Karnawał rozpoczyna się w święto Trzech Króli, a kończy we wtorek poprzedzający Środę Popielcową. Choć większości z nas kojarzy się z imprezą taneczną czy zabawą maskową, to jednak dawniej obchodzono go nieco inaczej. Jaka jest historia tego święta w Polsce? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział antropolog kultury Robert Zydel.
Ludowe zwyczaje karnawałowe
Jakie są początki obchodów karnawału w Polsce? Skąd do nas przywędrował? Jak tłumaczy ekspert Robert Zydel, karnawał możemy nazwać prastarą europejską tradycją. - Ten okres zimowy był czasem, gdy ludzie nie mieli wiele pracy, cywilizacja rolnicza mogła odpocząć, ale też zaczynała się martwić o plony - zauważa.
Zabawa i taniec miały za zadanie przezwyciężyć śmierć i sprawić, by wiosna i lato zapewniły gospodarstwom obfite zbiory, a co za tym idzie, również bezpieczną przyszłość. Skąd wzięła się nazwa karnawał? Pochodzi ona od włoskiego słowa "Carnevale", oznaczającego pożegnanie z mięsem.
Był to czas, by najeść się do syta, szczególnie potrawami z mięsa. Kilkaset lat temu ludzie nie jedli go tak często jak my dziś, dlatego taka biesiada była dla nich prawdziwym świętem.
Karnawał w Polsce dawniej i dziś
Jak się bawiono na wsi a jak na szlacheckim dworze? - Te zabawy z dworu na wieś tradycyjną też przeciekają, to był tzw. opad kulturowy. Ludzie podpatrują tych "wielkich" żeby ich też podpatrywać - opowiada Robert Zydel.
Z okresem karnawałowym wiąże się również tradycja kojarzenia małżeństw. Pomóc miał w tym tzw. podkoziołek. - Podkoziołek jest związany z takimi zabiegami matrymonialnymi, płodnością i tym, żeby ludzi było coraz więcej. To była taka maszkara, która wędrowała w miejsca, gdzie były panny i kawalerowie na wydaniu - tłumaczy antropolog kultury.
Całą rozmowę obejrzysz w naszym materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Faworki, semlor i szwedzkie bułeczki, czyli pyszności na ostatki według przepisów Piotra Kucharskiego
- Karnawałowe zwyczaje z poprzedniej epoki. "Działo się"
- Stylizacje na karnawał. "Czas, kiedy każda z nas może poczuć się księżniczką"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News