Czarny kot, piątek 13 i wstążka na wózku. Co oznaczają poszczególne przesądy?

Źródło: Dzień Dobry TVN
“Czarny kot przynosi szczęście”
“Czarny kot przynosi szczęście”
Przesądy w Wenezueli, Hiszpanii, Nigerii i Wietnamie
Przesądy w Wenezueli, Hiszpanii, Nigerii i Wietnamie
Magia w różnych kulturach
Magia w różnych kulturach
Czy piątek trzynastego musi oznaczać pechowy dzień? Co oznacza czarny kot, wstążka na wózku czy rozbite lustro? O najpopularniejszych przesądach opowiedzieli nam Maurycy Stanaszek, antropolog oraz Sylwia Szczepańska i Magda Bojanowska, właścicielki czarnych kotów.

Najpopularniejsze przesądy w różnych kulturach i regionach świata

Przesady (zabobony) to bezpodstawna wiara w istnienie związku przyczynowo-skutkowego między danymi zdarzeniami. Wywodzą się lub nawiązują do dawnych wierzeń i rytuałów. W zależności od kultury i społeczności mogą być różne. Jak przyznał Maurycy Stanaszek, nasi przodkowie tworzyli przesądy, nie umiejąc wytłumaczyć różnych zjawisk w inny, racjonalny sposób. Robiono tak "by nie kusić losu".

- Mamy do czynienia ze starą tradycją i obyczajami, które jak najbardziej trzeba pielęgnować i o nich mówić, ale nie w nie ślepo wierzyć. My mamy magiczną stronę naszego ego. To, czego nie potrafiliśmy kiedyś wytłumaczyć, tłumaczyliśmy przesądami – powiedział antropolog.  

Do najpopularniejszych przesądów w różnych kulturach i regionach świata należą: czarny kot, piątek 13 (w Hiszpanii wtorek 13, Włochy – wtorek 17), rozbite lustro, wysypana sól, niemalowane drewno, czerwona wstążka, witanie przez próg, przechodzenie pod drabiną.

 - Ta wiara w czarnego kota spopularyzowała się, bo kojarzy się z czarownicą, wiedźmą, która ma takie zwierzę i może nam razem z nim zaszkodzić. 13 zaś uważana była za liczbę chaosu – powiedział Maurycy Stanaszek.

Choć wierzenia te są nieco podobne i w kulturze świata słowiańskiego, germańskiego i romańskiego pokrywają się, to istnieją wyjątki. W Niemczech dodatkowo pojawiają się: czterolistna koniczyna; patrzenie sobie w oczy przy wznoszeniu toastu. W Anglii nieszczęście przynosi zobaczenie jednej sroki, szczęście – zobaczenie dwóch, w Hiszpanii pechowe jest niezakrywanie ust przy ziewaniu, bowiem przez otwarte drzwi przeciska się diabeł, w Szwecji pecha przynosi zabicie pająka, a w Turcji istnieje wiara w tzw. "złe oko", które należy od siebie odpędzać, nosząc na szyi lub nadgarstku charakterystyczne amulety.

Czarny kot przynosi szczęście

Sylwia Szczepańska oraz Magda Bojanowska to właścicielki czarnych kotów. Jak powiedziały, zwierzaki nigdy nie przyniosły im pecha, wręcz przeciwnie - są źródłem szczęścia.

- Nie wierzę w przesądy, to my decydujemy o swoim losie, czarny kot nie ma z tym nic wspólnego. Jako dziecko faktycznie miałam nieprzyjemne zdarzenie z czarnym kotem, jadąc na rowerze, czarny kot przebiegł mi drogę i uderzyłam w latarnię, ale to nie kot przyniósł mi pecha, tylko moja nieuwaga. Gdybym się na niego nie zapatrzyła, nie zjechałabym z drogi – tłumaczyła Sylwia Szczepańska.

Zdaniem Magdy Bojanowskiej czarne koty dodają klasy i tajemniczości.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana