Kaszuby

  "Wcześniej mówienie po kaszubsku było uważane za wstydliwe".

  Kaszuby to jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych rejonów Polski! Jeżeli planujesz podróż po ziemi kaszubskiej, nie zapomnij odwiedzić wsi Wdzydze Kiszewskie. To raj dla miłośników aktywnego wypoczynku, a także dla każdego, kto ceni ekologię i bliskość natury. Jeżeli lubisz zwiedzać i poznawać zwyczaje lokalnych kultur, Wdzydze z pewnością zachwyci Cię swoimi atrakcjami!

  Dzień Jedności Kaszubów obchodzony jest co roku 19 marca. Dorota Gardias wybrała się na sopockie molo, żeby u źródła dowiedzieć się, czym charakteryzuje się wyjątkowa kultura Kaszub i na ile sposobów mieszkańcy tego regionu potrafią przygotować ziemniaki?

  "Śpiew kolęd towarzyszy każdej Wigilii"

  Kaszuby to idealne miejsce na odpoczynek od głośnego miasta. Zapewnia ciszę, spokój i piękne widoki. Jest też bogaty w atrakcje turystyczne. Nie bez powodu niektórzy określają ten rejon Polski „szwajcarią kaszubską”.

  Zupa z brządu - ta nazwa, zwłaszcza jej drugi człon, może być niezrozumiała dla osób spoza Kaszub. Sprawdź, czym jest brząd i jak przygotować prostą zupę z jego wykorzystaniem.

  W gminie Linia na Kaszubach mieszkańcy żądają usunięcia rzeźb przedstawiających duchy. Tłumaczą, że nie chcą figur, które ukazują demony. "Szatan was opętał. To już widać na pierwszy rzut oka!" - czytamy. Jakie jest stanowisko wójta?

  Natalia Szroeder zaprosiła znajomych na domówkę w swoje rodzinne strony. Piosenkarka wychowała się na Kaszubach. To właśnie tam odbył się mini koncert jej chłopaka Quebonafide i Taco Hemingwaya. Wśród gości była także Iga Lis oraz znajomi producenci.

  Już 8 maja, czyli w sobotę, właściciele hoteli czy zajazdów będą mogli - po długiej przerwie - otworzyć swoje obiekty. To dobra wiadomość nie tylko dla przedsiębiorców, ale i tych, którzy tęsknili za wyjazdami. Gdzie warto wybrać się na weekend? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z podróżnikiem Wojciechem Łopacińskim.

  Dorota Szelągowska zawodowo spełnia marzenia innych. W swoich programach odmienia nie tylko mieszkania, ale i losy bohaterów. Tym razem postanowiła jednak spełnić swoje pragnienie, co też uwieczniła w mediach społecznościowych.

  Choć wiele piekarni ma w swojej ofercie chleb kaszubski, to nigdzie nie smakuje on tak dobrze, jak w Lipuszu na Kaszubach. To miejsce jest wypełnione zapachem tradycyjnego pieczywa. I właśnie tam zawitał podróżnik Mikołaj Rey.

  Śledzie po kaszubsku z żurawiną, kaszubska sałatka śledziowa i świeży śledź w zalewie octowej. Sprawdź przepisy pani Haliny Rogińskiej i przygotuj pyszne tradycyjne śledzie, które sprawdzą się na świątecznym stole. Smacznego!

  Marcin Prokop wybrał się na Kaszuby, gdzie cieszy się urokami wakacji. Prowadzący Dzień Dobry TVN wykorzystuje wolne chwile na odpoczynek pod gołym niebem w otoczeniu sielskiego krajobrazu. Na swoim Instagramie pochwalił się zdjęciem w towarzystwie swojego wiernego kompana, psa Rufusa. Zobacz naszego prowadzącego w naprawdę wakacyjnym wydaniu.

  Promocja polskiej turystyki oraz wsparcie branży turystycznej - taki jest główny cel akcji #urlopwkraju. Jej twórcy zapewniają, że wakacje w Polsce też mogą być piękne. Nie wiesz, gdzie wyjechać i co ciekawego zwiedzić? Posłuchaj rad podróżniczki i blogerki Agnieszki Świetlik, która ze swoją przyjaciółką Magdaleną Żółcińską wybrała się na Pomorze.

