Wigilia w kaszubskim domu
W wielu domach na Kaszubach przygotowania do świąt trwają pełną parą. 24 grudnia na stołach będzie królować zupa grzybowa, kapusta z grzybami oraz sztepka. Co to takiego?
- To solony śledź, wymoczony na noc i smażony. Podany z ziemniakami w mundurkach, czyli pulczi - powiedziała Aleksandra Nosel, mieszkanka Kaszub.
Istotne znaczenia mają również świąteczne dekoracje. Ważnym elementem jest m.in. świerkowe drzewko.
- Jak w każdym domostwie, drzewo żywe, zielone, pachnące, wzbogacone ozdobami z naturalnych owoców, cukierków i pięknych, szydełkowych aniołków - wyliczyła Barbara Herrmann-Myszk.
Najbarwniejszym kaszubskim zwyczajem świątecznym jest orszak radosnych kolędników, którzy przemierzają wsie i odwiedzają mieszkańców z dobrą nowiną.
- Jesteśmy na Kaszubach tzw. gwiżdżami lub gwiazdkami. Można powiedzieć, że robimy show na podstawie ludowej tradycji, która ma swój początek w dziejach pradawnych. Jest akordeonista, kominiarz, chłop, diabeł i jedna z ważniejszych postaci, czyli tradycyjny kaszubski gwiazdor - podkreślił Gracjan Fopke, kolędnik z Kaszub.
Kolędowanie na Kaszubach
Wyjątkowym momentem podczas świąt na Kaszubach jest kolędowanie. To radosny moment, kiedy to nie tylko się śpiewa, ale można i tańczyć.
- Śpiew kolęd towarzyszy każdej Wigilii, w każdej rodzinie - zaznaczyła Danuta Jastrzębska, mieszkanka Kaszub.
- Chcemy pokazać, że my również mamy piękne, słowiańskie, kaszubskie zwyczaje. Nie są wcale gorsze od tych, które napływają do nas z zewnątrz. Robimy to z dumą, radością, a ich odbiór jest również pozytywny - podsumował kolędnik Gracjan.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy wypada składać życzenia świąteczne SMS-em? "Błędy i gafy najczęściej wynikają z niechlujstwa"
- Jak wygląda organizacja świąt w wielodzietnej rodzinie? "Mama zawsze robiła gigantyczne zakupy"
- Święta na morzu, czyli wigilia marynarzy. "Uświadamiam sobie, jak wiele mnie omija"
- Zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe w Polsce i innych krajach
- Dlaczego kładziemy sianko pod obrus? Co oznacza ten zwyczaj wigilijny?
- Kolędnicy i szopki, czyli świąteczne zwyczaje w Polsce. "Tradycja przekazywana z pokolenie na pokolenie"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Paweł Kiliański
Źródło zdjęcia głównego: George Pachantouris/GettyImages