Który fragment Biblii należy przygotować na ten wieczór?
- Robię zawsze na Wigilię, dlatego że nie muszę wtedy lepić pierogów - zaśmiał się gospodarz miasta.
Zobacz, jak "udoskonalić" tradycyjne dania tak, by smakowały najmłodszym.
Skąd wzięła się ta tradycja i jak przygotować taki kompot na Wigilię Bożego Narodzenia?
Sprawdź, jakie mają zwyczaje mieszkańcy tego regionu.
Kisiel gryczany lub kisiel z gryki robi się z nieprażonej kaszy gryczanej. Jednak nie je się go tak, jak klasyczny kisiel - czeka się aż stężeje i robi z niego kluseczki. Sprawdź nasz przepis na tradycyjne danie na wigilię.
17 grudnia w Dzień Dobry TVN otwieramy kolejne okienko w kalendarzu adwentowym. Pod tą datą kryje się hasło "Jak wyglądały święta dawniej?". Z Pauliną Antczak, która zajmuje się historią sztuki i obyczaju odbyliśmy podróż w czasie.
Makiełki znane są niemal w całej Polsce, jednak pod wieloma nazwami. To danie, którego nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Sprawdź, jak prosto przygotować makiełki na święta Bożego Narodzenia.
24 grudnia zasiadamy do stołu wigilijnego, ale czy wiecie, jak wasi przodkowie obchodzili ten magiczny wieczór? W programie historyczka Agnieszka Jankowiak-Maik opowiedziała o tym, jak wigilia wyglądała w przeszłości.
Jakie mają pochodzenie tradycje wigilijne i zwyczaje bożonarodzeniowe? Wszyscy wiemy, że w Boże Narodzenie: nie może zabraknąć choinki, sianka pod obrusem i talerza dla nieznajomego wędrowca, kolację wigilijną rozpoczynamy od podzielenia się opłatkiem, a skończymy pasterką. Nie wszyscy jednak wiemy, skąd wzięły się te wszystkie zwyczaje i symbole. O ich pochodzenie zapytaliśmy ks. Sławomira Szczepaniaka. Gościa Dzień Dobry TVN uraczyliśmy niezłym bigosem ;)
Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: Macieja i Mateusza Damięckich, Karolinę Malinowską i Oliviera Janiaka, Magdalenę Gessler i Waldemara Kozerawskiego, aby zapytać o święta Bożego Narodzenia w ich domach. Co należy do obowiązków naszych gości podczas świątecznych przygotowań? W czyim domu prezenty przynoszą aniołowie?
Sianko pod obrusem, prezenty pod choinką, kolędy, 12 potraw, puste miejsce przy stole, Mikołaj i opłatek - każdy z nas, kto obchodzi święta Bożego Narodzenia zapewne zna te tradycje. Ale czy wszyscy wiemy, skąd się wzięły? Które z nich są tylko polskie? O pochodzenie świątecznych tradycji zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN ks. Sławomira Szczepaniaka.
Wielu ceprów nie wie, jak wyglądają góralskie Święta Bożego Narodzenia. Dlatego prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak wybrał się do Zakopanego, aby zapytać o tamtejsze tradycje świąteczne. Jego przewodnikiem był Staszek Karpiel-Bułecka.