Co to jest brząd?
Brząd lub też brzad - po kaszubsku oznacza po prostu mieszankę suszonych owoców. Tradycyjnie wcześniej zbierane były z drzew okolicznych sadów czy lasów. To przede wszystkim owoce pojawiające się na przełomie lata i jesieni, a więc śliwki, jabłka, gruszki, czasem również rosnące wcześniej wiśnie. Na bazie tej suszonej mieszanki powstaje wyjątkowa zupa, która jest później zabielana śmietaną. Podawana bywa z ziemniakami, drobnym makaronem lub zacierką.
Wszystko o kawie
Choć jej esencja pochodzi od sezonowych owoców, to z racji tego, że są suszone, po ich smak sięgać można o dowolnej porze roku. Prawidłowo przechowywany owocowy susz nadaje się do spożycia nawet przez 12 miesięcy. Powinien być jednak umieszczony w chłodnym i suchym pomieszczeniu, w zamkniętych szklanych słoikach lub hermetycznych opakowaniach z tworzywa przeznaczonego do przechowywania żywności.
Zupa z brządu, zwana też czasem zupą z brzadu, została wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego. Najpopularniejsza jest w regionie Kociewia. Wersja wigilijna często zawiera dodatkowo suszone grzyby.
Przepis na zupę z brządu
Składniki:
- około 2 szklanki suszonych owoców - przede wszystkim śliwek, jabłek, gruszek,
- 2 marchewki,
- 2 l wody,
- 0,5 kg ziemniaków,
- pół kubka śmietany do zup i sosów,
- 4 łyżki mąki,
- sól, cukier do smaku.
Sposób przygotowania:
- Suszone owoce zalać wodą i razem z pokrojoną marchewką ugotować do miękkości.
- Na tarce utrzeć ziemniaki i po odsączeniu z wody wymieszać ja z mąką i łyżką śmietany.
- Po zagotowaniu owoców w wodzie, małą łyżeczką strącać z ciasta do wrzątku drobne kluseczki. Po ich ugotowaniu zupę zdjąć z palnika i zabielić resztą śmietany.
- Doprawić solą i cukrem wedle uznania.
Smacznego!
Zobacz także:
- Brzdąc wielkopolski - przepis na pyszne i proste ciasto
- Przepis na bombolki, czyli podhalańskie placki z miodem
- Pierekaczewnik - przepis na tradycyjne danie tatarskie
Zobacz wideo: Roślinna kuchnia regionalna
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images