Smutny los kaszubskiego diabła Smętka. "To nie po katolicku"

Kaszuby, diabeł Smętek
Smutny los kaszubskiego diabła Smętka. "To nie po katolicku"
Źródło: Patryk_Kosmider/Getty Images/TVN24
W połowie maja na rozdrożach w miejscowości Lewinko stanął Smętek, jeden z kaszubskich diabłów. Długo nie postał - jeszcze przed Bożym Ciałem został wywieziony, chociaż nie daleko, bo kilkaset metrów dalej. Dlaczego?

Kaszubskie wierzenia i figury duchów

Smętek, z kaszubskiego Smãtk, to demoniczny diabeł, który trapił ludzi, a pojawiał się w ludowych legendach i pieśniach kaszubskich, ale również mazurskich. Już w 2010 roku na tamtejszych terenach stanęło 13 rzeźb fantastycznych kaszubskich postaci - duchów, które były obiektami dawnych wierzeń ludowych. Był on częścią szlaku promocyjnego "Poczuj kaszubskiego ducha", popularną na Pomorzu atrakcją turystyczną. Spełniał on też funkcję edukacyjną - przybliżając lokalną, kaszubską kulturę, która sięga czasów przedchrześcijańskich.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Różnice kulturowe

DD_20211009_Dzikowska_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

Źródłem wiedzy na temat mitologicznych postaci kaszub jest dzieło Aleksandra Labudy "Bogowie i duchy naszych przodków (przyczynek do mitologii kaszubskiej)", w której autor opisał niemal 100 postaci, które przetrwały w pamięci Kaszubów. Z początku figury nie budziły kontrowersji, ale to się jednak zmieniło.

Historia Smętka z Lewinka

Smętek na rozdrożu stał zaledwie 13 dni. Figura postawiona została w okolicach połowy maja, jednak na dzień przed Bożym Ciałem zniknęła. Jak podaje TVN24 - została wywieziona. Nie daleko, bo kilkaset metrów dalej, na prywatną posesję.

Wcześniej w miejscu Smętka stał inny demon - kłótni, głupoty i smrodu, nazywany Pùrtkiem. Wcześniej figur było trzynaście. Jedynie sześć z nich się ostało. Dlaczego tak jest? Kto chciał pozbyć się figur? Sprawdził to reporter TVN24 Tomasz Słomczyński.

Kontrowersyjny diabeł na rozstaju dróg

Rozdroża od dawna uważano za przerażające miejsca. Były one wybierane przez diabła na spotkanie z człowiekiem, ale nie tylko. W takich miejscach palono czarownice, ukrywano zwłoki czy odprawiano rytuały. I to właśnie na rozdrożu stanął Smętek - smutny diabeł przynoszący ludziom smytek, aż zmarnieją i pogrążą się w depresji.

Figury postawione na Kaszubach powoli zaczęły murszeć. Postanowiono więc zacząć je odnawiać. Tym razem nie spodobało się to okolicznym mieszkańcom.

- Jak najbardziej jestem zwolenniczką usunięcia diabła ze wsi - mówi tvn24.pl Urszula Olszewska, była sołtyska Lewinka.

Awantura o lokalne bóstwa trwa już od lat. Część osób uważa, że jest o bałwochwalstwo, inni, że jest to cenna historia Kaszub, której nie powinno się wymazywać. 

Cały materiał możesz przeczytać na TVN24 Premium.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Patryk_Kosmider/Getty Images/TVN24

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wszystko o implantach stomatologicznych
Materiał promocyjny

Wszystko o implantach stomatologicznych

Młode piłkarki przełamują stereotypy na murawie
Materiał promocyjny

Młode piłkarki przełamują stereotypy na murawie

Jak dbać o skórę ciała, by była gładka i nawilżona?
Materiał promocyjny

Jak dbać o skórę ciała, by była gładka i nawilżona?