W zabobony i przesądy wierzy znaczna część społeczeństwa. Wiele z przekonań jest często wpajanych od małego i są one integralną częścią przeróżnych kultur. Sprawdź, na co swędzi prawa ręka i co oznacza ten zabobon.
Gdy swędzi prawa ręka, jednym się wydaje, że wkrótce otrzymają sporą gotówkę, a innym, że spotkają kogoś znajomego. Nie są to jednak wszystkie znaczenia tego przesądu.
Na co swędzi prawa ręka i co to oznacza?
Przesądy i zabobony funkcjonują od wieków. Większość z nich jest irracjonalna, a dotyczą przeważnie spraw sercowych/towarzyskich, przyszłości i finansów. Z pokolenia na pokolenie przekazywana jest wiara w przeróżne przesądy i nawet małe dzieci wiedzą, że przejście pod drabiną lub spotkanie na drodze czarnego kota oznacza nieszczęście. Z kolei nieświadome założenie bluzki na lewą stronę czy swędzenie lewej ręki zwiastują szczęście. Na co swędzi prawa ręka i co może to oznaczać? Najpopularniejszym tłumaczeniem tej przypadłości jest nadchodzące spotkanie z kimś, kogo dawno się nie widziało. Być może będzie to spotkanie znajomego ze szkolnych lat; być może niespodziewana wizyta rodzinna w sobotnie popołudnie. Tak czy inaczej, warto pamiętać, że żaden zabobon nie ma potwierdzenia naukowego, lecz w pewien sposób łączy się z religią i wiarą.
Na co swędzi prawa ręka? Pochodzenie zabobonu
Słowo zabobon związane jest z obrzędami kultowymi. Pochodzi od słowa "bobonienie", które jest formą szamańskiej mrukliwej i niewyraźnej modlitwy. Wiele osób uważa, że sama wiara w zabobon nie jest niczym złym i często traktuje ją z przymrużeniem oka. Nie zmienia to jednak faktu, że ponad połowa Polaków jest przesądna. Gdy swędzi prawa ręka niejedna osoba jest podekscytowana i oczekuje niespodzianki. Według statystyk w przesądy znacznie częściej wierzą kobiety, lecz panowie niewiele im ustępują. Co ciekawe, zarówno jedna, jak i druga płeć częściej wierzy w "szczęśliwe" przesądy niż w pechowe.
Osoby wierzące w zabobony często nie wiedzą, skąd pochodzą te przekonania. Często brakuje bowiem rzetelnych źródeł, z których można byłoby się tego dowiedzieć. Jednym z najpopularniejszych przesądów jest wiara, że zawieszenie podkowy w domu przyniesie szczęście. Niewiele osób wie, że podkowa ma ponoć odganiać czarownice, które boją się koni. Równie ciekawa jest geneza kolejnego przesądu, według którego przechodzenie pod drabiną jest złe. Niegdyś wierzono, że każdy człowiek ma na głowie opiekuńczego ducha, a przejście pod drabiną sprawia, że zjawa spada z głowy lub się denerwuje. Trzecim z najbardziej popularnych przesądów jest wiara, że piątek trzynastego to najbardziej pechowy dzień. Co ciekawe, przekonanie to pochodzi jeszcze z czasów starożytnej Babilonii. Tamtejsi magowie przypisywali liczbom magiczną moc, a najważniejsza była dla nich liczba 12 – uważali ją za symbol porządku i szczęścia. Według nich każda kolejna liczba będzie przeciwieństwem 12 i będzie przynosić pecha. To właśnie oni uznali 13 za pechową.
Ostatnim ze znanych zabobonów jest splunięcie przez lewę ramię, zwyczaj pochodzący jeszcze z czasów starożytnego Rzymu. Wówczas nadawano ślinie specjalną moc, a splunięcie symbolizowało… oddanie czci bóstwu.
Jak widać, przesądy mają swoje znaczenie, więc niewykluczone, że wiara w to, że gdy swędzi prawa ręka, to zbliża się jakieś spotkanie, jest być może także pozostałością np. po starożytnym systemie religijnym.
Co tak naprawdę oznacza, gdy swędzi prawa ręka?
Jednorazowe swędzenie skóry prawdopodobnie nie oznacza nic. Jednak w momencie, gdy staje się ono uciążliwe lub przynajmniej powraca co jakiś czas, to może to oznaczać stan zapalny skóry. Tego typu stany zapalne bywają początkiem grzybicy, szczególnie, gdy swędzeniu towarzyszy łuszczenie się skóry w okolicach stóp, pachwin i narządów płciowych. Co zrobić, jak swędzi prawa ręka i dodatkowo pojawiają się drobne krostki? Prawdopodobnie jest to objaw atopowego zapalenia skóry. Świąd może również oznaczać problemy z tarczycą, szczególnie gdy towarzyszy mu wysuszenie skóry i złuszczanie się naskórka na łokciach i kolanach. Niedoczynność tarczycy objawia się również obniżeniem nastroju, przyrostem wagi oraz wyziębieniem organizmu.
Silnego swędzenia prawej ręki nie wolno ignorować. Może być to również objaw liszajca zakaźnego. Choroba ta pojawia się często latem, a najczęściej chorują na nią dzieci. Powodem są bakterie gronkowca i paciorkowce. Swędzenie skóry to jednak tylko jeden z objawów, gdyż dodatkowo pojawiają się na niej strupy. Swędząca prawa dłoń może, ale nie musi oznaczać choroby. Zawsze warto zwrócić uwagę, czy na ciele nie pojawiają się dodatkowe objawy.
Zobacz także:
Nie pierzesz nowych ubrań przed ich założeniem? Konsekwencje mogą być naprawdę groźne
Przesądy związane ze swędzeniem nosa – co one oznaczają?
Zobacz wideo: Czego objawem może być swędzenie głowy?
Autor: Adrian Adamczyk