Kiedy pojawił się zwyczaj obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w Polsce?
Zwyczaj obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w ziemiańskich domach rozpoczął się w Polsce stosunkowo niedawno. Wcześniej wierzono, że w Wigilię dusze zmarłych odwiedzają bliskich w swoich domach.
To był przełom XVIII/XIX wieku. (...) Wówczas na ziemiach polskich przypadało to na 23, 24 grudnia, przy czym to był dzień, kiedy składano podziękowania za płody, ale nie tylko rozchodziło się o taki kontekst w wydaniu rodziny, ale też w ogóle o urodzaj płodów rolnych, hodowli zwierząt, czy chociażby też zdrowia
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Święta Bożego Narodzeni - podział ról
Tak jak obecnie bywa, tak i kiedyś, każdy z domowników miał swój przydział obowiązków. Jak podkreśliła Paulina Antczak, dziedziczka magnacka 24 grudnia miała wiele zadań do wykonania.
- Zajmowała się dosłownym zarządzaniem. Trzeba było wstać o 5-6 rano i wydać ostatnie dyspozycje służbie, (...) pojechać w mroźny poranek nad stawy rzeki, bo tam był połów ryb na wigilijny stół. Wcześniej trzeba było przygotować przeręble. Taka pani dziedziczka udawała się w to miejsce - wyjaśniła nasza rozmówczyni i dodała, że najbardziej pożądanym połowem były szczupaki.
Natomiast w tym samym czasie dziedzic udawał się na polowanie. Jaka była rola dzieci podczas świąt? Czy dostawały prezenty? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Świąteczne Miasteczko Dzień Dobry TVN. Jajecznica z 700 jaj, armia pruska i "Dzikie koty" siostry Beni
- Jak wykonać lampiony decoupage z kieliszka, szkła lub drewna?
- W zakładzie krawieckim pana Aleksandra goszczą tylko lalki. "Nie wybrzydzają i nie są wybredne"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN