Kiedyś święta smakowały inaczej. Wspominając dziecięce lata, przypominamy sobie babcię lepiącą pierogi, rodzinne ubieranie choinki, ozdabianie pierników czy zabawy w śniegu po kolana. Co zrobić, aby ten czas był równie wyjątkowy dla naszych dzieci? O tym opowiedzieli nam Sara Chmiel-Gromala, wokalistka zespołu Łzy, Piotr Gruszka, siatkarz, Maja Pisarek, psycholog oraz Rafał Zawierucha, aktor.
Akcja "Łzy Szczęścia"
Zespół Łzy zaangażował się w akcję, która ma na celu zwrócenie uwagi, jak ważną sprawą jest budowanie relacji z dziećmi, spędzanie z nimi czasu, szczególnie w dobie ciągle panującej pandemii, która odbija się na psychice dzieciaków. W ramach akcji organizowany jest konkurs, którego główną nagrodą będzie koncert zespołu Łzy. Wezmą w nim udział zwycięska szkoła oraz dom dziecka. – Angażujemy dzieci i rodziców. Dzieci mają narysować sytuację, w której spędzają czas z bliskimi, a rodzice opisują historię – wytłumaczyła wokalistka.
Akcja nazywa się Łzy szczęścia, my razem z fundacją ArtGroup, która pochodzi ze Śląska, stworzyliśmy idee, żeby angażować jak najbardziej rodziców, by jak najwięcej czasu spędzali z dziećmi. Chodzi o ten czas na co dzień. Przez okres pandemii zaobserwowaliśmy, że wśród dzieci pojawił się problem związany z depresją
Psycholog natomiast dodała, że w czasie pandemii do gabinetów przychodzi zdecydowanie więcej dzieci, które ewidentnie nie radzą sobie z codziennymi problemami. Najmłodszy maluch miał 6 lat., natomiast zdecydowaną większość tworzą jednak pacjenci powyżej 11. roku życia.
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Wspomnienia z dzieciństwa
Święta to czas, do którego chętnie wracamy wspomnieniami. Przypominamy sobie czasy dzieciństwa i osoby, których niestety już z nami nie ma. Warto więc zadbać, aby i nasze dzieci za kilkanaście lat z sentymentem wracały do rozgrzewających serce momentów. - U nas ten czas od najmłodszych lat ofiarowany był przez rodziców, każdy, kto przychodził do nas do domu, to mógł spędzić radosne chwile razem z nami – powiedział Rafał Zawierucha. Aktor dodał, także, że w domu najważniejszym elementem był stół. To właśnie przy nim rozmawiało się z najbliższymi o wszystkim.
- Najbardziej zapadły mi w pamięci łzy szczęścia, kiedy łamaliśmy się opłatkiem z rodzicami i rodziną. Życzyliśmy sobie, że za rok znowu się spotkamy, będziemy mieli o czym rozmawiać. To jest najpiękniejsze wspomnienie. Te dekoracje, kolędy, śpiewanie i dom pełny energii świątecznej - podsumował.
Zobacz także:
- Do kiedy i do której godziny będzie można odebrać paczkę na poczcie przed Bożym Narodzeniem?
- "Ważniejsza od żony i dzieci jest rodzina, w której się wychował". Teściowie kontra święta
- Patchorkowe święta. Jak je zorganizować, aby nie skrzywdzić dziecka?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN