dla podhalańskiej kultury utwory ustępują miejsca znanym w całej Polsce kolędom. Kapela Trebunie-Tutki dokłada starań, by pastorałki w polskim wydaniu były rozpowszechniane również poza granicami kraju. Pomocne są w tym międzynarodowe trasy koncertowe.
- W Emiratach Arabskich nasze kolędowanie podobało się najbardziej. Uczymy śpiewać cały świat - oznajmił w Dzień Dobry TVN Krzysztof Trebunia-Tutka, założyciel grupy.
Trebunie-Tutki współpracowały już m.in. z Włodzimierzem Kiniorskim, Krzysztofem Ścierańskim i Katarzyną Gaertner. - Ostatnio byliśmy gośćmi Marii Peszek, Artura Rojka. Każdy jest sobą i my jesteśmy sobą, góralami z krwi i kości, śpiewamy i gramy po swojemu, a taki dialog zawsze jest twórczy, ciekawy - zaznaczył lider kapeli.
Tradycje świąteczne na Podhalu
Trebunie-Tutki swoimi występami i strojami udowadniają, że mimo postępującego rozwoju cywilizacyjnego świąteczne tradycje na Podhalu są wciąż bardzo żywe.
- Chodzi się, kolęduje po domach. Młodzież przede wszystkim odwiedza sąsiadów, składa życzenia. Po pasterce zaś młodzi chłopcy, coby się mieli zenić, idą na podłazy, cyli jak są fajne dziewczyny, to idą, sypią zbożem, składają zyczenia i tak się troskę psymilają - wyjaśnia w studiu Dzień Dobry TVN Jan Trebunia-Tutka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak ubrać i postawić choinkę, kiedy mamy psa lub kota? Te rozwiązania są bezpieczne dla zwierzaka i drzewka
- Dlaczego dajemy sobie prezenty na Boże Narodzenie? Skąd wzięła się ta przyjemna tradycja?
- Jak zrobić dziadka do orzechów XXL? Zdziwisz się, jakie materiały mogą Ci się przydać
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News