Ludzie na Podhalu charakteryzują się świetnym poczuciem humoru. Ironia, gwara i cięta riposta to ich znak rozpoznawczy. Rodowici mieszkańcy śmieją się nie tylko z turystów, ale i z samych siebie. Jakie tematy są dla nich najbardziej inspirujące?
Wypas owiec w polskich górach nie jest najprostszym zadaniem. Reporterka Dzień Dobry TVN Magda Bober sprawdziła, jak wyglądają codzienne obowiązki juhasów. O szczegółach opieki nad zwierzętami mówił baca Marian Barnaś.
Troglodyty, pitekantropa, australopiteka czy neandertalczyka? Sprawdź odpowiedź.
Rodzinna Kapela Wrzeszczów z Juszczyny wystąpiła na scenie Dzień Dobry TVN.
"Śpiewają: przybieżeli swym Bentleyem pasterze".
Mieszkańcy Podhala z pokolenia na pokolenie pielęgnują góralskie tradycje świąteczne, a jest ich naprawdę wiele. O tych najpopularniejszych opowiedzieli w reportażu Dzień Dobry. Co kładą na stole? Kiedy zaczynają przygotowania?
Tajemnica tkwi w przekazywanych z dziada pradziada porzekadłach.
Pierwsi górale z Podhala na Pomorze przybyli już przed II w.ś. Zaczęli się osiedlać i ściągać kolejnych członków swoich rodzin. Dziś mieszka tu blisko dwustu górali. Jak wygląda ich życie?
Małgorzata Buczek z Ochotnicy Górnej zdała egzamin państwowy i została pierwszą kobietą juhasem w Polsce. Na co dzień pomaga mężowi w prowadzeniu bacówki. Górskiego życia nie zamieniłaby na żadne inne. Co najbardziej lubi w swojej pracy?
Jesienny łossod, czyli spęd owiec z hal jest tradycją i hucznie obchodzoną uroczystością w Węgierskiej Górce w Beskidzie Żywieckim.
Andrzej Siekierka szyje stroje tradycyjne oraz stylizowane, a także na nowo odkrywa piękno ukryte w starych ubraniach. Lansuje tzw. styl siekierkowski i ma klientów z całego świata. Jak do tego doszło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
"Żałuję, że ten pomysł nie wpadł mi do głowy trochę wcześniej"
Powiaty tatrzański i nowotarski mają najniższy procent zaszczepionych mieszkańców w całej Polsce. Widmo czwartej fali pandemii i kolejnego lockdownu nie przekonuje Podhalan. - My górale uważamy, że ta szczepionka jest szkodliwa – podkreśla inicjator akcji Góralskie Veto. Temat podjęli reporterzy programu Uwaga! TVN.
Joanna Kowal szyje i projektuje stroje góralskie. Tworzy zarówno suknie ślubne, jak i komunijne. Na jakie okazje zdarza jej się jeszcze szyć? O co proszą ją najczęściej przyszłe panny młode?
Podczas zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych uwagę światowych mediów przykuła postać Berniego Sandersa, który na uroczystość włożył jednopalczaste, grubo tkane rękawice. Kongresmen od razu stał się bohaterem memów i virali. Natomiast dla górali z regionu Beskidu Sądeckiego był to pretekst, by utkać dla niego rękawice furmańskie, które są tradycyjnym rękodziełem regionu.
Pandemia bardzo mocno uderzyła w branżę turystyczną. W wyjątkowo trudnej sytuacji są górale, którzy przede wszystkim utrzymują się z hoteli, pensjonatów, czy stoków narciarskich. Jak oceniają pomoc, którą otrzymali od rządu? Jak długo zdołają jeszcze wytrzymać w tej trudnej sytuacji? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Tadeuszem Papierzyńskim z Urzędu Miasta w Wiśle i Andrzejem Cienciałą, przedsiębiorcą z Wisły.
Owce walizerskie uważane są za najsłodsze owce na świecie. Są niezwykle przyjacielskie i zdają się uwielbiać ludzi. Wyróżniają się także oryginalnym wyglądem. Niedawno w Zakopanem urodziło się ich 5 sztuk. Teraz podczas emisji Dzień Dobry TVN widzowie proponowali dla nich imiona.
Sebastian Pitoń, lider "Góralskiego veta" zapowiedział, że przedsiębiorcy z Podhala, w tym ci, którzy wynajmują pensjonaty, prowadzą stacje narciarskie i restauracje, zamierzają otworzyć swoje biznesy 18 stycznia. Inicjatywę wsparła m.in. Agrounia i przedstawiciele inicjatywy "Bałtyckie veto".
Wielu przedsiębiorców z Podhala, w tym ci, którzy wynajmują kwatery i prowadzą stacje narciarskie, zamierza otworzyć swoje działalności po 17 stycznia i to bez względu na ewentualne dalsze obostrzenia. W tym celu powstała inicjatywa Góralskie Veto, która zrzeszyła kilkuset przedsiębiorców.
Czas pandemii nie sprzyja aktywnościom fizycznym. Wielu nastolatków ferie spędza tak, jak większość minionego roku - w domu. Jak zmotywować ich do ruchu? Genialny pomysł ma małżeństwo z Zakopanego. O swoim filmowym treningu zorganizowanym dla syna opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Marcin Sawicki odwiedził Szpital Uniwersytecki w Krakowie na Perchocimiu, w którym odbył się niezwykły koncert. Górale przyjechali podziękować za medyczną opiekę i przywrócenie do zdrowia.
Andrzej Bargiel dwa lata temu zjechał z K2 na nartach bez wspomagania tlenem. Jego tegoroczne plany pokrzyżowała jednak epidemia koronawirusa, ponieważ sam również przeszedł chorobę. Obecnie sportowiec szykuje się na kolejny sezon narciarski. Swoje przygotowania u boku Staszka Karpiela-Bułecki pokazał w Dzień Dobry TVN.
Gdy pojawia się gorączka, dreszcze zazwyczaj biegniemy od razu do lekarza i apteki. A gdyby tak zainspirować się góralami i remedium poszukać w naturze? Mieszkańcy Brennej zdradzili w naszym programie, jak dbają o zdrowie.
Choć kultura podhalańska jest piękna i wyjątkowa, nie każdy rozumie tamtejszą muzykę. Niektórzy mają ją za kakofonię czy cepelię, nie doceniając oryginalności ludowej piosenki. Teraz Sebastian Karpiel-Bułecka postanowił odczarować tę opinię i stworzył cykl, który ma przybliżyć istotę autentycznej, góralskiej muzyki.
Czy góralszczyzny można się nauczyć? Postanowił to sprawdzić nasz prowadzący Damian Michałowski. W próbach towarzyszyła mu "adoptowana" góralka Paulina Krupińska-Karpiel oraz Staszek Karpiel-Bułecka i Szymon Chyc-Magdzin.
Nikt nie jest tak bardzo przywiązany do świąt jak górale. Dlatego też Boże Narodzenie to dla nich szczególnie ważny czas. Nasza kamera wybrała się na spotkanie ze Staszkiem Karpiel-Bułecką i Szymonem Chyc-Magdzinem, aby sprawdzić jak przygotowują się do świąt. Co jest dla nich najważniejsze podczas Bożego Narodzenia i jakie tradycje kultywują?
Marzeniem Pawła Janusa z zespołu Panus było wystąpienie na scenie Dzień Dobry TVN. Dziś pojawił się u nas ze swoim utworem "Hej dziewczyno". Posłuchajcie niezwykłego połączenia muzyki góralskiej i rapu!
Z kamerą Dzień Dobry Wakacje byliśmy na wielkim góralskim weselu, podczs którego zebrały się największe góralskie rody - Gąsieniców i Hyców. Do naszego studia zaprosiliśmy świeżo upieczonych małżonków - Klementynę z Gąsienniców Hyc i jej męża Jędrka Hyca, a także Steve'a Terretta, który opowiedział o swoim weselu.
W najbliższą sobotę zabawimy się wspólnie na wielkim góralskim weselu. Zobaczie, jak bawią się górale i ile trwa góralskie wesele. Bądźcie z nami od 8:30!
Marcin Kościelniak wybrał "życie włóczęgi". Od kilku miesięcy mieszka w namiocie w Zakopanem. Postanowił żyć w celibacie i w pełni poświęcić się sztuce. Co to oznacza? Dzień rozpoczyna od medytacji, a następnie rysuje. Co lub kogo przedstawiają jego portrety? Jak na nowego mieszkańca zareagowali górale? Czy się z nim dogadują?