Górale

  Górale

  Podczas zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych uwagę światowych mediów przykuła postać Berniego Sandersa, który na uroczystość włożył jednopalczaste, grubo tkane rękawice. Kongresmen od razu stał się bohaterem memów i virali. Natomiast dla górali z regionu Beskidu Sądeckiego był to pretekst, by utkać dla niego rękawice furmańskie, które są tradycyjnym rękodziełem regionu.

  Pandemia bardzo mocno uderzyła w branżę turystyczną. W wyjątkowo trudnej sytuacji są górale, którzy przede wszystkim utrzymują się z hoteli, pensjonatów, czy stoków narciarskich. Jak oceniają pomoc, którą otrzymali od rządu? Jak długo zdołają jeszcze wytrzymać w tej trudnej sytuacji? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Tadeuszem Papierzyńskim z Urzędu Miasta w Wiśle i Andrzejem Cienciałą, przedsiębiorcą z Wisły.

  Gdy pojawia się gorączka, dreszcze zazwyczaj biegniemy od razu do lekarza i apteki. A gdyby tak zainspirować się góralami i remedium poszukać w naturze? Mieszkańcy Brennej zdradzili w naszym programie, jak dbają o zdrowie.

  Nikt nie jest tak bardzo przywiązany do świąt jak górale. Dlatego też Boże Narodzenie to dla nich szczególnie ważny czas. Nasza kamera wybrała się na spotkanie ze Staszkiem Karpiel-Bułecką i Szymonem Chyc-Magdzinem, aby sprawdzić jak przygotowują się do świąt. Co jest dla nich najważniejsze podczas Bożego Narodzenia i jakie tradycje kultywują?

  Marzeniem Pawła Janusa z zespołu Panus było wystąpienie na scenie Dzień Dobry TVN. Dziś pojawił się u nas ze swoim utworem "Hej dziewczyno". Posłuchajcie niezwykłego połączenia muzyki góralskiej i rapu!

  Z kamerą Dzień Dobry Wakacje byliśmy na wielkim góralskim weselu, podczs którego zebrały się największe góralskie rody - Gąsieniców i Hyców. Do naszego studia zaprosiliśmy świeżo upieczonych małżonków - Klementynę z Gąsienniców Hyc i jej męża Jędrka Hyca, a także Steve'a Terretta, który opowiedział o swoim weselu.

  W najbliższą sobotę zabawimy się wspólnie na wielkim góralskim weselu. Zobaczie, jak bawią się górale i ile trwa góralskie wesele. Bądźcie z nami od 8:30!

  Marcin Kościelniak wybrał "życie włóczęgi". Od kilku miesięcy mieszka w namiocie w Zakopanem. Postanowił żyć w celibacie i w pełni poświęcić się sztuce. Co to oznacza? Dzień rozpoczyna od medytacji, a następnie rysuje. Co lub kogo przedstawiają jego portrety? Jak na nowego mieszkańca zareagowali górale? Czy się z nim dogadują?

  W Jurgowie powstaje film "Trzy upadki świętego", którego reżyserem jest Jacek Januszyk, a jedną z głównych ról gra Wiesław Komasa. O czym będzie film? Czy zagrają w nim prawdziwi górale? Co będzie niezwykłego w tym filmie? W Jurgowie był prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak, któremu udało się sterować pogodą! Jak to zrobił?

  W walentynki w Dzień Dobry TVN postanowilismy dowiedzieć się jak kochają Górale, jak kochają Kaszubi i czy Gubałówka to dobre miejsce na oświadczyny! Zobaczcie romantyczną niespodziankę jaką, z pomocą Bartka Jędrzejaka, dla swojej ukochanej Michaliny przygotował Mateusz! Gorzko, gorzko! :)

  Robert Kantereit odwiedził w Tatrach Panią Władysławę Białoń zwaną Podlipowską, która żyje bez prądu. Pani Władysława, która kiedyś zajmowała się wypasem bydła, zaprosiła go do swojego domu i opowiedziała mu o swoim życiu, którego zazdroszczą jej inni. Jak myślicie, dlaczego?

  Jutro w Dzień Dobry TVN: Filip Chajzer na firmowym śledziku, Agnieszka Jastrzębska na przygotowaniach do góralskiej Wigilii u Bachledów - Curusiów. W programie także: świąteczne spotkanie z Krzysztofem Rutkowskim i jego rodziną. Zapraszamy na wigilijną środę z Dzień Dobry TVN.

  40 lat temu w Żywcu przyszli na świat bracia bliźniacy. Identyczni jak dwie krople wody. Teraz są najbardziej rozpoznawalnymi bliźniakami w Polsce. Bracia Golec w studiu Dzień Dobry TVN zdradzili nad czym obecnie pracują oraz jak przygotowują się do swojej czterdziestki.

  Już prawie połowa listopada, a temperatura w ciągu dnia nie chce spaść poniżej zera. Dlatego większość z nas nie zastawia się, czy zima będzie sroga, ale czy w ogóle zawita do Polski. Zmieniać opony na zimowe, czy nie? Kupować narty, czy sobie odpuścić w tym roku? W Dzień Dobry TVN gościliśmy prezentera pogody Tomasza Zubilewicza.

  Czym różnią się nasze, polskie dudy podhalańskie od innych wersji tego instrumentu i czy trafią na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Łukasz Radwan zabrał kamerę Dzień Dobry TVN na Podhale, by móc posłuchać prawdziwej, góralskiej muzyki!

  Nocy magiczne zioła, które mają zapewnić nam dobrobyt, co leczyć czerwonym winem, herbatą, a co popiołem z papierosa? Jak wybrać amulet? Jak rozpoznać podpalacza? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Katarzyna Ceklarz, etnografka, przewodniczka tatrzańska, znawczyni góralskich czarów.

  Pochodzi z Myszkowa. Ale została okrzyknięta najpiękniejszą góralką. 18-letnia Karolina Trepka została wybrana Miss Beskidów 2014. W Zawierciu rozpoczęła się jej przygoda z modelingiem. Wygląda jak dziewczyna z teledysku Donatana. Czy wystąpi w półfinałach Miss Polski?

  Jutro do księgarń trafi nowa książka zakopiańskiego duetu: Pauliny Młynarskiej i Beaty Sabały- Zielińskiej „Zakopane. Nie ma przebacz”. A w Dzień Dobry TVN wystarczyło zjechać siedem pięter w dół, by poczuć się jak w góralskiej chacie! Jak górale obchodzą święta wielkanocne? O tym, jak wygląda Wielkanoc na Podhalu, w relacji Pauliny Młynarskiej i Beaty Sabały-Zielińskiej.

  Gdyby nie zostali muzykami to poszliby w ślady Roberta Kubicy. Kochają szybkie samochody. Kiedy tylko pojawiają się na scenie, ludzi ogarnia ludyczny trans. W kuchni Dzień Dobry TVN Łukasz i Paweł Golec z żonami: Edytą i Katarzyną! A pstrągi przywieźli prosto z górskiego potoku :)