Wigilia z gośćmi czy bez? Wyniki badania mogą dziwić

wigilia, goście
Wigilia z gośćmi czy bez? Wyniki badania mogą dziwić
Źródło: Alina Rudya/Bell Collective/GettyImages

Wigilia to czas, który kojarzy nam się z gwarem w domu, całą rodziną przy stole oraz wspólnym kolędowaniem i biesiadowaniem do późnej godziny. Jak wynika z najnowszego badania, w tym roku w domach wielu Polaków będzie znacznie spokojniej.

Polacy rezygnują z zapraszania gości na Wigilię

DD_20241105_Wigilia_REP
Czy Wigilia powinna być dniem wolnym od pracy?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wszystko wskazuje na to, że Polacy coraz rzadziej decydują się na celebrowanie świąt Bożego Narodzenia w dużym gronie. Dom przepełniony ludźmi zamieniają na kameralne podzielenie się opłatkiem z najbliższymi.  

- Większość Polaków (85 proc.) planuje spędzić tegoroczny wieczór wigilijny w gronie najbliższych: we własnym domu bez gości (46 proc.) lub z gośćmi (19 proc.) albo u kogoś z rodziny (20 proc.). Polaków, którzy nie obchodzą wigilii, jest tylko 4 proc., a osób, które same spędzą ten wieczór – 5 proc. - przekazali autorzy badania panelu Ariadna.

Jak dodali, w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła liczba osób spędzających ten wieczór bez gości (46 proc. vs 38 proc.), a spadła liczba tych, którzy ich zapraszają (19 proc. vs 26 proc.).

Choinka – obowiązkowy element w każdym domu

Z badania wynika również, że 77 proc. Polaków planuje w swoim domu mieć choinkę, a podobny odsetek (74 proc.) w święta podzieli się opłatkiem. 63 proc. respondentów obdaruje najbliższych prezentami, 53 proc. pozostawi dodatkowy talerz podczas kolacji wigilijnej, 49 proc. będzie słuchać kolęd, a 48 proc. pod obrusem położy siano.

- Oczywiście widać tu bardzo duże różnice w zależności od tego, czy jest się praktykującym katolikiem - zaznaczyli autorzy badania. Wskazali przy tym, że wśród osób regularnie chodzących na msze 58 proc. planuje pójść na pasterkę, a wśród osób, które do kościoła nie chodzą, odsetek ten wynosi 8 proc.

Cytowana w komunikacie profesor psychologii Dominika Maison podkreśliła, że zwyczaj łamania się opłatkiem jest "w zasadzie nieznany poza Polską, Litwą i Białorusią". W jej ocenie kultywowanie bożonarodzeniowych tradycji zależne od bycia praktykującym katolikiem jest "w zasadzie w relatywnie niewielkim stopniu".

Tradycje wigilijne

Co więcej, według podziału na płeć okazuje się, że tradycje te ważniejsze są dla kobiet niż mężczyzn.

- Na przykład choinkę planuje mieć 80 proc. kobiet i 74 proc. mężczyzn, prezenty pod choinką 68 proc. kobiet i 58 proc. mężczyzn, a dodatkowy talerz na Wigilię 57 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn - wskazał panel Ariadna. 

Różnice widać też między pokoleniami. Najwięcej tradycji kultywują najstarsze generacje, czyli tzw. baby boomers (urodzeni przed 1965 r.) i tzw. Generacja X (między 1965 a 1980 r.), a mniejsze przywiązanie do wigilijnych tradycji mają "Millenialsi" (1981-1994).

- Co ciekawe, najmłodsze pokolenie, "Generacja Z" (urodzeni po 1995 roku) w większym stopniu niż nieco starsi "Millenialsi" planuje kultywować tradycje wigilijne, jak prezenty, choinka, a nawet opłatek i siano pod obrusem - przekazują autorzy badania.

Ponad jedna trzecia (37 proc.) respondentów deklaruje, że Boże Narodzenie jest dla nich ważne ze względów religijnych, a połowa (50 proc.) ze względów rodzinnych.

Badanie przeprowadził ogólnopolski panel badawczy Ariadna na próbie 1 147 osób w wieku od 18 lat wzwyż, w dniach od 6 do 9 grudnia 2024 roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości