Syndrom "świątecznego serca" dopada coraz więcej osób. Polacy mogą być szczególnie narażeni

Czym jest "świąteczne serce"?
Czym jest "świąteczne serce"?
Źródło: Panuwat Dangsungnoen/Getty Images

Grudzień to czas, który obfituje w spotkania z przyjaciółmi, współpracownikami i rodziną. Podczas bożonarodzeniowych wydarzeń, często nie brakuje alkoholu. To czas, kiedy nasze zdrowie, a zwłaszcza serce, jest narażone na dolegliwości bardziej, niż kiedykolwiek. Zwłaszcza w Polsce, gdzie napoje wysokoprocentowe towarzyszą nadal sporej liczbie osób przy wielu okazjach. Nie tylko od święta.

"Świąteczne serce" - co to?

Pierwszy raz o zjawisku "świątecznego serca" mówiło się w latach 70. XX wieku. Opisywano je wówczas jako nieprawidłowy rytm serca (lub arytmię) u zdrowych osób bez choroby serca, a po nadmiernym spożyciu alkoholu. Lekarze często obserwowali to po weekendach i świętach, w tym w okresie świątecznym. O "świątecznym sercu" (lub zespole świątecznym) wiemy zatem od prawie 50 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Boże Narodzenie w Tajlandii
Jak obchodzi się Boże Narodzenie w Tajlandii?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nieprawidłowy rytm serca związany z alkoholem można zaobserwować go u osób, które nadużywają używki o każdej porze roku lub u osób, które piją dużo przez wiele lat. Jak podaje "Science Alert", alkohol wpływa bezpośrednio na serce, naczynia krwionośne, krew i układ nerwowy na wiele sposobów.

Na przykład, gdy alkohol zaburza układ nerwowy, może prowadzić do odwodnienia i stanu zapalnego. To z kolei może powodować zakłócenia w układzie elektrycznym serca, co może prowadzić do nieregularnego bicia serca. Ludzie mogą trafić wówczas do szpitala z kołataniem serca, bólem w klatce piersiowej, omdleniem lub utratą przytomności i dusznością.

"Świąteczne serce" - jak uniknąć?

Caleb Ferguson, profesor pielęgniarstwa i dyrektor ds. innowacji w ochronie zdrowia z Uniwersytetu w Wollongong na łamach "Science Alert" przestrzegł, że zjawisko "arytmii przedsionkowej wywołanej alkoholem" staje się coraz popularniejsze. Mówiąc wprost, jest to nieregularne bicie serca spowodowane nadmiernym piciem.

U niektórych osób często występuje szybkie lub nieregularne bicie serca związane z upijaniem się, przejadaniem się, odwodnieniem i zwiększonym stresem w okresie świąt Bożego Narodzenia – wszystkie te czynniki mają na to wpływ.

Najlepszą radą, aby zapobiec problemom z sercem, jest ograniczenie spożycia alkoholu. Zaleca się również picie wody między napojami wysokoprocentowymi. Może to pomóc zmniejszyć odwadniające działanie alkoholu i zniwelować ryzyko powikłań rytmu serca.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości