Słowiańskie zwyczaje w naszym życiu. "Nie zdajemy sobie często sprawy"

Serial "Lipowo"
Słowiańskie zwyczaje, które przeszły do codziennego życia
Źródło: Dzień Dobry TVN
Już dzisiaj na antenie TVN zobaczymy kolejny odcinek serialu "Lipowo. Zmowa milczenia". Jest to kryminał obyczajowy, którego bohaterowie doskonale potrafią posługiwać się grą pozorów. Tłem tej produkcji są prasłowiańskie zwyczaje i wierzenia. Dr Łukasz Maurycy Stanaszek, antropolog kultury opowiedział, które z nich pojawiają się w naszym codziennym życiu.

Słowiańska mitologia

Mitologia słowiańska nie jest popularyzowana w szkołach w takim stopniu, jak ta grecka czy rzymska. - Można by przewrotnie powiedzieć, że źródeł nie mamy za dużo. (...) Tych źródeł można na palcach dwóch rąk policzyć - powiedział dr Łukasz Maurycy Stanaszek.

Okazuje się, że to władcy chrześcijańscy nie byli zainteresowani światem pogańskim. - Jeżeli nawet o nim pisali, to pisali zniekształcając go w dużej mierze. Mówili, jak to było źle, bałwochwalczo itd. Natomiast ten świat jest niezwykle ciekawy, bo pamiętajmy, że ci Słowianie, jak przybyli tutaj w V, VI w. trafiali na różne ludy albo na resztki jakichś plemion germańskich, czy to kulturę wielbarską, czy przeworską, tak jak u nas w Polsce. I mieszając się z nimi, tworzyli różne warianty swoich kultur takich duchowych. I tak naprawdę to, czym my dzisiaj dysponujemy, jeśli chodzi o na przykład bogów słowiańskich, to mamy coś takiego jak kulturę taką ogólnosłowiańską, ale nie mamy takich wariantów regionalnych - wyjaśnił antropolog.

Nawiązania do słowiańskich wierzeń

Okazuje się, że wiele z naszych obecnych obrzędów i świąt, jest kalką tych dawnych, słowiańskich. - Weźmy jakieś Szczodre Gody, mamy Boże Narodzenie. Weźmy Jare Gody albo Jare Święto - powiedział antropolog.

Natomiast tych świąt i wierzeń jest znacznie więcej. - Mamy Wielkanoc, Święto Plonów, Dożynki oczywiście. Mamy Dziady, mamy właśnie Dzień Wszystkich Świętych. I tak naprawdę mamy szereg czynności w naszym życiu. Nie zdajemy sobie często sprawy, że w ogóle nawiązujemy do jakichś przedsłowiańskich wierzeń. Rzucamy ziemię na trumnę, prawda? Nie zdajemy sobie sprawy, że wcześniej jeszcze ciernie rzucano, że chcemy pożegnać tego zmarłego raz na zawsze. Stukamy trumną o próg, żeby też go pożegnać raz na zawsze - wymieniał Stanaszek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości