Czy piątek trzynastego musi oznaczać pechowy dzień? O najpopularniejszych przesądach opowiedział nam antropolog.
Zagadnienia związane z religią często wydają się skomplikowane i trudne do zrozumienia, przez co wywołują wiele pytań.
Przesądy polskie są bardzo oryginalne.
Gdyby ciężarne kobiety zwracały uwagę na zabobony, prawdopodobnie nie wychyliłyby nosa z domu. Gwiazda "Goggleboxa" Agnieszka Antoniak, wzięła na warsztat te najbardziej nonsensowne. Trudno się nie zaśmiać. Ale czy na pewno jest z czego?
W zabobony i przesądy wierzy znaczna część społeczeństwa. Wiele z przekonań jest często wpajanych od małego i są one integralną częścią przeróżnych kultur. Sprawdź, na co swędzi prawa ręka i co oznacza ten zabobon.
Jedni wierzą, że zbicie lustra lub rozsypanie soli przynosi pecha, inni zaś uważają, że pechowa jest liczba 13. W związku z tym, że jesienią na antenie TVN rusza 13. edycja "Mam Talent!", Marcin Prokop powiedział nam, czy ufa zabobonom. Jego odpowiedź jest zaskakująca.
Z jakimi przesądami związanymi z pieniędzmi spotykamy się na co dzień? W które wierzymy, a które nas śmieszą? Czy jesteśmy bardziej skłonni uwierzyć wróżce, czy specjaliście ds. finansów? Skąd wzięło się w Polsce przekonanie, że wizerunek żyda z pieniążkiem przyniesie nam dobrobyt?
"Kroniki opętanej" to książka oparta na prawdziwych wydarzeniach. "Bohaterką książki jest nastolatka, której rodzice umierają, a w zasadzie od niej odchodzą i ona, z dnia na dzień, zostaje przeniesiona do rodziny, swoich bliskich, którzy w jej tożsamości, w jej zachowaniu widzą działanie szatana". O historii opisanej w jego książce i samych egzorcyzmach rozmawialiśmy z Arturem Nowakiem. Czy w Polsce są to częste praktyki?
Nie wolno kłaść bucików dziecka na stół, bo późno nauczy się chodzić, a czerwona kokardka przy łóżeczku uchroni niemowlę przed urokami... Niby nie wierzymy w przesądy, ale... skoro nie zaszkodzą, to może jednak warto dodatkowo się zabezpieczyć? O zabobonach, wierzeniach ludowych i urokach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. Konradem Majem, psychologiem społecznym i Małgorzatą Trzaskomą wizjonerką i bioenergoterapeutką. A Wy, też na wszelki wypadek nie przechodzicie pod drabiną?
Ponad połowa Polaków wierzy, że czarny kot przynosi pecha, a czterolistna koniczyna szczęście. Dlaczego łapiemy się za guzik na widok kominiarza i wierzymy, że kiedy stłuczemy lustro czeka nas 7 lat nieszczęścia? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Konrada Maja oraz dziennikarza Wojciecha Zimińskiego.