Kaszuby

  Kaszuby

  Kaszuby to idealne miejsce na odpoczynek od głośnego miasta. Zapewnia ciszę, spokój i piękne widoki. Jest też bogaty w atrakcje turystyczne. Nie bez powodu niektórzy określają ten rejon Polski „szwajcarią kaszubską”.

  Już 8 maja, czyli w sobotę, właściciele hoteli czy zajazdów będą mogli - po długiej przerwie - otworzyć swoje obiekty. To dobra wiadomość nie tylko dla przedsiębiorców, ale i tych, którzy tęsknili za wyjazdami. Gdzie warto wybrać się na weekend? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z podróżnikiem Wojciechem Łopacińskim.

  Marcin Prokop wybrał się na Kaszuby, gdzie cieszy się urokami wakacji. Prowadzący Dzień Dobry TVN wykorzystuje wolne chwile na odpoczynek pod gołym niebem w otoczeniu sielskiego krajobrazu. Na swoim Instagramie pochwalił się zdjęciem w towarzystwie swojego wiernego kompana, psa Rufusa. Zobacz naszego prowadzącego w naprawdę wakacyjnym wydaniu.

  Promocja polskiej turystyki oraz wsparcie branży turystycznej - taki jest główny cel akcji #urlopwkraju. Jej twórcy zapewniają, że wakacje w Polsce też mogą być piękne. Nie wiesz, gdzie wyjechać i co ciekawego zwiedzić? Posłuchaj rad podróżniczki i blogerki Agnieszki Świetlik, która ze swoją przyjaciółką Magdaleną Żółcińską wybrała się na Pomorze.

  Kinga Burzyńska wybrała się na plan filmu "Kamerdyner" w reżyserii Filipa Bajona. Jest to opowieść o tragicznych losach Kaszubów w latach 1900 - 1945. O filmie opowiedzieli nam: Janusz Gajos, Adam Woronowicz, Anna Radwan i Łukasz Simlat.

  "Mam taki azyl, takie miejsce gdzie mogę przyjechać i się wyciszyć. Czas, żeby przyjechać na moje Kaszuby i je Wam pokazać to mam zawsze". Zbliżają się wakacje, a więc czas wytężonej pracy dla Natalii Szroeder. Zanim jednak ruszy w trasę koncertową postanowiła podładować baterie na swoich ukochanych Kaszubach. Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła artystkę w jej azylu.

  Danuta Stenka urodziła się na Kaszubach. O swoim dorastaniu w Gowidlinie i nauce języka kaszubskiego powiedziała Katarzynie Olubińskiej. Dziennikarka Dzień Dobry TVN spotkała się z aktorką w podczas trzynastej edycji Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich. Pani Danuta będzie czytała tam po kaszubsku fragmenty Księgi Wyjścia.

  Polska jest królestwem serników. Które są u nas najbardziej popularne? Czym się różnią od siebie? Z jakich składników wykonuje się New York cheesecake? Jaki sernik polecił Marcin Prokop? O sernikowych pysznościach rozmawialiśmy z ekspertem Dzień Dobry TVN i poszukiwaczem smaków Mikołajem Reyem.

  Na Kaszubach znajduje się strusia farma, którą prowadzi Katarzyna Michnowska. Odwiedził ją Mikołaj Rey. Jak wygląda przechowalnia jaj strusich? Ile jaj w roku znosi samica strusia? Ile jajek kurzych zmieściłoby się w jaju strusim? Z czym wyśmienicie smakuje jajecznica z jaja strusiego?

  W walentynki w Dzień Dobry TVN postanowilismy dowiedzieć się jak kochają Górale, jak kochają Kaszubi i czy Gubałówka to dobre miejsce na oświadczyny! Zobaczcie romantyczną niespodziankę jaką, z pomocą Bartka Jędrzejaka, dla swojej ukochanej Michaliny przygotował Mateusz! Gorzko, gorzko! :)

  W niedzielny poranek Katarzyna Olubińska zabrała kamerę Dzień Dobry TVN na Kaszuby. Jak toczy się życie w malowniczym kaszubskim zakątku Rudiego Schubertha i jak układa mu się współpraca z... bobrami? Zobaczcie :)

  Tym razem Jakub Porada zabrał nas na Kaszuby. Jak szybko można tam dojechać z różnych części Polski? Jakie danie regionalne zaproponowano mu pierwszego dnia? Jak mu wyszło granie na akordeonie? Gdzie na Kaszubach wszystko stoi na głowie? I dlaczego Jakub Porada ocenzurował fragment swojego reportażu?

  Smakosz i poszukiwacz kulinarnych doznań, Mikołaj Rey, tym razem zawędrował na Kaszuby po to, by skosztować wyjątkowego śledzia. Czym różni się śledź bałtycki od atlantyckiego? Czy śledzia powinno się jeść z główką? Dlaczego osoby cierpiące na niedokrwistość i choroby układu krążenia powinny jeść śledzie? Na co należy zwracać uwagę kupując śledzie?

  Język kaszubski to nie relikt przeszłości. Jest spora grupa młodych ludzi, którzy kultywują tradycję swoich rodzin i doskonale znają ten język. Dlaczego to dla nich ważne, by kaszubski był obecny w ich życiu codziennym i polskiej kulturze?

  Na Kaszubach, w parku Krajobrazowym Dolina Słupi, spotkaliśmy się z Rudim Schuberthem. Czy artysta jest bardziej szalonym "zwierzęciem estradowym" czy mieszkającym w głuszy "zwierzęciem kaszubskim"?

  Jak myślicie, co jest smaczniejsze, kaszubskie truskawki czy kurpiowski miód? Maciej Nowak spróbował obu specjałów, czy wydał wyrok w tej sprawie? :)