  Bartek Jędrzejak postanowił "naładować akumulatory" na Kaszubach. Dlatego, z kamerą Dzień Dobry TVN, spotkał się z Rudim Schuberthem w folwarku Otnoga.

  Kinga Burzyńska wybrała się na plan filmu "Kamerdyner" w reżyserii Filipa Bajona. Jest to opowieść o tragicznych losach Kaszubów w latach 1900 - 1945. O filmie opowiedzieli nam: Janusz Gajos, Adam Woronowicz, Anna Radwan i Łukasz Simlat.

  "Mam taki azyl, takie miejsce gdzie mogę przyjechać i się wyciszyć. Czas, żeby przyjechać na moje Kaszuby i je Wam pokazać to mam zawsze". Zbliżają się wakacje, a więc czas wytężonej pracy dla Natalii Szroeder. Zanim jednak ruszy w trasę koncertową postanowiła podładować baterie na swoich ukochanych Kaszubach. Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła artystkę w jej azylu.

  Danuta Stenka urodziła się na Kaszubach. O swoim dorastaniu w Gowidlinie i nauce języka kaszubskiego powiedziała Katarzynie Olubińskiej. Dziennikarka Dzień Dobry TVN spotkała się z aktorką w podczas trzynastej edycji Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich. Pani Danuta będzie czytała tam po kaszubsku fragmenty Księgi Wyjścia.

  Polska jest królestwem serników. Które są u nas najbardziej popularne? Czym się różnią od siebie? Z jakich składników wykonuje się New York cheesecake? Jaki sernik polecił Marcin Prokop? O sernikowych pysznościach rozmawialiśmy z ekspertem Dzień Dobry TVN i poszukiwaczem smaków Mikołajem Reyem.

  Na Kaszubach znajduje się strusia farma, którą prowadzi Katarzyna Michnowska. Odwiedził ją Mikołaj Rey. Jak wygląda przechowalnia jaj strusich? Ile jaj w roku znosi samica strusia? Ile jajek kurzych zmieściłoby się w jaju strusim? Z czym wyśmienicie smakuje jajecznica z jaja strusiego?

  W walentynki w Dzień Dobry TVN postanowilismy dowiedzieć się jak kochają Górale, jak kochają Kaszubi i czy Gubałówka to dobre miejsce na oświadczyny! Zobaczcie romantyczną niespodziankę jaką, z pomocą Bartka Jędrzejaka, dla swojej ukochanej Michaliny przygotował Mateusz! Gorzko, gorzko! :)

  W niedzielny poranek Katarzyna Olubińska zabrała kamerę Dzień Dobry TVN na Kaszuby. Jak toczy się życie w malowniczym kaszubskim zakątku Rudiego Schubertha i jak układa mu się współpraca z... bobrami? Zobaczcie :)

  Tym razem Jakub Porada zabrał nas na Kaszuby. Jak szybko można tam dojechać z różnych części Polski? Jakie danie regionalne zaproponowano mu pierwszego dnia? Jak mu wyszło granie na akordeonie? Gdzie na Kaszubach wszystko stoi na głowie? I dlaczego Jakub Porada ocenzurował fragment swojego reportażu?

  Smakosz i poszukiwacz kulinarnych doznań, Mikołaj Rey, tym razem zawędrował na Kaszuby po to, by skosztować wyjątkowego śledzia. Czym różni się śledź bałtycki od atlantyckiego? Czy śledzia powinno się jeść z główką? Dlaczego osoby cierpiące na niedokrwistość i choroby układu krążenia powinny jeść śledzie? Na co należy zwracać uwagę kupując śledzie?

  Język kaszubski to nie relikt przeszłości. Jest spora grupa młodych ludzi, którzy kultywują tradycję swoich rodzin i doskonale znają ten język. Dlaczego to dla nich ważne, by kaszubski był obecny w ich życiu codziennym i polskiej kulturze?

  Na Kaszubach, w parku Krajobrazowym Dolina Słupi, spotkaliśmy się z Rudim Schuberthem. Czy artysta jest bardziej szalonym "zwierzęciem estradowym" czy mieszkającym w głuszy "zwierzęciem kaszubskim"?

  Jak myślicie, co jest smaczniejsze, kaszubskie truskawki czy kurpiowski miód? Maciej Nowak spróbował obu specjałów, czy wydał wyrok w tej sprawie? :)