Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?

Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zachowują się koty kiedy są same i czy faktycznie lubią, gdy nikogo oprócz nich nie ma w domu? Na te i inne pytania dotyczące tych czworonogów, odpowiedziała behawiorystka Aneta Awtoniuk w programie Dzień Dobry TVN.

Zachowanie kotów pod nieobecność właścicieli

Wiele osób zastanawia się jak zachowują się koty, kiedy zostają same w domu. Okazuje się, że to zależy od rasy i charakteru zwierzęcia. Jednak behawiorystka Aneta Awtoniuk zaznacza, że przeważnie nic nie zmienia się względem tego, co robią kiedy z nimi jesteśmy. - Koty, kiedy nas nie ma, robią to samo, co wtedy kiedy my jesteśmy, tylko z większą przyjemnością - podkreśliła.

Koty są samotnikami i zazwyczaj jest tak, że lubią przebywać same. Jednak są rasy, które wolą być w towarzystwie. - Na przykład perskie koty, one lubią być wspólnie, dlatego że to jest rasa genetycznie zmieniona przez ludzi. I w momencie kiedy człowiek gmerał i stworzył takie współczesne w stosunku do udomawiania kota rasy kotów, to też opłaciło się ludziom tak pozmieniać ich genotyp, żeby one były o wiele bardziej towarzyskie - zaznaczyła behawiorystka.

Kiedy zdarza się, że często nie ma nas w domu, można pomyśleć o drugim kocie. Jednak w tym przypadku musimy stworzyć mu odpowiednie warunki. Koty to zwierzęta terytorialne, więc muszą mieć odpowiednio dużo miejsca. Jeśli dysponujemy niewielkim mieszkaniem, warto zadbać o to, żeby miały jak się wspinać. Istotna jest też kastracja, aby kwestie hormonalne nie utrudniały im funkcjonowania.

Atrakcje dla kota

Żeby wiedzieć, jakie atrakcje są wartościowe dla kota, należy zdać sobie sprawę, że zjada on około sześciu posiłków dziennie, każdy po około 32 kalorie, bo tyle mniej więcej ma mysz.

- Standardowy dzień kota dzieli się na mniejsze części, bo koty lubią jeść często i mało, i dużo odpoczywać - podkreśliła behawiorystka.

Warto zatem zainwestować w zabawki, które uruchamiają się co jakiś czas i pozwolą się upolować. Jednak to nie wszystko, jeśli w ten sposób uaktywnimy czworonoga, powinniśmy mieć także kolejną zabawkę, która go nakarmi.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości